
Cursul de Nutriție, prof. dr Veronica Mitescu-Masterclass, București
Ca profesor de Religie, totdeauna am crezut că e de dorit să mă întâlnesc cu Providența Divină (purtarea Sa de grijă) în mod mistic, religios. Și, ca atare, așa am așteptat ca Dumnezeu să mi se descopere: în legătură nemijlocită, în Biserică! Am înțeles că orice creștin botezat are acces liber la purtarea Sa de grijă, care i se va revela …gratuit. Și asta cred și azi! Doar că, după 20 de ani de conștientizare a relației personale cu Dumnezeu, de experiență, să zicem, de lecturi și discuții tematice, am realizat clar că El se poate revela și în viața de zi cu zi, cum eu însămi le spun la lecții copiilor, …,,în necazuri și în bucurii”… Așa că L-am cunoscut pe Domnul Hristos și în persoana oamenilor de bine, care m-au ajutat și sfătuit. Deși totdeauna am fost atentă la relația cu oamenii, insistând pe cea împletită cu cei de o religie cu mine. Astfel că, deși sunt într-o perioadă a vieții mele în care puține lucruri reușesc să mă mai uimească, am întâlnit oameni care și-au schimbat destinul propriu și implicit pe cel al familiilor lor și au dorit s-o facă și cu alții.
Un astfel de om deosebit a fost și d-na Eva Papp, o unguroaică din Ardeal, frumoasă și caldă, care prin 1995 a avut curajul ,,s-o ia de la zero”. Când am cunoscut-o, în urmă cu câțiva ani, spunea că i-a plăcut să se trezească dimineața fără grija ceasului care s-o zorească, ci dorind să savureze pe îndelete cafeaua de dimineață. A vrut să fie independentă, fără un șef propriu zis. Asta a făcut-o să pornească spre lumea ,,California Fitnees”, cu o mare deschidere, plină de speranță, deși era într-o vreme când nu existau mijloace de comunicare în masă ca cele de azi, când lumea nu știa mai nimic despre vitamine sau viață de calitate, mai ales de alimentația pe grupe sanguine. A adus CaliVita de azi, fosta California Fitness, din Ungaria, unde Gerry Hargitai, ungurul care a avut visul de a oferi lumii o viață de calitate, avusese grijă să-și ducă afacerea cu suplimente naturiste în țara de baștină. Și așa Eva a adus împreună cu visul proprietarului acestei firme și un teanc de cutii goale, în scop promoțional, uimind pe cei de la CFR… Ce a urmat, nici nu vreți să știți…O jertfă întreagă, titanică, pe care cei care nu se duc la baie fără telefon, nu au cum s-o înțeleagă…. S-a perfecționat apoi în Germania, a făcut cursuri de tot soiul, obținând calificarea de nutriționist expert și de terapeut biofeedback (biorezonanță magnetică), nu doar pe cea de distribuitor de suplimente naturale! Aceea de a învăța oamenii să se ajute pe sine asupra înțelegerii și obținerii unei vieți sănătoase, a căpătării longevității.
Eva Papp este emblema CaliVita în România! Dotată din toate punctele de vedere, emanând putere, îmbietoare și prietenoasă, Eva promite și oferă…Reușește să strălucească și acum, la aproape trei decenii de CaliVita! Sincer, am văzut puțini oameni cu așa mare putere de a dărui: dăruiește informația, o dă mai departe! Nu refuză pe nimeni, nu suportă durerea…nici măcar a animalelor, pe care consideră că avem obligația morală să le ajutăm (inclusiv pe cele abandonate!) Iubește pe toată lumea, indiferent de considerentele moral-religioase și problemele avute. M-a primit în casa ei, alături de soțul ei, Iosif-Ioșca cum îl alintă ea, cu o deschidere ce m-a făcut să plâng! Și să mă simt lovită în inima mea, care tot timpul i-a iubit mai mult pe ortodocși decât pe ceilalți…Mi-a dat o lecție, fără s-o vrea…M-a ajutat să înțeleg cum se pot tolera cei din Ardeal din punct de vedere religios, chiar dacă ea susține că nu este un om profund religios. DAR E OM! Ori, A FI OM E LUCRU MARE! Așa zicea răposatul meu tată…Am plâns, la plecare… Și acum plâng… văzând cum o persoană atât de importantă pe scara socială se pleacă, fără a-ți lăsa impresia că te privește de sus…, cum o fac atât de mulți…din păcate. Iată că am primit o lecție de la o catolică și un reformat, care m-au cinstit în casa lor și M-AU OMENIT vreme de 5 zile! Eva Papp nu a ținut nasul pe sus…mi-a făcut mâncare cu mâna ei, mi-a servit totul cu mare căldură sufletească, am povestit cu ea de parcă ne știam de-o viață..Am făcut cumpărături împreună, am râs împreună…Și, mai presus de asta, m-a învățat meseria sa, oferindu-mi nu doar informații utile, ci și sfaturi și posibillitatea de a face primele mele teste pe aparatul de biorezonanță Scio. M-a încurajat și mi-a arătat multă deschidere în tot ce am realizat împreună. M-a sfătuit și m-a tratat cu respect, ca pe egala ei.
