SUNTEM CEEA CE GÂNDIM!

Cursurile de Nutriție m-au ajutat să conștientizez mai mult ceea ce știam deja: suntem ceea ce mâncăm…dar deopotrivă și ceea ce gândim! Am avut șansa să studiez și puțin despre terapii alternative/ complementare (aromoterapie, fitoterapie, cromoterapie,etc) dar și să cunosc oameni care s-au vindecat de boli incurabile (cancer, leucemie, ș.a) prin metode diferite, cum ar fi  una dintre acestea…dar în care ei chiar au crezut! Și nu neapărat  prin terapia prin rugăciune și slujbe ortodoxe, așa cum eu personal aș fi vrut!  Dacă mult timp am crezut  exclusiv în intervenția divină, în Biserică, adică am acceptat că numai așa te poți vindeca la modul real și …ortodox, cinstit și firesc, iată că Dumnezeu a vrut să mă smerească, în ultimii ani arătându-mi rolul alimentației și al doctorului în viața omului. La București, la cursurile de nutriție, vazându-i pe acești oameni vindecați prin terapii aparent contrare  Ortodoxiei, am început să accept că puterea de vindecare stă în noi,  tot așa  cum a arătat-o și Domnul Hristos, care a zis celor vindecați de El: ,,Credința ta te-a mântuit!”(vindecat). Ori pt. cei care nu-s creștini, această ,,credință’ este clar că este alta decât  credința în  puterea lui Hristos! ( pt. că ei nu-L cunosc pe El, Hristos-Dumnezeul Întrupat, pe Fiul lui Dumnezeu!)

Cursul însuși este presărat cu multiple fraze din care reiese idea expusă deja: fiecare se vindecă cu ceea ce crede că-i face bine lui (apropo de efectul placebo…când bolnavul primește pastila pe care o ia mereu, despre care crede el că-i face bine, dar de fapt îi e dată alta… iar el se simte bine, ameliorat sau  vindecat!).

În plus, acum știu mai bine că puterea de autovindecare este în fiecare, în noi,  nu în afara noastră! Mult timp am ignorat acest concept de teama de a nu greși, dată fiind dechiderea generală atât de mare spre tot felul de terapii neortodoxe, chiar oculte. Așadar, ca un bun creștin, am dat loc doctorului, cum îndeamnă Biblia, pt. că și el are locul lui sub soare…Așa este, dar, din păcate, doar când boala deja s-a instalat! Pentru prevenție și nutriție, pt. un stil de viață sănătos, iarăși zic ,,din păcate”,  medicul nu aduce decât o vagă informație, el neintervenind! Poate, mai nou, în zilele noastre, când informatica a avansat atât și când sunt atât de multe descoperiri științifice, poate vom trăi să vedem că medicii sunt pregătiți să trateze holistic, integral, pacientul, mergând la cauză, nu tratând simptome, adică doar efecte!  Nu doresc  să credeți  că am ceva cu medicul, în general, deși i s-a pus de multe ori eticheta de  ,,dumnezeu”, căruia omul îi dă tot creditul și prea mulți merg la doctor ca la… preot!  Dacă nu aș fi avut ,,șansa” să trec prin spitale, să fac câteva operații, să devin tot mai bolnavă cu trecerea anilor, și dacă medicina ar fi fost capabilă să mă vindece cu adevărat de cele peste 20 de boli, adunate din copilărie chiar, m-aș fi declarat de acord cu cele de mai sus. Numai că, dimpotrivă, așteptările mele au fost mult prea mari…iar efectul aproape nul…0! Ba chiar bolile s-au înmulțit, una după alta!  Am înțeles prea târziu (și nu aș fi înțeles nici acum…dacă nu făceam cunoștință cu un terapeut bio feed back –de biorezonanță și nu aș fi făcut cursuri de nutriție...) că depinde foarte mult de mine ce fac și cine sunt și nu atât de altcineva, fie el și medic! La urma urmei, abia acum am priceput că un medic sau un terapeut, o dietă sau un mod de viețuire pot fi doar un spriin pt. noi, dar forța este înlăuntrul nostru, cum a zis Domnul Hristos.

