SIMPOZIONUL BORDEȘTI-BRÂNCOVEANU, ANUL 2021

DOMNULUI  INVĂȚĂTOR
,,Eu sunt un mag de lege nouă,
 Un biet nebun orbit de-o stea,
 Ce am venit să v-aduc vouă
 Poveștile din țara mea.’’
     Așa  scria  învățătorul 
     Ce țara-ntreagă-a cucerit
     Cu vasta sa monografie
     Despre Bordeștiul său iubit.
Pe  o copertă, o filă-albastră,
Portretul lui zâmbește iar,
Rostind tăcut povestea noastră,
A bordeștenilor din Deal.  
     Nu-i om să nu-i știe lucrarea
     Și jertfa-i toată ce-a adus
     Ca un prinos de mulțumire
     Puterilor celor de Sus!
Privirea-i caldă, vorba-i lină,
Au îmblânzit orice soldat,
 Iar de pe front a fost să vină
Erou, cu laurii pe cap.
     Biserica la piept a strâns-o
     Și neamul el l-a apărat,
     Iar pana-n slujba lor a pus-o,
     Dar înapoi un pas n-a dat!
El  l-a urmat pe Brâncoveanu,
Grijind de  ctitoria lui,
Și ridicând tot bordeșteanu’
De la opinca satului.
     Tezaur de monedă veche
      Într-un muzeu a adunat,
      Iar Suvorov și cu Ureche
      În fața lui ei s-au plecat.
Slujind Treimea cea Cerească
Domn’ Asănache-a ridicat
Troiță-n deal,  să mulțumească
 Eroilor căzuți din sat.
     De-aceea aici  întreg poporul
     Ridică-un gând curat la Cer,
     Se-nchină la Mântuitorul
     Și murmură un ,,leru-i ler’’.
O rugă scurtă, o sfântă  cruce
Își face orice bordeștean,
Când  dă răspântia s-apuce
Spre Nuci, spre Recea sau spre Deal.
     O lumânare  azi  aprind
     Și eu ca orișice sătean,
     Iar crucea-i  albă o sărut
     Cu-adânc respect și cu alean.
Cu drag și cu recunoștință
Vorbesc ai mei contemporani
De-nvățătorul Asănache
Și azi și-n veci...ani după ani!

Dincolo de implicarea anuală a mai multor instituții, inclusiv cea a Bisericii, în a organiza și a promova simpozionul anual Bordești-Brâncoveanu, ediția din anul 2021 a fost mult asteptată și de public, format din localnici si nu numai. După aproape doi ani de pandemie, care a pus opreliște pe multe din manifestările culturale din țară și din lume, oamenii dornici să își redobândească viața și libertatea au dorit să se revadă, să-și învingă temerile privind noua boală și să înceapă să retrăiască în comunitate și-n comuniune. Au reieșit la rampă. În tot acest timp, slujitorii condeiului, între care și eu, nu au stat degeaba… Au scos din ungherele minții și inimii, din măreția interiorului lor ceresc, iubirea pentru Dumnezeu și pentru semeni sub forma unor lucrări scrise. Personal, am lucrat mai mult de 2 pentru a strânge documente, a studia si a scrie monografia ,,Bordești, plai de rugă și dor!”, lucrare de cca 500 pagini. Pe lângă lansarea cărții aici menționate, cele două ong-uri locale- Provita și Acassa, si-au adus fiecare contributia sa. ACASSA a organizat standuri cu produse tradiționale, alimentare, de cămară și proaspete, leacuri naturiste și produse cosmetice făcute în gospodăria bordeșteană, ilustrând astfel pe viu cele cuprinse în paginile cronicii președintei, autoarea cărții. Totodată, au fost expuse câteva obiecte artizanale, cusături și tablouri , ș.a , alături de alte asemenea, schițe sau picturi ale pictorului Cosmin Voiculeț, arătând talentul nativ manifestat în rândul bordeștenilor și descendenților lor. Deși încă în viață la acea vreme, mama mea, Veta-Vasilica Voiculeț, nu a putut fi prezentă la simpozion, suferind o operație pe șold în urmă cu două – trei luni și nefiind complet recuperată.Dar prin cartea scrisă împreună cu ea, pe fondul multor discuții și înregistrări audio-video, ea a fost alături de mine, așa cum va fi totdeauna, așa cum avea să fie și la următoarea ediție, din anul 2022, când ea plecase deja de câteva luni…

Printre cei prezenți au fost și fiicele celor doi intelectuali bordeșteni, cărora eu am dedicat în mod special cartea, înv. Gicu Bercaru și Ghe.Asănache, respectiv d-nele Doina Racovițeanu și dr Emilia Chirtoc, care au fost plăcut surpinse de acțiunea mea. Am avut alături mulți colegi profesori și prieteni, cunoștințe și rude. Totodata, prin invocare, sora mea decedată Doinița, a cărei zi de de naștere era tocmai în acea zi, 5 august, cred că am avut-o alături și pe ea, căreia s-a ținut un minut de reculegere, alături de alți invocați ai momentului.

A fost un real moment de dor și de rugă în comun, după 2 ani de tăcere!

Mulțumesc lui Dumnezeu pentru toate! Pentru că mi-a dat puterea să revin la propriu la viață, după o formă relativ gravă de covid, să alipesc o filă proprie în cronica Bordeștilor de altădată, să mă bucur cu cei din comunitatea locală de această realizare!

Vă invit pe toți cei dornici de a retrăi viața satului secolului XX, copilăria și tinerețea personală, bucurându-vă sufletul într-un spirit juvenil pe alocuri , comic pe altele, citind cartea, ce se poate achiziționa direct de la autoare!

Doamne ajuta!