M-am întors acasă cu mult mai bogată sufletește, cu fereastra sufletului larg deschisă spre CaliVita și biorezonanță, știind că alături de Luminița Obreja, buna mea prietenă din Focșani, specialistul meu în biorezonanță de 12 ani, am ca prieten unul din managerii de aur ai firmei CaliVita. Știu că Dumnezeu a făcut cu mine o mare minune: am trăit cu o sumedenie de boli atâția ani! Dar, prin purtarea Sa de grijă, mi-a oferit mai mult: două asemenea prietene ca Eva Papp și Luminița Obreja. Prima, Eva, o adevărată ,,mamă” pt toți cei ce pășesc spre o viață de calitate, spre sănătate ca la carte, așa cum a fost prima femeie-strămoașa noastră. Iar cea de a doua, Luminița, o luminiță aprinsă la capătul tunelului care duce spre o sănătate veritabilă! Care m-a tratat cu considerație și pricepere, susținându-mă, chiar dacă nu am fost consecventă în relația noastră, client-terapeut! Știa că nu am prea mulți bani din învățământ pt a lua mereu produse, de aceea încuraja toate eforturile mele de a-mi găsi sănătatea fie și într-o rețetă proprie, pe care mi-o permiteam a face! De mult timp am învățat lecția pe care ne-o oferă natura: de a ne oferi ceea ce dorim, DACĂ O DORIM! Așa sunt și cele două doamne calivitene: îți oferă tot ce ai nevoie pt. A ÎNVĂȚA SĂ TE AJUȚI SINGUR SĂ TE VINDECI! PENTRU CĂ ELE ȘTIU CĂ AUTOVINDECAREA ȚINE DE NOI, NU DE DOCTOR SAU TERAPEUT! Am știut mereu în cei peste 25 ani de când l-am cunoscut pe părintele Gabriel Nicu că Dumnezeu a oferit omului natura ca sursă de hrană și de sănătate, că alimentele au fost date ca adevărate medicamente, atât timp cât nu se intervine chimic spre modificarea lor! Știam de atunci că avem capacitatea să ne însănătoșim, că organismul propriu luptă pt. viața lui și refacerea sănătății. Preotul, medicul și terapeutul sunt doar călăuzitorii și sfătuitorii noștri pe calea menținerii și redobândirii sănătății. Dumnezeu Însuși ne-a poruncit să ne menținem sănătatea și să ne prelungim viața! E datoria sacră a omulu!
Dar ce facem pt. asta? Am aflat târziu și eu…Dorința însă m-a pus față în față cu aparatul de biorezonanță, de care m-am îndrăgostit tot mai mult, și cu cursurile de nutriție. Iată că și la 50 de ani pot să învăț! Pot să fac ceea ce doresc, dezvoltându-mă tot mai mult! Abia acum știu, NU DOAR CITIND (căci sunt informații on line, pretutindeni!), CI TRĂIND O EXPERIENȚĂ PROPRIE, pe pielea mea! Abia acum știu( și ÎNCĂ MAI ÎNVĂȚ!), că pt, a duce un stil de viață sănătos e important nu doar să fac semnul crucii asupra alimentelor aditivate, chimizate și modificate genetic!(cum am crezut zeci de ani…) Nu doar să consult eticheta produselor și să mă feresc de ele! Ci mai ales să testez alimentele, să manânc cât mai sănătos, să beau o apă bună, alcalină, dar mai ales SĂ CONSUM SUPLIMENTE NATURALE ALIMENTARE! FĂRĂ ACESTEA TREI, NE AMĂGIM CĂ TRĂIM SĂNĂTOS! NU AI CUM ALTFEL!(și sunt destui care se îmbată cu apă rece pe tema asta…). Nu putem consuma alimente bune, dacă ele nu există! Nu putem să ne hidratăm corect dacă apa e infestată, murdară, improprie consumului! Omul a murdărit azi apa, aerul, alimentele, dorind confort mai presus de sănătate. Mulți ridică din umeri, spunând că nu se pot pune cu ,,valul”, alții cred că e o teorie a conspirației exagerată și problema asta e doar în capul unora, ca să-și vândă produsele. Dar ce nu știu ei este faptul că s-au inventat de mult timp aparate pt. diferite teste, că sunt oameni care măsoară, cântăresc și testează tot ce prind. Că există aparate avansate care detectează bolile și disfuncțiile provocate de unele alimente, de apa murdară, etc. Nu știu de ce se miră oamenii că se poate face asta, azi, în lumea computerurului, când sunt atâtea descoperiri!
