SCHIMBĂ-ȚI APA ȘI IȚI VEI SCHIMBA VIAȚA!

,,Cine azi nu are timp pentru sănătate, mâine va trebui să-si facă timp pentru boală!!!

                               DE CE AQUARION?

             În cele câteva articole personale, apărute pe site-ul Acassa Bordești ( la adresa https://acassaromania.wordpress.com), aminteam despre nevoia de a bea apă alcalină, omul modern fiind bombardat cu mâncare și băuturi acide, care pregătesc terenul bolilor cronice și incurabile. Menționam că nu mai este un moft azi să cauți hrană alcalină și apă alcalină, nu este o modă, ci este o nevoie teribilă de a-ți salva viața! Multe persoane se miră când aud despre moartea suspectă, rapidă, neprevăzută a unor cunoscuți, răpuși de cancere galopante ori mai silențioase, adesea fără să știe că au avut boala, deși unele simptome aveau. Lipsa unor analize medicale făcute în timp util i-a dus… la mormânt, din păcate. Sau, mai sigur, stilul de viață trăit-stres, hrană procesată și acidă, apă impură, sedentarism. Sigur, toți plecăm o dată! DAR…NU E GRABĂ, OAMENI BUNI! NI S-A DAT ȘANSA ASTA UNICĂ PE PĂMÂNT DIN BUNĂTATEA LUI DUMNEZEU ȘI NOI TREBUIE SĂ BENEFICIEM DE EA CÂT MAI MULT! DUMNEZEU NE-A FĂCUT VEȘNICI, DESIGUR, ȘI VOM FI CU EL ÎN VEȘNICIE ȘI CU CEI DRAGI AI NOȘTRI, LA UN MOMENT DAT, DINCOLO, DA! DAR AVEM DATORIA PĂSTRĂRII SACRALITĂȚII ACESTUI DAR! Avem azi, în plus, șansa cunoașterii unor aparate , a informațiilor pe internet pt. a ști! Avem aparate deștepte, croite de mintea umană luminată, prin care putem obține apa ionizată alcalină, precum sunt cele două avute de mine, Aquarionul și Imunocube-ul .

Dacă ar fi o modă, sincer nu mi-aș permite moda asta, mai ales că mi-a trecut timpul… Dacă ar fi numai un moft, chiar nu ar fi de mine, pt. că nu-s între cei avuți… De ce  credeți că eu, o consumatoare a produselor CaliVita, dar mereu cu datorii la bănci, ca mai toți oamenii, am făcut împrumut să pot achiziționa acest aparat de obținere a apei, Aquarionul?  Doar din MOTIVE DE SĂNĂTATE ȘI FINANCIARE! PT. CĂ  VREAU SĂ CONSUM CEEA CE  ȘTIU  CĂ E VERIFICAT, CĂ ESTE BUN, ADICĂ APA IONIZATĂ ALCALINĂ, ADJUVANT ÎN OBȚINEREA SĂNĂTĂȚII, ȘI NU  CEEA CE GĂSESC PE PIAȚĂ, INCERT ȘI SLAB CALITATIV! DE ASEMENEA, PT. CĂ SUNTEM PREA SĂRACI CA SĂ CUMPĂRĂM UN LUCRU IEFTIN, cum zice o vorbă românească! Din păcate, prea mulți și prea adesea facem asta: cumpărăm lucruri ieftine și proaste calitativ…Fără să cunoaștem problema în adâncime…Piața este saturată de aparate, de la simple filtre care doar înlătură impuritățile la aparate complexe cu multe plăci de titan, care urcă mult pe scara ph-ului bazal, cu mult mai scumpe decât cel de la CaliVita, de 2-3 ori mai mult chiar (de ex. aparatul japonez Kangen)! Și unele sunt puțin eficiente, comparativ. Nu fac reclamă produsului calivitean, de care chiar mă bucur de ani buni, căci nu câștig nimic prin faptul că și alții ar cumpăra aparatul, doar satisfacția că am putut ajuta în alegere. Dar hai să vedeți  cum au gândit cei ce l-au cumpărat deja, pornind tocmai de  la acest fapt concret! Ce argumente solide au găsit:

1.M-am  săturat să merg la supermarket pt. apă, pe care s-o târăsc singur(ă)!.De ce să nu am apă bună, certificată, verificată și de mine, direct la robinetul din bucătărie? Mai ales că folosirea aparatului Aquarion va asigura și un confort sporit, e rapid și are un design  super!

