
De curând, ortodocșii români au celebrat praznicul Rusaliilor, în fapt Pogorârea Sf. Duh și implicit întemeierea Bisericii Primare. A Bisericii fondate de Mântuitorul Hristos și de Apostolii Săi, care, ulterior, au plecat în toată lumea , vestind Evanghelia Domnului și ,,neamurilor”. Tradiția Bisericii a păstrat bucuria acestui mare eveniment istoric și printr-o serie de obiceiuri locale, care s-au impus în timp în toată creștinătatea.Unul este legat de însăși denumirea sărbătorii, care s-a asimilat unei alte sărbători, chiar dacă păgâne pe atunci-Rosalia, creștinul numind-o Rusalii, în traducere românească.Nu o să intru în semnificații și simbolistică, dar o să vorbesc astăzi despre roze, despre minunata floare de trandafir, care este o floare nobilă și mult cântată de poeți și muzicieni în artele lor. Pe de o parte cuvântul însuși, rosa, apoi generalizat- pt a indica specia florală în sine, adică de trandafiri, se știe că se referă la culoarea roșie, roz închis, etc. Ori roșu este și culoarea de pe steagul nostru al românilor! Iar această culoare este asociată jertfei! Așa se explică menținerea vechii denumiri păgâne, Rosalia-sărbătoarea trandafirilor, în tradiția cretinilor. Biserica s-a desăvârșit prin lucrarea Duhului Dumnezeiesc, care va continua misiunea Ei după înălțarea Domnului la Cer, prin Ucenici, asupra cărora S-a revărsat în ziua Cincezecimii, adică la 50 de zile după Învierea Domnului Hristos. Coborându-se vizibil, ca niște ,,limbi de foc” care au stat deasupra lor, pt a-i încredința și totodată a da autoritate și textului evanghelic descriptiv, ce se va scrie ulterior, Duhul Sfânt, a Treia persoană a Sfintei Treimi, este asociat cu frunza de nuc sau cu cea de tei, ca formă, dar continuă să facă referire la vechea sărbătoare a trandafirilor. Rosele, cu ghimpi, dar cu un parfum și o frumusețe aparte în flora pământului. Totodată, cum spuneam, trandafirul este considerat o floare nobilă dar și ,,floarea iubirii”, a jertfei. Și iată că avem și de ce să o considerăm astfel noi, creștinii! Dacă o raportăm la Jertfa Domnului Hristos, care S-a jertfit din iubire pt noi, e clar că nu i se potrivește mai bine o altă semnificație! El a pus bazele instituției Bisericii Creștine , prin Jertfa cea de bunăvoie marcată pe Crucea de pe Dealul Căpățânii, zis Golgota. Dar fără de conclucrarea omului, pt care El a venit pe pământ și a primit să se jertfească, aceasta NU POATE EXISTA ȘI FUNCȚIONA! Ori drumul inițiat de Mântuitorul Hristos a fost presărat cu multe jertfe ale celor ce L-au urmat pe calea Crucii, începând cu Apostolii. Ei au plecat în lume să formeze bisericile locale, încreștinând lumea păgână și fiind continuatorii lucrării începute de Dumnezeu-Fiul și ulterior de Mângâietorul, Duhul Sfânt ce S-a pogorât peste ei la praznicul Cincizecimii, întemeind Biserica Văzută.Pe care în chip nevăzut, pe Cruce, o întemeiase Domnul Hristos. Așadar, ziua Rosei devine ziua nașterii creștinismului, o zi plină de mireasma Duhului Sfânt, care a dat nu doar puterea Sa Apostolilor, ci și bucuria alegerii lor ca stâlpi de bază pt Biserica de mai târziu, mireasma darurilor dumnezeiești și iubirea dovedită de urmașii Domnului prin acceptarea Jertfei. Căci, cine nu știe află acum, Biserica s-a întemeiat chiar de la început pe Jertfă, pe vârsarea sângelui: întâi al lui Hristos, imediat al Apostolilor, apoi, veacuri la rând, pe sângele martirilor. Și cum s-ar potrivi mai bine a fi numită ziua de naștere a Bisericii Creștine, dincolo de denumirea evenimentului spiritual (Pogorârea Sf. Duh), dacă nu sărbătoarea Rusaliilor, a trandafirilor, a jertfei?!?
Spuneam că acest praznic s-a asimilat de fapt cu cel al sărbătorii păgâne, trandafirii înflorind toată vara și înmiresmând cărările noastre, în toată lumea creștină.
Obișnuim să împodobim sfintele lăcașuri cu trandafiri și frunze de tei, în amintirea marelui praznic creștin. Ducem la iconostase cele mai frumoase roze în această zi. Ne bucurăm de miresmele acestei minunate flori, o dăruim iubitelor și celor dragi ai noștri, o cântăm în versuri și ne bucurăm de tablouri celebre care redau imagini cu cele mai nobile flori-trandafirii!