Un asemenea aparat este Scio sau Eductorul, aparatul de biofeedback, de biorezonantă magnetică, care se bazează pe principiile fizicii cuantice, tratând omul în întregul lui, holistic, nu doar ca trup fizic, material, ci și energetic și spiritual. Pentru că SUNTEM ENERGIE! Și nu m-am lăsat până nu mi l-am luat, pt. mine, familie și prietenii care cred în redobândirea sănătății!Pentru că da, nu sunt mulți cei care înțeleg asemenea lucruri sau sunt preocupați de ele! Acest aparat detectează disfuncțiile organelor omenești cu ani înainte, energetic, până să apară boala fizică. El culege informații prin intermediul unor electrozi, așa ca la EEG și EKG, și rezonează cu organismal uman, putând fi capabil de a trata disfuncțiile semnalate. Altfel spus, determină starea de sănătate și o echilibrează. Această metodă neinvazivă și nedureroasă scanează energetic și armonizează dezechilbrele, reamintind corpului tiparele vibraționale de vindecare. Câmpul electromagnetic emis de aparat interacționează direct cu celulele omului, sporindu-le frecvența. El arată dacă suntem sănătoși sau nu, măsurând câmpul de energie subtilă a corpului și arătând unde sunt blocaje și care sunt cauzele lor. Așadar, el determină cauzele disfuncțiilor, nu simptome ale bolilor! Măsoară câmpul de energie, prediagnosticând, și dă informații despre stresul existent și impactul lui asupra organelor omului. În mare, asta face aparatul despre care studiez de peste 20 de ani! Informativ, mult timp, ce-i drept, pt. a mă încredința că nu se aduce nicio atingere voinței omenești (manipulând) și religiei mele. Sunt foarte bucuroasă că acum am studiat funcționarea lui și am făcut personal primele teste. Nu vreți să știți ce poate face acest aparat! Cât de multe investigații și terapii! Dar despre asta vom mai vorbi! Consider că am căpătat ,,o jucărie” foarte valoroasă, care să-mi ofere o cale în plus spre cunoașterea stării de sănătate și un ajutor în rezolvarea problemelor mele de sănătate și ale celor dragi. Am însă mai multe aparate prin care încă îmi demonstrez mie însămi că sănătatea se poate redobândi. Am aparatul la purtător, BioHarmonexul 4, luat cu bani puțini de la CaliVita, obiect de care m-am atașat pe veci, pt .că mi-a rezolvat stările crunte legate de menopauză, în special insomnia!!! Și pe care și-l poate lua oricine(chiar la preț mai mic, dacă devin membri CaliVita…) Am aparate pt recuperare- ultima achiziție este patul de masaj automat de la Casa Jad, cu pietre de jad și turmalină, care lucrează cu ioni negativi de argint și raze infraroșii, cu căldură și care face elongație mecanică asupra coloanei, remodelând-o și rezolvând problemele de locomoție și durerea cronică, plus multe alte boli. Am B cure laserul, aparatul pt. terapia prin laser a durerii, luat la ieșirea din spital, după ce am învins în lupta cu covidul, în aprilie 2021. Am aparatul de terapie TENS, pt dureri de mâini și picioare, dar nu numai. Am saltele diverse-cu turmalină și jad-care încălzește musculatura înainte de a folosi patul de masaj, dar care îl și poate suplini ca funcționalitate, în parte. Am saltea cu căldură și vibrații, am multe aparate de fitness și gimnastică,… Pot să deschid cu ele un real centru de sănătate! Poate vă întrebați de ce atâta cheltuială? Pentru un hobby? Da și nu. Am vrut să achiziționez toată această aparatură cu gândul la recuperarea sănătății personale și a membrilor familiei mele. Poate am vrut , în timp, să ajut și pe alții care vor dori, la sediul Acassa. GRATIS!Nu vizez profituri! Doar am vrut să dau mai departe informația! Să atrag atenția asupra nevoii de a ne testa sănătatea periodic prin metode alternative, complementare, sigure și nedureroase, întrucât am avut șansa să descopăr pe propria piele, dar și citind zeci de cărți, unde este adevărul privind sănătatea publică și impactul negativ al marei afaceri numită Big Pharma. Am avut șansa să descopăr trista realitate a necesității tratării holistice prin alte metode decât ale medicinei clasice, aflată mână în mână cu campaniile farmaceutice. A luării în mână a propriului destin, prin abordarea unui stil de viață sănătos, al folosirii suplimentelor alimentare, a plantelor cu forță vindecătoare. Așa am aflat că tot ce e creat de om este de ,,mâna a doua”, culturalizat și lipsit de vitalitate, de informația divină! Așa am aflat că medicina nu rezolvă cauza prin medicamente alopate, chimice, ci tratează doar efectul, simptomele. Și ce e mai grozav că medicul trebuie să prevină înainte de toate, apoi să trateze! Acesta a fost rostul lui de la începuturi, să meargă la cauză!