2. Cumpărând aparatul Aquarion, voi putea economisi banii pe care i-aș cheltui cu apa cumpărată, încă din primul an ( durata de funcționare este de 20 de ani, in timp ce costurile acestuia se amortizează încă din primul an!)

3. Cantitatea de apă pe zi, necesară funcționării organismului unui om, e de circa 35 ml pe kg corp, adică costurile cu apa  pe lună erau acum 3-4 ani undeva la  540 lei și anual 6500!!!!, la  familia cu 3 persoane, sau de 720 lei si anual 8600 lei!!! ,  pt. cea cu 4 persoane!!! Ca să funcționeze normal organele! Dar ce fac românașii noștri? Se deshidratează și se îmbolnăvesc de diverse boli ( rinichi, TA, obezitate, etc) pt. că se rețin de la consumul normal de apă!Adesea, din neștiință…Mulți spun că nu beau apă pt. că nu le e sete, dar celula …urlă, cum zicea profesoara mea de nutriție. Alții, fac economii… cred ei. Și-au găsit la ce! Lichidul vieții, apa care intră în componența organismului uman în jur de 70-80%! Și care trebuie înlocuit zilnic în circuitul său! Ce fac cei care nu-și acoperă necesarul zilnic? Mor încet, latent, fără să știe! Își agonisesc boală mai întâi, dureri, probleme cu celula, țesutul, organul…! Se deshidratează!

DUPĂ CE ȘI EU AM AFLAT ATÂTEA LUCRURI VITALE, M-AM TOT ÎNTREBAT DE CE NU NE SPUNE NIMENI CÂT DE IMPORTANT E SĂ BEM APĂ? DE CE NU NE SPUNE NIMENI CĂ SIMPLUL FAPT CĂ NU BEM APĂ BUNĂ ȘI SUFICIENTĂ NE ADUCE NEPLĂCERI, BOALĂ!?? VĂ ÎNTREB ȘI EU, AȘA CUM ÎI ÎNTREB PE ELEVII MEI: V-A SPUS CINEVA VREODATĂ CÂT DE IMPORTANTĂ E APA? CARE E ROLUL EI? POATE DA, LA ORA DE BIOLOGIE, TANGENȚIAL...V-A SPUS CINEVA VREODATĂ CE APĂ TREBUIE SĂ BEȚI, CÂTĂ ȘI CUM? NUUUU! NIMENI, NICIODATĂ! E PREA BANAL, NU? TOATĂ LUMEA ȘTIE! DAR ADEVĂRUL ESTE CĂ DOAR CREDE CĂ ȘTIE…ACUM , CU NETUL, AFLĂM CÂTE CEVA…DAR SUNT INFORMAȚII MULTE ȘI UNEORI CONTRADICTORII…ȘI…NU AVEM RĂBDARE SĂ CITIM! ȘTIU CĂ ACEST ARTICOL LUNG RISCĂ SĂ NU FIE CITIT… DĂM UN LIKE SĂ CREEM IMPRESIA CĂ AM CITIT, DOAR ATAT. SI PIERDEM ESENȚIALUL, DRAGILOR! UN BEBE ARE NEVOIE DE MULT MAI MULTĂ APĂ, DE 4-5 ORI MAI MULT! UN COPIL, LA FEL, DUBLU DECÂT ADULTUL…DECI ÎNTRE 1-2,5 SAU 3 L PE ZI! Dr. Robert Young a popularizat întreaga teorie a nevoii de alcalinizare, mai mult decât oricare alt cercetator. „ Dacă cineva m-ar întreba care este singurul lucru pe care pot să-l fac să-mi îmbunătățesc sănătatea, atunci răspunsul meu e simplu: BEA APĂ ALCALINĂ IONIZATĂ!”, a spus cercetătorul.