Cât despre suferință, nu Dumnezeu a dorit suferința pt. om, dimpotrivă! Boala și moartea sunt consecințele neascultării. Dar, repet,  chiar și așa, părând că Dumnezeu ne pedepsește, omul nu trebuie să stea să aștepte la alții, ci trebuie să-și ia viața în  propriile sale mâini și să caute să înțeleagă de unde vine boala și cum poate s-o alunge. Este de precizat că nu El, Creatorul și Proniatorul nostru, ne condamnă la acestea! Dumnezeu ne-a lăsat  liberul arbitru fiecăruia, motiv pt. care omul își face viața după cum vrea, în acord cu învățătura Lui sau în dezacord. Când omul merge spre Izvorul vieții, alegând Binele, totul este bine în lumea lui (interioară și exterioară). Biserica întemeiată de Domnul Hristos, Casa de oaspeți din Pilda Samarineanului milostiv, propune iubirea și iertarea ca metodă de a păstra starea de bine câștigată. Ea propune interiorizarea (ca cercetare spirituală) și condamnă vorbirea de rău, gândul păcătos îndreptat împotriva Binelui. Și arată și urmarea: neliniștea instalată, boala, stricarea relației cu  Dumnezeu și cu semenii și chiar cu tine! (războiul interior). Iisus a zis: ,,Iubește-l pe aproapele ca pe tine însuți!’’ Așadar, stă în firea lucrurilor să nu poți iubi pe altul mai mult ca pe tine! În plus, știa Iisus că  omul trebuie să se iubească pe sine întâi, să experimenteze această iubire pt. a vedea apoi cum poate face să-l iubească și pe celăllat… dacă  se poate, măcar  la fel.

Ca și autoarea cărții ,,Poți să-ți vindeci viața”, pe care vreau să v-o prezint, Louise Hay, trebuie să învățăm să ne iubim, să ne acceptăm așa cum suntem, necondiționat, ca mai apoi  să-l putem iubi necondiționat pe  cel de lângă noi. Viața, așa cum a cădit-o Dumnezeu, este perfectă, zice autoarea, tot așa cum spune Biblia: ,,Toate erau bune foarte!” Este un ,,întreg, ceva complet, complex”. Iar D-zeu ne dă puterea de a fi una cu El, prin harul Lui, prin energia dată de El, cu care umple lumea creată. ,,Cel ce rămâne în Mine și Eu rămân întru el,” zice Domnul. Cum așa? Prin Trupul și Sângele Lui, prin Sf. Împărtșanie în chip deplin. Pt. a fi una cu El trebuie să-L iubesc și să-mi curăț ,,blidul interior”, pt. a putea El așeza Duhul Său cel lucrător împreună cu omul. Să mă iubesc pe mine însumi, cel ce port chipul Lui Divin. Pt. că tocmai am spus că-i port chipul, am datoria să mă iubesc  pe mine însumi. Dacă nu iubesc acest chip, pus în sămânța mea omenească de Dumnezeu, nu pot zice că-L iubesc pe El! Și nu putem iubi  decât ceea ce știm, ceea ce cunoaștem. Deci, prin puterea minții și a sentimentelor putem să-L cunoaștem pe Dumnezeu în energiile Lui necreate. Și așa cunoscându-L, putem spune că ,,totul e bine în această lume veșnică creată de El”.

 Și Louise Hay zice asta: ,,Totul este bine în lumea mea!” Când ne iubim, totul e bine în lumea noastră. De aceea trebuie să ne eliberăm   de trecut și să-i iertăm pe toți.  Eliberarea de resentimente( sentimente negative, contrare, rele) și de autocritică este, mai ales când simțim că ne zdrobesc, benefică, putând fi chiar cheia schimbării pozitive din viața noastră.Ea spune că studile au demostrat că până și cancerul se vindecă prin puterea sufletului, iertând și iubind.

 Ce spune religia? ,,Celui ce crede, toate-i sunt cu putință!” …,,Cere și ți se va da, bate și ți se va dechide…” Domnul pune accent pe cuvânt, adică pe  ,,cere’’…Pe  credința în Dumnezeu-Cuvântul, prin care toate s-au făcut…Hristos e Dumnezeul iubirii și al iertării, care le ridică la rang de dogme, de taine, arătate a fi cheia existenței binelui în lume. Cel ce a iertat va fi și el iertat, așa ne arată Rugăciunea Domnească, Tatăl nostru. Ce le spune El ucenicilor Săi? Că numai așa se vor arăta a fi ucenicii Lui cu adevărat, că vor fi deosebiți de lume, numai dacă se vor iubi așa cum El Însuși i-a  iubit: deplin, până la Jertfă!

