MÂNIA ȘI URMĂRILE EI

,,Mâniați-vă, dar nu greșiți…(Efeseni, cap 4)!”

Poate ați citit acest îndemn în Biblie sau l-ați auzit în vreo predică. Ori, de ce nu, cineva l-a citat ca o sursă cu autoritate. Și poate v-ați și întrebat ce vrea să însemne, nu? Poate omul să se mânie și să nu greșească? Cu siguranță, da! Și avem viu exemplul Mântuitorului Hristos, care S-a mâniat pe negustorii din templu, a luat biciul și a pocnit mânios, certându-i că au ,, făcut din Casa Tatălui (Lui) peșteră de tâlhari”. Și exemplele pot continua. Apostolul Pavel scrie în epistola sa către efeseni, în capitolul 4, că omului îi e permis să se mânie, dar nu trebuie ,, … să apună soarele peste mânia” lui. Ce vrea să zică marele învățător al neamurilor? Că mânia este o emoție firească ( a omului în general, dar în special al celui cu un temperament coleric, vulcanic…), care uneori poate fi manifestată până și de un om blând ca Iisus, atunci când e vădită o nedreptate. Scriptura arată astfel că iertarea este un mod de a reacționa față de o situație, față de o persoană pe care ai fost mânios, dar esențial este să nu lași furia să se cuibărească în sufletul tău. Și mai ales să producă efecte negative asupra altora.

Așadar, mânia este o emoție universală, experimentată de oameni diverși, de toate vârstele, rasele și culturile. Psihologii consideră că această emoție nu este neapărat rea, deoarece mânia pregătește corpul să facă față unei amenințări, ceea ce chiar ne poate salva viața în anumite situații. Totuși, dacă mânia nu este controlată și exprimată adecvat, ea poate avea anumite urmări negative asupra sănătății proprii, a relațiilor dintre oameni, asupra locului de muncă însuși, etc. Deși prin ea are loc o descărcare a hormonului ce produce stresul, dar din păcate, dacă nu e controlată, omul pierzându-și cumpătul, ea poate produce serioase leziuni ale învelișului vaselor de sânge, implicit poate duce la formarea unor depozite de calciu pe arterele coronariene și astfel un atac de cord. Iar Biblia, la Fericiri, arată că,, cei fericiți care vor moșteni pământul sunt cei blânzi, cumpătați, mai puțin temperamentali, care se lasă pradă impulsurilor de moment. Aceia vor trăi …cât lumea, spune o vorbă din bătrâni, vor moșteni pământul acesta, atingând bătrânețile, față de un impulsiv, care poate muri în urma unui infarct.Dar vor câștiga și Raiul pt. virtutea blândeții.
Cu siguranță, cei ce s-au mâniat tare vreodată au experimentat starea de rău care i-a cuprins-fierbințeală, creșterea pulsului, dureri de cap sau precordiale… Cu toate acestea, dacă firea îți este îndreptată spre iuțime, nu-ți va fi ușor să gestionezi situația mereu. Atunci ce e de făcut? Întâi de toate, să ne întrebăm de ce apare furia?

Ce este mânia si care sunt cauzele ei?
Dincolo de faptul că este o emoție omenească, mania este un semnal de alarmă că suntem nemultumiți, nedreptățiti sau abuzați, real sau imaginar. Este ceea ce simțim atunci când suntem răniți, înșelați, umiliți, când drepturile și libertățile ne sunt violate, nevoile nu-s satisfăcute sau suntem reduși la tăcere, criticați sau acuzați, când simțim că pierdem controlul, speranța ori credem că am eșuat. În fapt, ea apare ca un impuls de autoapărare, de autoconservare în fața unei traume, de apărare împotriva compromiterii Eu-lui nostru: fie dăm mai mult decât putem (ceea ce ne pune într-o poziție de victimă), fie primim mai mult decât ar trebui (ceea ce ne pune într-o pozitie de dependență). De aceea, furia este o emoție secundară, pentru că în spatele ei se ascund alte emoții și stări ca teama, rușinea, trădarea, respingerea, durerea, etc.