         Apa trebuie să fie ușor alcalină, dacă nu chiar alcalină, cu un ph mai mare de 7,5 către 8-9! Și cu un ORP NEGATIV (MINUS CÂTEVA SUTE!!!) AM CĂUTAT, DAR AM GĂSIT DOAR DOUĂ MĂRCI SPRE  UN PH DE 8-9…UNA, LA TESTARE, FIIND …MINCINOASĂ. DOAR PERLA MOLDOVEI ARE ACEST PH! ORP-ul e mai bun la altele, care nu au în schimb un ph alcalin, ci mai acid! Așadar, culmea, e foarte greu de găsit apa aia bună, sănătoasă, lăsată de Dumnezeu! Pentru că oamenii au schimbat totul pe fața pământului: apă, aer, sol, hrană și băutură! De dragul confortului și al dorinței de înavuțire, s-au declarat dumnezei, care taie și spânzură tot, în detrimentul sănătății, chiar a copiilor lor!

Informația ajunge azi la om atât de mult și totuși…distorsionată, alambicată-greu de priceput…și când ajunge, e greu de crezut!!! Totuși, mințile luminate ale cercetătorilor nu stau degeaba, inventează pt. om întruna…CÂT COSTĂ APARATUL ACESTA ?CU SIGURANȚĂ MULT MAI PUȚIN DECÂT PREȚUL MEDICAMENTELOR LUATE ÎN CÂȚIVA ANI, AL DIALIZEI PT. RINICHI, AL CHIMIOTERAPIEI PT. CANCER. SIGUR MAI PUȚIN DECÂT CHINURILE UNOR BOLI!

DACĂ AQUARIONUL A FOST LUAT ÎNAINTE DE PANDEMIE SI AM VĂZUT REZULTATE CERTE ÎN STILUL DE VIAȚA, ÎN LUPTA CU BOLILE CRONICE MAI DEGRABĂ, CEL DE AL DOILEA APARAT, IMUNOCUBE-UL L-AM LUAT LA ÎNCEPUTUL PANDEMIEI, pt. că văzusem câteva emisiuni despre știință și tehnică și aflasem că d-l D-tru Prunariu îl folosise în călătoria sa intergalactică, în spațiu. Apoi am aflat cum se ocupă el de creșterea imunității omului ( de unde și denumirea), nu doar oferind apă alcalină, ci și eliminând hormonii, pesticidele, metalele grele și bacteriile atât din apă, din alimente precum carnea, peștele, legumele , cât și din aer! Așadar, la un preț mic, aflat sub 2000 lei, asigură consumatorului aer, apă și alimente, toate curățate de negativitatea încărcăturii microbiologice conținute.

In zilele noastre suntem expuși la numeroși factori care ne îmbătrânesc prematur si ne afectează starea de sănătate. Dintre aceștia, cei mai importanți sunt poluarea, stresul si alimentația nesănătoasă. Cea mai buna metodă de a contracara toate aceste probleme este consumul zilnic de apă alcalină ionizată. Care a fost binecuvântarea naturii, la creație, lăsată omului de către Dumnezeu, dar care a fost schimbată de oameni prin industrializare, în primul rând. Chiar dacă pe undeva prin munți mai sunt și azi izvoare cu apă curată, chiar alcalină, îmbutelierea, transportul și păstrarea apei în pet-uri o fac să se deprecieze și să se transforme din lichidul vital în radicali liberi la sticlă. În asemenea condiții moderne, nemaiputând să păstrăm calitatea apei de la sursă până la robinet, singura soluție este aparatul de flitrare și ionizare a apei. Nu e suficientă filtrarea de impurități însă, ci apa trebuie supusă și electrolizei dirijate, prin care să se impregneze cu ioni negativi.