În paralel, L.Hay zice că viața e simplă, bazându-se pe legea compensației: ceea ce dăruiești, aia primești! Ea își bazează afirmația pe o lege firească, existentă în lume: cu ce uzi (planta), aia iese (afară)! Aia iese, aia primești: o legumă bună, sănătoasă…sau nu! De aceea, și noi suntem responsabili de cele ce trăim, încă din stadiul de gând! Gândurile noastre spun despre noi ceea ce suntem. Ca și vorbele, acele gânduri ieșite la suprafață, afară, gândurile interioare creează experiențe de viață, viitorul nostru. Din moment ce le vom controla, sortându-le, alegându-le, noi le dăm putere. Prin ele ne creăm propria realitate, percepută de noi înșine. DECI SUNTEM 100% RESPONSABILI DE CEEA CE SE PETRECE ÎN VIAȚA NOASTRĂ, cu noi, bun sau rău! Dacă aleg să cred că nimeni nu mă iubește, atunci asta voi găsi (voi vedea). Dorind să mă eliberez de acest gând, crezul meu, repetând mereu asta, viața îmi va aduce alături oameni iubitori, îi va transforma pe cei de lângă mine în acest fel!

Dacă atunci când suntem mici învățăm să gândim pin prisma celor care ne înconjoară, adulții (părinți și bunici, nași, profesori, etc) după ,,tiparele” lor, când devenim adulți recreem și noi relațiile avute cu ceilalți și ne tratăm așa cum ne tratau ei atunci (pedepsindu-ne, de pildă). Sau, viceversa, ne iubim! Oricum ar fi, nu trebuie să învinovățim pe nimeni, nici  măcar pe noi înșine.Ceilalți, părinți ori bunici, au făcut și ei ce au știut, cum au putut ei mai bine.

Nu contează cât timp am avut un anume tipar de gândire, un etalon, un model! EL NU MAI E, E DEJA…TRECUT! IAR PUTEREA NOASTRĂ DE AZI NU ȚINE DE TRECUT, DE ,,IERI,’’ CI DE PREZENT! Acum, aici, pot să-mi schimb viața, pot s-o vindec! Dacă nu am un tipar bun, atunci trebuie să-l schimb, pt. că se poate! La urma urmei, dacă Dumnezeu te acceptă așa  cum ești, nepedepsindu-te, acum și aici, pt. ce ai făcut  de L-ai jignit…, și asta deoarece te iubește, atunci nu o face nici tu! Nu te învinovăți și nu te pedepsi! Îndemnul Său de a face binele, și nu doar altora, ci și ție personal, e valabil mereu. Cu asta trebuie să începi! Să lucrezi pt. sănătatea ta, fizică și sufletească, începând cu lucrurile bune! Pentru că trebuie să ne raportăm la Dumnezeu, pt. noi creștinii se poate spune că este foarte importantă pocăința și sentimentul  conștientizării vinovăției  interioare. Domnul ne îndeamnă a vedea ,,bârna’’ din ochiul nostru  prin raportarea la ,,paiul” vecinului  doar pt. a nu ne mândri și a nu-i judeca pe alții. Asta nu înseamnă că acest fapt se traduce la a gândi prost, rău, despre noi! O zicală spune că ceea ce nu-ți place ție să nu faci nici altora. Pt.  a ne smeri, Dumnezeu permite să ,,se întoarcă roata vieții” , astfel înțelegându-ne limitele proprii și conștientizând că am nedreptățit pe alții. Dacă am fi responsabili pt. tot ceea  ce ni se întâmplă nu am mai da vina pe alții, nu am mai critica.