Trebuie să conștientizăm că avem nevoie de timp și exercițiu pentru domolirea mâniei. Controlul furiei nu apare de-a gata și nici nu există incantații sau formule speciale prin care să piară de la sine, imediat, ci trebuie luptă, nu glumă! Dar întâi trebuie să ne îndreptăm atenția și gândul nostru spre Dumnezeu! Ce mai putem face practic? Iată câteva sugestii concrete mai jos.

1.      Ne oprim și respirăm adânc. Oxigenul ne va ajuta să gândim mai clar.

2.      Putem ridica mâinile, pentru a indica faptul că suntem gata să lăsăm de la noi(ca și cum ne-am preda).  

3.      Vorbim calm, încet, pt. a nu aprinde şi mai mult spiritele.

4.    Putem explica nevoia unei amânări a discuției, pt. a căpăta timp să ne calmăm şi să acţionăm clar.

5.      Putem face o plimbare sau să ne retragem în linişte să ascultăm muzică sau să ne rugăm.

6.      Amânând, putem relua conversaţia într-un mediu mai prietenos, după calmare.

Dacă nu putem remedia starea și discuția la mânie, putem citi următoarele sfaturi traduse de pr. Valentin Istrati:

1. Să fim de acord că suntem diferiți și că avem opinii diferite asupra subiectului, dar să nu lăsăm ca ele să creeze o problemă în relaţie.

2.    Să ne amintim că  dacă doi oameni sunt de acord în orice, relaţia lor este în mare risc de a deveni stagnantă, liniară, plictisitoare. Așadar, disputa poate fi constructivă!

3.    Să purtăm conversații stimulative, învățând să ascultăm pe alții, învățând de la ei, să gândim și să ne exprimăm într-o formă clară şi ne-ofensivă, ca să nu supărăm.

4.     Să încercăm să respectăm și să acceptăm pe ceilalţi,.

Pentru a scăpa de furie, trebuie să ne ocupăm de cauzele amintite. Dar înainte, să aducem furia în faţa lui Dumnezeu şi să-L rugăm să ne schimbe. Să avem încredere în El, că ne va ajuta să privim constructiv orice problemă. Să-I descoperim Lui, prin rugă, durerile noastre și să Îi cerem ajutorul.

1.    Să acceptăm sentimentele noastre: durerea, simţul nedreptăţii, fricii sau frustrării.

2.     Să nu ne așteptăm ca toate în viață să meargă așa cum vrem noi.

Controlul mâniei poate fi realizat în diferite forme, nu doar prin terapie religioasă-prin rugă și meditație, ci și având suportul psihologului. prin terapii de comportament cognitiv sau tehnici mai noi, bazate pe compasiune sau de eliberare emoțională-EFT(recomandate de Societatea Australiană de Psihologie) sau de neurofeedback.. Aceste metode ne determină să conștientizăm sentimentele negative care ne duc la mânie și ne calmează.
EFT pot ajuta în sensul reprogramării reacțiilor corpului la factorii de stres prin stimularea diferitelor puncte de pe meridianele energetice din corp. Aceasta se realizează prin apăsarea anumitor puncte cheie cu vârfurile degetelor, în timp ce se repetă unele afirmații verbale proprii
(numai sub supravegherea unui terapeut).
De asemenea, a deveni cât mai conștient de momentul prezent – focalizându-vă asupra a ceea ce faceți și asupra senzațiilor pe care le experimentați în acel moment vă poate ajuta să vă echilibrați atât perspectiva mentală, cât și cea emoțională. Unii specialiști recomandă scrierea unui jurnal, alții să ne vărsăm furia asupra unei perne, de pildă…
În momentele în care simțiți multă mânie, încercați să o exprimați însă într-un mod constructiv: de exemplu, concentrați-vă energia mâniei în realizarea anumitor exerciții fizice, a unei plimbări în ritm alert sau faceți curățenie în casă.
(sursa-mercola.com).

În definitiv, ca o concluzie, cereți ajutor divin sau celor în măsură să vă asculte și ajute, dar înainte de toate, IERTAȚI-VĂ ȘI IUBIȚI-VĂ!


Lasă un comentariu