Așa că nu pot decât să mulțumesc din toată inima celor două dragi prietene, Luminița și Eva, care au avut răbdare cu mine spre a mă lumina în privița a ceea ce face Scio cu adevărat. Și, sincer, mi-a luat ani ca să înțeleg, mai ales să verific modul lui de lucru cu omul și să-mi alung temerile nefondate pe care le-am avut inițial, ca profesor de Religie. Căci, foarte mult timp m-am lăsat numai în Mâna Domnului, cerșind sănătate doar prin Tainele Bisericii. Dar când Dumnezeu vrea să ne smerească ne lasă să cădem în mâna doctorilor și terapeuților, să ne trateze omenește, cu leacuri și aparate descoperite de mintea omului.
Când te întâlnești cu Providența, drag cititor, oricine ai fi-prieten, coleg, vecin, etc, fii atent la mesaj, nu la fața mesagerului! Tot așa cum Dumnezeu nu caută la fața omului, ci doar la faptele lui, care vin din inimă! Ori roadele arată cum este pomul, bun sau rău. Nu contează dacă el crește în grădina unui catolic ori a unui ortodox! Aceștia sunt frați în Domnul! Și pot afla unul la celălalt multe lucruri bune…doar să vrea să înțeleagă faptul că Dumnezeu iubește pe toți la fel; că nu-i unul mai bun ca celălalt (poate ceva mai ascultător…vezi Pilda fiului risipitor)… Așa că vom putea în viață să cunoaștem că nu trebuie să ne înălțăm cu duhul, ci să ne smerim și să cerem să putem lucra voia Domnului, nu doar după voința noastră, care se poate dovedi adesea imperfectă ori greșită.
Tot prin purtarea de grijă a Tatălui Ceresc, în echipa CaliVita au loc toți cei care vor să consume produse sănătoase, cei care vor o apă bună-obținută cu Aquarionul, cei care vor produse de curățenie și cosmetice care nu agresează pielea și ficatul! Poate veți spune că sunt scumpe (pt .bugetul vostru), cum am spus și eu…Dar sănătatea e mult mai scumpă, mult mai greu de obținut dacă apare boala! Nu e mai scump Aquarionul( care se amortizează în circa 2 ani, dacă nu-ți mai cumperi apă!) decât o operație de rinichi…sau decât munții de suferință a celui care face dializă! Așa ar trebui să gândim! Plus alte și alte beneficii aduse de apa alcalină…și de ce nu, și de cea acidă…Așa se face că de 4 ani familia mea consumă apă alcalină…că-i mai bună decât apa din pet-uri, adesea cu un ph acid și care, din sursă de viață, devine cauza multor boli, inclusiv cancer. Aciditatea este cea care duce la fomarea celulelor maligne, canceroase. Așa că e mai bine alcalin, decât acid! Din păcate, nici măcar în munți nu mai e apă alcalină, pt că în circuitul ei spre robinetele moderne, apa antrenează aluviuni, metale grele, rugină, excremente, ș.a și devine sursă de ,, radicali liberi la pet-uri”! Și nu vorbesc aiurea! Am verificat, prin aparaturi specifice, și acest lucru! Știu că apă alcalin naturală este foarte rar întâlnită. De ex, Aquavia, care se laudă că are peste 9 ph ul, în realitate este putin peste 8! Deci, ușor bazică (alcalină).Mai e Perla Moldovei, peste 8, 6, apoi ușor acalină este Aqua Carpatica. Dacă nu aș fi fost șocată de toate aceste adevăruri depre care se discută oarecum cu perdea nu aș fi făcut asemenea investiție în sănătate. Sigur că la Bordești, într-o comună cu doar două sate, nu am prea avut șansa să dau mai departe prețioasele informații, cei mai mulți oameni, foarte simpli, fiind greu abordabili și puțin interesați Așa că am sperat ca Denisa, fiica noastră , să aibă șansa să o facă în alte medii. Dar că o va putea sau nu face la modul cel mai real, eu știu sigur că aș vrea să fac asta (poate mai abitir la pensie…) să promovez sănătatea, menținerea și redobândirea ei pe cale naturală, fără riscurile aduse de produsele farmaceutice. La care am apelat la nevoie, când nu am putut hotarî eu într-un mediu spitalicesc, unde se parcurge un protocol și trebuie să colaborezi! Când te lupți pe viață și pe moarte, nu arunci pilula sub pat! Așa că nu-s ipocrită ori total împotriva medicației alopate, ferească Sfântul! Doar atunci când se poate preveni natural sau evita efectele adeverse ale medicamentelor.