Iată mai jos câteva beneficii majore ale apei alcaline:

1) Detoxifiere – Apa alcalină detoxifică organismul de reziduurile acide, eliminând toxinele acumulate in corp din mediul inconjurător, prescripția de medicamente, mâncare nesănătoasă si din procesul normal de îmbătrânire. Reziduurile acide din organism pot conduce la afectiuni foarte grave. Prin consumul zilnic de apă alcalină, sunt eliminate aceste reziduuri din celule si tesuturi.

2) Hidratare – Apa alcalină hidratează organismul. Aceasta este baza mentinerii si recăpătării sănătății optime. In timpul ionizării, aparatul Aquarion transformă apa in microclusteri, care sunt mult mai bine absorbiți de către organism la nivel celular. Are loc un fel de „super hidratare”. De aceea, când bem apă ar trebui să ,,o mâncăm”, cum zic specialiștii, să o amestecăm bine cu saliva (care are enzime folositoare digestiei), apoi să îi dăm drumul pe gât. Adică o transformăm în clusteri mici.

3) Oxigenare. Efect Antioxidant. Apa alcalină actionează ca un antioxidant, care neutralizează radicalii liberi. Deoarece apa alcalină are proprietarea de a ceda electroni, ea poate efectiv să neutralizeze afectele distrugătoare ale radicalilor liberi. Apa alcalină ionizată caută radicalii liberi si ii transformă in oxigen, pe care organismul il poate folosi pentru producerea de energie si oxigenarea tesuturilor. Cancerul si alte afectiuni grave nu pot fi menținute in mediul oxigenat. Cu alte cuvinte, E MAI BINE ALCALIN DECÂT ACID!

4) Alcalinizarea organimului. Apa alcalină ajută la mentinerea echilibrului pH-ului, care tinde sa fie acid din cauza mâncării, stresului si poluării mediului inconjurător. Folosind apa alcalină, ne vom alcaliniza organismul, ridicând ph-ul de la unul acid la unul mai bazic, alcalin și ținând astfel departe de noi bolile grave -cum este cancerul, boli ce nu apar in mediul alcalin. O persoană sănătoasă trebuie să aibă în corp un mediu alcalin, așadar. Aciditatea sângelui trebuie să ne pună pe gânduri!

5) Intărirea sistemul imunitar. Apa alcalină stimulează activitatea sistemului imunitar de a lupta cu bolile.

Afecțiunile pentru care este recomandată apa alcalină si modul ei de folosire le găsim în următorul tabel, recomandat de specialiștii caliviteni:

Acnee
Afectiuni ale rinichilor
Alergii
Amigdalita, laringita
Arsuri
Arsuri in zona stomacului
Artrita
Astm
Boli degenerative
Cancer
Colesterol
Constipatie
Cosuri
Imunitate scazuta
Depresie
Dermatite, dermatoze
Diabet
Dureri de cap
Dureri de dinti
Dureri de piept pe raceala
Dureri musculare
Ciuperci pe piele
Gripa
Raceala
Guta
Guturai
Hemoragii
Hemoroizi
Herpes
Hipertensiune
Inflamatii in general
Inflamatii ale ficatului
Inflamatii ale vaginului
Mahmureala
Prostata marita
Migrena
Obezitate
Osteoporoza
Picior de atlet
Pierderea parului
Pietre la fiere
Pietre la rinichi
Probleme ale inimii
Probleme circulatorii
Psoriazis
Rani si zgarieturi
Rau de dimineata
Retentie de apa in tesuturi
Tuse
Ulceratii ale picioarelor
se spala fata intai cu apa acida, dupa care cu apa alcalina
se bea cat mai multa apa alcalina
se consuma 1 l/zi apa alacalina
gargara de 5 ori/zi cu apa acida
comprese cu apa acida 10 minute, apoi se spala cu apa alcalina
se bea 100 ml de apa alcalina
se beau cantitati cat mai mari de apa alcalina
1 l/zi apa alcalina
se beau cantitati cat mai mari de apa alcalina
se consuma uzual apa alcalina
se bea apa alcalina
se bea apa alcalina
se bea 1 l/zi de apa alcalina
se bea 1 l/zi de apa alcalina
se bea apa alcalina
se spala cu apa acida, dupa care se spala cu apa alcalina
se bea multa apa alcalina
comprese cu apa acida
clatirea gurii cu apa acida
se spala cu apa acida 10 min, apoi 5 min cu apa alcalina
ingerare suplimente cu apa alcalina ionizanta
se spala pielea cu apa acida, dupa care 5 min cu apa alcalina
se bea apa alcalina 200 ml
gargara 10 min apa alcalina 200 ml; se bea apa alcalina seara
se bea multa apa alcalina
se bea 1l/zi apa alcalina
se bea apa multa alcalina
se bea 250 ml de apa alcalina din 4 in 4 ore
se spala 10 min cu apa acida, dupa care clatim cu apa alcalina
se bea 1l/zi apa alcalina
spalat cu apa acida, apoi aplicam compresa de apa alcalina
se bea multa apa alcalina
se spala cu apa acida, dupa care cu apa alcalina
se bea cat mai multa apa alcalina
se bea 100 ml apa alcalina de 4 ori/zi, timp de 8-12 zile
se bea apa alcalina
se bea uzual multa apa alcalina
se bea cat multa apa alcalina
se spala zilnic piciorul cu apa acida incalzita la aprox. 40 C
se spala 10 min cu apa acida, 5 min cu apa alcalina
se bea multa apa alcalina
se bea multa apa alcalina
se bea 1 l/zi de apa alcalina
se bea mutla apa alcalina
se spala zona afectata cu apa acida si se bea apa alcalina
se spala cu apa acida
se bea apa alcalina
se bea uzual apa alcalina
se bea bin 100 ml/zi de apa alcalina, timp de 2 zile
din 4 in 4 ore se spala cu apa acida si se bea zilnic 200-300 ml de apa alcalina

Vrei să îți schimbi viața, vrei să nu trăiești degeaba în dureri? Vrei să fii sănătos? Nu e o promisiune deșartă! E verificată! Poate cei mai tineri, care-și permit să se mai mintă, cred că pot fi sănătoși și fără aceste aparate, dar noi, cei trecuți de 40-50 de ani, nu mai avem timp! Cei mai tineri care nu știu ce e boala încă da, își permit să amâne, dar seniorii, nu! Dar și ei trebuie să prevină să ajungă ca noi. Dacă îl iei tu, seniorule, faci un bine întregii tale familii și tinerii vor avea șansa să rămână sănătoși, iar tu vei putea să-ți recuperezi sănătatea

POȚI ÎNVINGE BOALA! POȚI SĂ-ȚI VINDECI VIAȚA!

IA-ȚI AQUARIONUL, AȘA CUM ȘI EU L-AM LUAT, ÎN CIUDA LIPSURILOR. E CEA MAI TARE INVESTIȚIE ÎN SĂNĂTATE! NU E LOC DE COMPARAȚIE CU NICIUN FILTRU DE PE PIAȚA! CHIAR ȘI APA KANGEN A JAPONEZILOR E MAI SCUMPĂ-PRODUCE TOT 7 TIPURI DE APĂ , DAR COSTĂ MAI MULT ! IATĂ, CALIVITA IȚI OFERĂ O APĂ BUNĂ, PT. SĂNĂTATEA FAMILIEI TALE!

Imbunătătiți-vă starea de sănătate, întăriți-vă sistemul imunitar și luptați împotriva îmbătrânirii precoce, prin consumul de Apă Alcalină Ionizată! Acesta e sfatul unui consumator fidel!


SUNTEM CEEA CE GÂNDIM!