 Dar ce trebuie să facem pentru a ne schimba în bine, concret? Este nevoie să ne observăm gândurile, inainte de toate! Iar ceea ce ne ajută cel mai mult este iertarea. Ea ne ajută să ne eliberăm de tot răul din noi, spun specialiștii.Și cea de a șasea Fericire a Noului Testament, rostită de Iisus, zice că cei curați cu inima sunt fericiți. Pentru împlinirea acesteia trebuie, deci, să ne curățim sufletește! Din inimă ies toate relele- minciuna, furtișagul, curvia…Din interior, deci nu din exterior! Și nouă, culmea, ni se pare că alții sunt de vină, că ceillați ne îmbie și ne atrag spre rău! Așadar, când le vom scoate afară, vom fi și liberi! Iată de ce ortodocșii știu că păcatele nu te fac liber cu adevărat, ci te subjugă. Așa cum spune și psihologia…Deci, iar ne întrebăm: ce trebuie să facem? SĂ IERTĂM TOATE TUTUROR…pt. Înviere, cum spune o cântare pascală. Măcar pt. asta, dacă nu pt. noi!  Măcar Jertfa Domnului să nu fie în zadar, dacă de noi nu ne mai pasă uneori!

Imperios este a ierta pe cel ce  crezi că e greu să-l ierți. Nu interesează cum (prin ce metodă), dar trebuie! Și nu scuzele cerute superficial contează, ci dorința sinceră de a ierta! Important e să vrem. Și Dumnezeu va face posibil chiar imposibilul, așa cum ne-a promis!

Dacă ne aprobăm  și ne iubim  pe noi înșine, vom ajunge să-i iubim și pe ceillați. Așa vom alunga răul și vom atrage Binele în viața noastră. Eliberându-ne de criticism, de vinovăție și de fricile noastre. Autoaprobarea și autoacceptarea în prezent este cheia schimbării noastre personale. Dacă atâția ani te-ai tot criticat și nu a fost bine, zice L. Hay, e vremea să încerci să gândești pozitiv despre tine. ACESTA E PRIMUL PAS SPRE IUBIREA DE SINE. Nu dorim astfel iubirea de sine pe care o condamnă Biserica (îngâmfarea, lauda de sine, emfaza), ci dorim să vedem în noi omul cel cu slăbiciuni, dar chemat de Dumnezeu la desâvârșire! Nu ființa perfectă fără cusururi dar… cununa creației divine și purtătoare a chipului lui Hristos, pentru care El a crezut că merită să-și dea viața pe Cruce!

 Ce face Louise Hay mai departe? Propune câteva gânduri pozitive la care să medităm, în general, indiferent de persoană și problemă:,,Totul este perfect, întreg, complet în lumea mea…”. ,,Există o putere divină, mult mai mare ca mine, singura Inteligență superioară, Care-mi oferă soluția vindecării, la momentul potrivit.”POT SĂ-MI VINDEC VIAȚA!…,,TOTUL ESTE BINE ÎN LUMEA MEA!”

Dragii mei, la aceste gânduri să medităm dacă vrem să schimbăm ceva în viața noastră…Vă pare o prostie sau o nebunie? Poate! ȘI EU AM GÂNDIT LA FEL la început, nu-i nicio problemă dacă asta vă trece prin minte! Dar mă adresez în principal celor care  au o problemă, se simt anxioși, neliniștiți, au probleme cu somnul, se simt neînțeleși, au picat în depresie. Nu sunt psiholog, sunt teolog. Nu sunt doctor, dar mă puteți vedea ca  pe  un  terapeut, fie el și începător, cu o largă dorință de a se perfecționa continuu, dorind să-și schimbe viața, gustând Binele din viața lui sub toate formele…Și care, din iubire pt. semenii lui, dorește să împărtășească propria sa experiență în lupta pt. viață, din dorința fierbinte pe  care o simte de a-și PREȚUI VIAȚA, DARUL LUI DUMNEZEU PT. OM! La asta se pricepe cel mi bine un profesor: la a împărtăși  celorllalți! Îi mulțumesc lui Dumnezeu pt. toate, pt. darurile date mie, ca și celorlalți, și vreau să-mi împlinesc menirea de a învăța pe alții, chiar dacă uneori întâlnim oameni care trăiesc într-o deplină autosuficiență și cred că le știu pe toate…Cu siguranță, NU E NIMIC NOU SUB SOARE! DAR, TOTODATĂ, NIMENI NU E UN ATOATEȘTIUTOR! TOTDEAUNA AVEM DE ÎNVĂȚAT CEVA! SPUNE O ZICALĂ ROMÂNEASCĂ ,,NUMAI PROSTUL NU CREDE CĂ ARE CEVA DE ÎNVĂȚAT DE LA ALȚII….!”