Astept cu nerăbdare să pot pune la dispoziția consătenilor mei doritori aparatura mea, închiriată pt. sediul asociației pe care am fondat-o în anul 2018.De mă credeți sau nu, eu am testat și am văzut progrese, e foarte clar! Nu trăiesc cât pământul, cum spune o vorbă. Dar atât cât trăiesc, vreau să-L slăvesc pe Dumnezeu, Care nu ne-a făcut pt. chin și durere! Noi ne-o agonisim, prin lipsa măsurii sau prin neștiință, cum zicea dr. Menci, sau prin indolență, El a dat omului minte să își caute confortul. Sigur că nu ne potrivim în toate, căci suntem unici! Și cu fiecare Dumnezeu lucrează diferit, până la un punct identic. Dar avem datoria să privim sacralitatea vieții, lucrând tainele Bisericii în primul rând și apoi căutând în natură leacurile Domnului, dar nu numai! Sunt mulți creștini care merg la doctor, dar la Maslu și Împărtășanie( cu spovadă) nu apelează. Alții, invers, pretind că Dumnezeu trebuie să-i facă bine pt. credința personală arătată. Unii, din diverse secte, nici la doctor nu merg, nici la materia sfințită nu apelează, căci nu o au! Domnul Hristos spune să căutâm mai întâi Împărăția Cerului și toate ni se vor adăuga. adică va răspunde Dumnezeu fiecăruia după cum crede El! Îl vindecă prin Sfintele Sale Taine, taumaturgic, prin minune dumnezeiască, sau pe cale naturală, dar tot prin purtarea Sa de grijă se fac toate, și prima cale și a doua.
Așadar, noi trebuie să abordăm și calea sufletului și a trupului, conștienți că Dumnezeu se ocupă și de una și de alta, dar că nu săvârșește minuni în tot ceasul cu fiecare, nu-l vindecă de o banală răceală fără leacuri, ci numai când se cere intervenția Sa minunată! Noi trebuie să ne reamintim cuvântul scripturistic care zice că și doctorului i s-a dat locul său sub soare, ca prin cunoașterea sa să ajute omul. De cele trupești, așadar, se ocupă medicul, iar de cele cerești Domnul, când e voia Domnului, acoperindu-ne harul divin și săvârșindu-se minunea.
Cu toate acestea, noi neavând preștiința, necunoscând viitorul, ne rugăm și cerem să se facă voia Lui și mergem apoi și la medic. Dar pt. a nu cădea în mâna medicului, a nu suferi alte și alte dureri, trebuie să prevenim, ca să nu fim obligați să tratăm! Să credem că se poate și altfel, acum în epoca tehnocrată, a digitalizării, informându-ne și mâncând cât mai sănătos, cunoscându-ne cât mai bine pt. a putea remedia problemele apărute. Dar fără un stil de viață bazat pe o hrană naturală, mișcare și suplimente nu vom reuși să prevenim bolile. Ba aș zice fără luptă asiduă ani de zile, dacă nu întreaga viață, nu vom vedea rezultate! Pentru că ce s-a stricat în zeci de ani nu se poate repara în 2-3 luni, chiar dacă celulele noastre și organele trupești se pot reface periodic! Aceasta e șansa omului- posibilitatea de autovindecare! Slăvit să fie Domnul, Care are grijă mereu de făptura Lui! Care iubește pe păcătoși, deși urăște păcatele săvârșite de ei!

Tabăra Calivita-Calibata, 2019-Eva Papp, Luminița Obreja în primul rând, cu tricouri Calivita