Cursurile de Nutriție m-au ajutat să conștientizez mai mult ceea ce știam deja: suntem ceea ce mâncăm…dar deopotrivă și ceea ce gândim! Am avut șansa să studiez și puțin despre terapii alternative/ complementare (aromoterapie, fitoterapie, cromoterapie,etc) dar și să cunosc oameni care s-au vindecat de boli incurabile (cancer, leucemie, ș.a) prin metode diferite, cum ar fi  una dintre acestea…dar în care ei chiar au crezut! Și nu neapărat  prin terapia prin rugăciune și slujbe ortodoxe, așa cum eu personal aș fi vrut!  Dacă mult timp am crezut  exclusiv în intervenția divină, în Biserică, adică am acceptat că numai așa te poți vindeca la modul real și …ortodox, cinstit și firesc, iată că Dumnezeu a vrut să mă smerească, în ultimii ani arătându-mi rolul alimentației și al doctorului în viața omului. La București, la cursurile de nutriție, vazându-i pe acești oameni vindecați prin terapii aparent contrare  Ortodoxiei, am început să accept că puterea de vindecare stă în noi,  tot așa  cum a arătat-o și Domnul Hristos, care a zis celor vindecați de El: ,,Credința ta te-a mântuit!”(vindecat). Ori pt. cei care nu-s creștini, această ,,credință’ este clar că este alta decât  credința în  puterea lui Hristos! ( pt. că ei nu-L cunosc pe El, Hristos-Dumnezeul Întrupat, pe Fiul lui Dumnezeu!)

Cursul însuși este presărat cu multiple fraze din care reiese idea expusă deja: fiecare se vindecă cu ceea ce crede că-i face bine lui (apropo de efectul placebo…când bolnavul primește pastila pe care o ia mereu, despre care crede el că-i face bine, dar de fapt îi e dată alta… iar el se simte bine, ameliorat sau  vindecat!).

În plus, acum știu mai bine că puterea de autovindecare este în fiecare, în noi,  nu în afara noastră! Mult timp am ignorat acest concept de teama de a nu greși, dată fiind dechiderea generală atât de mare spre tot felul de terapii neortodoxe, chiar oculte. Așadar, ca un bun creștin, am dat loc doctorului, cum îndeamnă Biblia, pt. că și el are locul lui sub soare…Așa este, dar, din păcate, doar când boala deja s-a instalat! Pentru prevenție și nutriție, pt. un stil de viață sănătos, iarăși zic ,,din păcate”,  medicul nu aduce decât o vagă informație, el neintervenind! Poate, mai nou, în zilele noastre, când informatica a avansat atât și când sunt atât de multe descoperiri științifice, poate vom trăi să vedem că medicii sunt pregătiți să trateze holistic, integral, pacientul, mergând la cauză, nu tratând simptome, adică doar efecte!  Nu doresc  să credeți  că am ceva cu medicul, în general, deși i s-a pus de multe ori eticheta de  ,,dumnezeu”, căruia omul îi dă tot creditul și prea mulți merg la doctor ca la… preot!  Dacă nu aș fi avut ,,șansa” să trec prin spitale, să fac câteva operații, să devin tot mai bolnavă cu trecerea anilor, și dacă medicina ar fi fost capabilă să mă vindece cu adevărat de cele peste 20 de boli, adunate din copilărie chiar, m-aș fi declarat de acord cu cele de mai sus. Numai că, dimpotrivă, așteptările mele au fost mult prea mari…iar efectul aproape nul…0! Ba chiar bolile s-au înmulțit, una după alta!  Am înțeles prea târziu (și nu aș fi înțeles nici acum…dacă nu făceam cunoștință cu un terapeut bio feed back –de biorezonanță și nu aș fi făcut cursuri de nutriție...) că depinde foarte mult de mine ce fac și cine sunt și nu atât de altcineva, fie el și medic! La urma urmei, abia acum am priceput că un medic sau un terapeut, o dietă sau un mod de viețuire pot fi doar un spriin pt. noi, dar forța este înlăuntrul nostru, cum a zis Domnul Hristos.