Biserica ne îndeamnă să ne purtăm sarcinile unii altora, să fim una, să relaționăm în comuniune, deci să împărtășim reciproc totul. Pe mine m-a învățat acest lucru chiar și CaliVita, firma de la care consum suplimente de circa 12 ani, ea îngrijindu-se de sănătatea noastră prin suplimentele alimentare ecologice (așa zisele medicamente naturiste) distribuite și în România de aproape trei decenii. Și pt. că am cunoscut-o personal pe D-na Eva Papp din Oradea, inițiatoarea suplimentării nutriționale din țara noastră, specialist în nutriție și biorezonanță, nu pot decât să-i promit că nu voi pregeta să fac cunoscute produsele CaliVita, care au schimbat viața a milioane de români, inclusiv principiile sănătoase necesar a fi însușite pt. a trăi o viață de calitate. Mulțumesc d-nei Luminița Obreja, mentorul meu CaliVita, care m-a ajutat să înțeleg multe din cele legate de lupta pt. o sănătate deplină și o viață de calitate, cel mai minunat psiholog și terapeut  de bio- feed back (biorezonanță magnetică) din Vrancea. Mulțumesc apoi  d-nei prof. dr. nutriționist Veronica Mitescu, președintele UPMCA( Uniunea Practicienilor de Medicină Complementară și Alternativă) din România, un mare  cunoscător în ale nutriției și un excelent profesionist în domeniu, profesorul meu de nutriție de la MasterClass- București și nu în ultimul rând acestui lider CaliVita, d-nei Eva Papp, care  nu doar   mi-au oferit speranțe reale de viață, conștientizând lupta pt. a prețui viața și posibilitatea de refacere a organismului uman, ci mi-au împărtășit cu bucurie secretele nutriției și ale aparatului de diagnostic și tratament Scio, de care m-am îndrăgostit, regretând că nu am absolvit  cursurile de nutriție de la Fac. de Medicină atunci când se putea, în tinerețe ( Medicina neputând fi făcută la FF-Distanță, ca alte facultăți…)! Aceste stimabile doamne și neprețuite prietene m-au trezit la realitate și mi-au dat șansa să studiez, de 5 ani încoace,  nutriția și biorezonanța, atât pt. propriul beneficiu, cât și pt. cei dragi ai mei: familie, rude, colegi, prieteni. Mi-au deschis mintea  spre posibilitatea refacerii sănătății pe cale naturală și prin metode neconvenționale dar ,,cuminți”, care nu contravin religiei. Mi-au dat curaj mai mult pt. a prețui sănătatea și viața, darul cel mai de preț pe care Dumnezeu l-a făcut omului.

Din acest motiv, încă studiez și consum produsele CaliVita, experimentând pe mine însămi efectele lor benefice. Din același motiv, am realizat și un site ACASSA și un blog ,,PREȚUIM VIAȚA ȘI SANATATEA TUTUROR!”, în paginile cărora o să pot posta diverse articole tematice, fie  pe teme de sănătate, fie pe teme psihologice,  fie despre produsele CaliVita și despre biorezonanță, și nu în ultimul rând teme  cu iz religios. Vreau să spun tuturor că se poate ȘI ALTFEL decât majoritatea, CĂ SE POATE TRĂI ȘI AZI AȘA CUM A LĂSAT DUMNEZEU CU MII DE ANI ÎN URMĂ, având alimentele drept medicamente și medicamentele să le luăm din natură! Vă invit, așadar, pe cei interesați de a investi în sănătate,  sufletească și trupească, să îmi fiți alături!ȘI SĂ DAȚI INFORMAȚIA MAI DEPARTE, atașând linkul din pagina de FB Acassa Bordești sau distribuind postările mele. DOAMNE  IISUSE HRISTOASE, MILUIEȘTE-NE ȘI AJUTĂ-NE PE TOȚI! AMIN!

Lasă un comentariu