Dar și rozele mor, cum spune Macedonski… ,,Mor în grădini și mor și-n mine/Și-au fost atât de viață pline,/Și azi se sting așa ușor …”
Dar sărbătoarea Rusaliilor este consacrată și cultului morților! În sâmbăta dinaintea praznicului (care e totdeauna o duminică!) este celebrată Biserica Triumfătoare , cei care au triumfat în viața cea pământească, cei adormipăți sau morți. Atunci se împodobesc cănile/oalele dăruite de pomană pt cei adormiți, cu flori de trandafir (și cireșe, cum e la noi la deal, la Bordești). A doua zi, în Duminica Pogorârii, împodobim și lăcașul sfințit, biserica, luând apoi acasă dimpreună cu florile de nuc sau de tei, binecuvântate de clerul slujitor, și trandafirii care au împodobit biserica, strângându-i de pe jos. În plus, nucul și teiul au efecte terapeutice, așa cum și Duhul Sfânt are, oferindu-ne darurile Sale, cu care ne simțim binecuvântați și având o viață …înmiresmată! Această zi este unică în calendar, ea fiind singura sărbătoare închintă celei de a Treia Persoane Dumnezeiești, Duhului Sfânt. Așa cum ziua următoare ei, a treia zi a Rusaliilor-cum o numesc românii în tradiția lor bogată, este singurul praznic închinat Sfintei Treimi, adică deopotrivă celor Trei Persoane Divine:Tatăl Ceresc cel Unul nevăzut, Fiul lui Dumnezeu cel Unul Întrupat și Duhul Sfânt cel Unul Ziditor și Sfințitor în lume. Există UN singur Dumnezeu Întreit în Persoane, nu trei Dumnezei! Un singur Dumnezeu cu trei forme de manifestare, pe care ÎL aflăm în trei ipostaze….Dogma aceasta a Sfintei Treimi este anevoie de explicat și imposibil de înțeles, dacă nu ne lăsăm luminați de Dumnezeu ! De aceea, sarcina revine Bisericii, prin clerul slujitor, cinul monahal și apostolii cei din lume, învățătorii de altădată și profesorii de azi, care au darul învățătoresc și binecuvântarea dată de ierarhie, nu doar studiile necesare. Se cuvine să ne supunem învățăturii Bisericii și explicațiilor(exegezei) Sfinților Părinți, care au trudit foarte mult pt a fixa în scris dogmele Ei, lăsate Apostolilor mai întâi, apoi marilor Dascăli creștini, care au rămas pe linia dintâi , nealterată, a învățăturii Domnului Hristos și care nu s-au abătut către altele, greșite, ereziile pierzătoare de suflet.
Trecând însă la latura practică, acolo unde Tradiția Bisericii devine una cu tradiția și obiceiurile populare, amintesc aici faptul că trandafirii sunt folosiți efectiv în alimentație! Nu-i mâncăm ca atare, cum îi găsim, în stare proaspătă, dar ne amintim sfatul anticului Hipocrate, părintele medicinei, care ne-a îndemnat să facem ca alimentele să ne fie (și) medicamente și totodată să facem din leacuri, din plantele pământului, alimente vii, care să ne ofere principiile alimentare, suportul unei sănătați reale, lăsată de Dumnezeu la vedere.
Din păcate, abia când ne pierdem sănătatea trupului. abia atunci reconsiderăm îndemnul lui Hipocrate! Încercăm s-o redobândim când uneori e foarte târziu deja… Dacă vreți să știți ce fac eu cu trandafirii, vă spun! Multe! Dincolo de faptul că îi pun în fața tabloului mamei mele ca pe o jertfă de dragoste, mă folosesc de efectul lor terapeutic! Îi folosesc în obținerea produselor alimentare-dulceață de trandafiri (care, recunosc, nu mă dă pe spate!), șerbet, lichior de trandafiri și trandafirată, ulei de trandafiri și ceai de trandafiri. Dar nu numai! Îi folosesc și în obținerea produselor cosmetice, de igienă și întreținere corporală-ulei de trandafiri pt masaj, dar și pt săpun obținut la rece, șampon natural sau chiar parfum! Sunt începător în obținerea unor produse, dar doresc să intensific acest proces. Chiar dacă, după o vârstă, nu mai mâncăm prea mult dulce, reluăm tradiția veche a procesării pt a obține șerbet ori dulceață și, când avem în casă o țuică bună de prună facem trandafirată ori lichior! Pentru noi sau pt invitații noștri, pt rude și prieteni! Sincer, dulceața nu mi-a plăcut prea mult niciodată, datorită aspectului, a texturii petalelor-care rămân în produsul final, firește! Însă gustul e minunat! Dar mi-a plăcut un alt dulce, cu ,,ștaif”, cum ziceam în cartea mea despre Bordești, mai puțin făcut în satul meu natal, dar pe care eu l-am descoperit cu mare plăcere-ȘERBETUL DE TRANDAFIRI! Care mi-a și ieșit! Însă și mai mult folosesc uleiul obținut din trandafiri-în salate și în produse cosmetice (săpun, șampon, ulei pt masaj, parfum).
ÎN FINAL, DRAGII MEI, VĂ ÎNDEMN SĂ IUBIȚI TRANDAFIRII! IUBIȚI ROZELE, CARE, CHIAR DE NU AU O VIAȚA LUNGĂ, SUNT O FLOARE NOBILĂ ȘI SIMBOLIZEAZĂ IUBIREA! NU TRECEȚI PE LÂNGĂ ROZE NEPĂSĂTORI! FOLOSIȚI TOATE DARURILE TRANDAFIRILOR! ȘI DUCEȚI-I LA POALELE CRUCII DOMNULUI ȘI LA CĂPĂTÂIUL MORȚILOR VOȘTRI! SIGUR PARFUMUL LOR VA AJUNGE LA EI, DEODATĂ CU DRAGOSTEA CE LE-O PURTAȚI! TOT AȘA CUM DUHUL SFÂNT ADUCE MIRESME DIN LUMEA NEVĂZUTĂ NOUĂ!
VA IMBRATIȘEZ DE LA BORDEȘTI, DINTR- O ZONĂ ISTORICĂ A VRANCEI, CU UN BOGAT PARFUM DE TRANDAFIRI PE MÂINI, PE CARE I-AM CULES ȘI I-AM PUS LA USCAT, DEOCAMDATĂ! DOAMNE AJUTĂ!
































