PROGRAM
SIMPOZIONUL “BORDEȘTI-BRÂNCOVEANU”, EDIȚIA A VII-A
BISERICA “ADORMIREA MAICII DOMNULUI” BORDEȘTI, 18 AUGUST 2022
.
- ORELE 15-15,45: INTONAREA IMNULUI NAȚIONAL, SLUJBA RELIGIOASĂ, DISCURSURI OFICIALE: PRIMĂRIA BORDEȘTI, PREFECTURA VRANCEA, CONSILIUL JUDEȚEAN VRANCEA, PAROHIA BORDEȘTI, ȘCOALA BORDEȘTI;
- ORELE 15,45-15,50: PREMIEREA ELEVILOR CU CERCETĂRI DE ISTORIE LOCALĂ TRIMISE PENTRU PROIECTUL EDUCAȚIONAL BORDEȘTI-BRÂNCOVEANU – LUCRĂRILE VOR FI PUBLICATE ÎN VOLUMUL COLECTIV ”ISTORIE ȘI CREȘTINISM”;
- ORELE 15,50-16,10: LANSAREA FILMULUI DE PREZENTARE A BISERICII ”ADORMIREA MAICII DOMNULUI” BORDEȘTI;
- ORELE 16,10-18: COMUNICĂRI ȘTIINȚIFICE – COMUNICĂRILE VOR FI PUBLICATE ÎN VOLUMUL COLECTIV ”ISTORIE ȘI CREȘTINISM ”;
- ARTA LUI PÂRVU MUTU ZUGRAVUL, COL. (RTG.) VET. FĂNEL IANCU
- BRÂUL DE LA JITIA, LUCIAN ȘI PETRUȚA LALU
- CAZEMATELE DE LA PĂUNEȘTI-VRANCEA, PROF. DR. LIVIU ROMAN
- 160 DE ANI DE LA UNIREA ORAȘELOR FOCȘANI, SILVIA VRÎNCEANU, #POVESTIM FOCȘANIUL
- ARMATA ROMÂNĂ LA 23 AUGUST 1944, CPT. CMDOR. (R.) IULIAN BAȘTUREA
ORELE 15-18: ASOCIAȚIA ACASSA BORDEȘTI: EXPOZIȚIE DE PROMOVARE A TRADIȚIILOR LOCALE DIN BORDEȘTI ȘI DIN VRANCEA
La doar două zile de la resfințirea bisericii brâncovenești din data de 16 august 2022, obștea bordeșteană a avut bucuria continuității evenimentelor locale prin susținerea unei noi ediții a simpozionului local.Nu știu dacă pot spune că acesta din urmă a fost ușor umbrit de precedentul eveniment, de altfel de mare anvergură și de un răsunet ce a depășit granițele județului Vrancea, (poate și pt că aceiași oameni urmau să vină și la simpozion, cu mici excepții…), dar am constatat că nu a mai fost deschiderea de anul trecut…
Poate că această ediție nici ea nu a fost atât de diversificată ca activități, precum precedenta sau altele, nemaiavând prezenți oaspeții din Basarabia sau donații generoase și lipsind volumul anual comemorativ, dar asociația Acassa a fost prezentă și în acest an în organizarea expoziției culinare, căutând să aducă ceva nou pe stand. Astfel că, alături de cartea lansată anterior, membrii asociației, prof. Catuța Panaite și soțul acesteia, prof. Costel Panaite, alături de dna Claudia Rusu, cea de a treia membră, s-au străduit să arate priceperea bordeșteanului în imagini , dar și pe viu, prin produsele realizate personal.Așa au gândit să prezinte și alte sorturi de lichioruri de casă decât clasicele vișinată, cireșată, murată ori caisată și trandafirată( lavandă, mentă, nuci verzi, ș.a), zacusca si dulcețuri (de coazăze, mure, cireșe amare)…Au adus goșoșele cu lingura (obținute în ziua respectivă acasă, datorită imposibilității obținerii lor la fața locului…nu pt că ar fi fost imposibil, ci din motive organizatorice!) și au făcut la fața locului limonadă de lavandă. De asemenea, au realizat, pt. prima dată, lumânări decorative tricolore și au exersat în continuare arta obținerii la rece a săpunului de casă , în diverse culori și cu miresme florale naturale, fără aditivi chimici.
Vechea expoziție cu piese textile -cusături, macrameuri, dar și cu tablouri cusute în diferite tehnici, a încercat să atragă atenția vizitatorilor. Din păcate, constatăm oarece abatere a atenției și la adulți, nu doar la copiii epuizați de rețelele de socializare sub diverse pretexte…Nici măcar să le vadă la alții nu mai simt, darămite să le lucreze personal, pt propriul avantaj! Sau poate femeia contemporană e plictisită de ceea ce știe deja sau crede că știe! Eu una am fost surprinsă negativ de faptul că angajații unor instituții locale au vrut să facă doar prezența, nu să participe activ la acest frumos eveniment, care trăiește de la o ediție la alta prin efortul doar a câtorva oameni, pe care-i numeri pe degete! Așa cum scriam și în cartea mea-Bordești, plai de rugă și dor!, mulți bordeșteni nu-s conștienți de însemnătatea simpozionului anual, a bisericii schit care adună laolaltă oameni de cultură, artizani și localnici pentru un singur scop: promovarea Bordeștiului! Cu tot ce a însemnat el, cu trecutul lui găsit în cenușa tradițiilor apuse ori pe cale de dispariție! Cu prezentul lui aflat de vizitatori în iile purtate de elevi sau profesori la ocazii festive precum aceasta sau în macrameurile expuse încă găsite în multe case! În mâncărurile transmise din generație în generație, în meșteșugurile culinare înnoite! Dar acestea pot fi viitor sau nu! Depinde de noi, dacă întreținem acest foc interior, aceste preocupări pt. tradiție! Cred că ar trebui să arătăm ceva mai mult interes și respect cu toții pt. trecut și prezent, ca să poată exista și viitor pt. satul românesc! Pentru autentic, pentru valoare!
Un alt punct forte al simpozionului anual, dar tot așa privit… cu un singur ochi, parcă… este sesiunea de comunicări științifice, care, în acest an , a avut și prezentarea d-nei înv. Petruța Lal (fostă Moldoveanu, sora cantautorului Aurel Moldoveanu, omagiat și de cartea mea), care ne-a vorbit despre renumitul ,,Brîu de la Jitia”.
Nu a lipsit nici în acest an, dna dr. Emilia Chirtoc, în ciuda vârstei de peste 80 ani, care a făcut cinste evenimentului chiar prin simpla sa prezență.
Nu au lipsit nici producătorii locali de vinuri, care ne-au încântat cu aroma sortimentelor de vinuri, promovate prin etichetă și degustarea binecunoscută în rândul celor prezenți.
Iar marea mea bucurie a venit din surpriza sosirii neanunțate a doi vechi prieteni, oameni de litere și publiciști ai unor reviste de interes național -Origini), care au fost prezenți și la lansarea cărții, anul trecut.
Mulțumim pt. oportunitatea de a promova tradiția locală și comuniunea din comunitatea locală atât organizatorului principal-prof. Ionuț Bercaru, care a luat acest jug de mult timp asupra sa, cât și Primăriei Bordești, care a pregătit spațiul necesar expunerii și ne-a ajutat cu infrastructura!
Slavă Domnului pt. toate! Îl rugăm să ne dea putere să reluăm anual același drum, cu alte și alte cărări, toate ducând în același loc: Bordești-plaiul nostru de rugă și dor!