Cât despre suferință, nu Dumnezeu a dorit suferința pt. om, dimpotrivă! Boala și moartea sunt consecințele neascultării. Dar, repet,  chiar și așa, părând că Dumnezeu ne pedepsește, omul nu trebuie să stea să aștepte la alții, ci trebuie să-și ia viața în  propriile sale mâini și să caute să înțeleagă de unde vine boala și cum poate s-o alunge. Este de precizat că nu El, Creatorul și Proniatorul nostru, ne condamnă la acestea! Dumnezeu ne-a lăsat  liberul arbitru fiecăruia, motiv pt. care omul își face viața după cum vrea, în acord cu învățătura Lui sau în dezacord. Când omul merge spre Izvorul vieții, alegând Binele, totul este bine în lumea lui (interioară și exterioară). Biserica întemeiată de Domnul Hristos, Casa de oaspeți din Pilda Samarineanului milostiv, propune iubirea și iertarea ca metodă de a păstra starea de bine câștigată. Ea propune interiorizarea (ca cercetare spirituală) și condamnă vorbirea de rău, gândul păcătos îndreptat împotriva Binelui. Și arată și urmarea: neliniștea instalată, boala, stricarea relației cu  Dumnezeu și cu semenii și chiar cu tine! (războiul interior). Iisus a zis: ,,Iubește-l pe aproapele ca pe tine însuți!’’ Așadar, stă în firea lucrurilor să nu poți iubi pe altul mai mult ca pe tine! În plus, știa Iisus că  omul trebuie să se iubească pe sine întâi, să experimenteze această iubire pt. a vedea apoi cum poate face să-l iubească și pe celăllat… dacă  se poate, măcar  la fel.

Ca și autoarea cărții ,,Poți să-ți vindeci viața”, pe care vreau să v-o prezint, Louise Hay, trebuie să învățăm să ne iubim, să ne acceptăm așa cum suntem, necondiționat, ca mai apoi  să-l putem iubi necondiționat pe  cel de lângă noi. Viața, așa cum a cădit-o Dumnezeu, este perfectă, zice autoarea, tot așa cum spune Biblia: ,,Toate erau bune foarte!” Este un ,,întreg, ceva complet, complex”. Iar D-zeu ne dă puterea de a fi una cu El, prin harul Lui, prin energia dată de El, cu care umple lumea creată. ,,Cel ce rămâne în Mine și Eu rămân întru el,” zice Domnul. Cum așa? Prin Trupul și Sângele Lui, prin Sf. Împărtșanie în chip deplin. Pt. a fi una cu El trebuie să-L iubesc și să-mi curăț ,,blidul interior”, pt. a putea El așeza Duhul Său cel lucrător împreună cu omul. Să mă iubesc pe mine însumi, cel ce port chipul Lui Divin. Pt. că tocmai am spus că-i port chipul, am datoria să mă iubesc  pe mine însumi. Dacă nu iubesc acest chip, pus în sămânța mea omenească de Dumnezeu, nu pot zice că-L iubesc pe El! Și nu putem iubi  decât ceea ce știm, ceea ce cunoaștem. Deci, prin puterea minții și a sentimentelor putem să-L cunoaștem pe Dumnezeu în energiile Lui necreate. Și așa cunoscându-L, putem spune că ,,totul e bine în această lume veșnică creată de El”.

 Și Louise Hay zice asta: ,,Totul este bine în lumea mea!” Când ne iubim, totul e bine în lumea noastră. De aceea trebuie să ne eliberăm   de trecut și să-i iertăm pe toți.  Eliberarea de resentimente( sentimente negative, contrare, rele) și de autocritică este, mai ales când simțim că ne zdrobesc, benefică, putând fi chiar cheia schimbării pozitive din viața noastră.Ea spune că studile au demostrat că până și cancerul se vindecă prin puterea sufletului, iertând și iubind.

 Ce spune religia? ,,Celui ce crede, toate-i sunt cu putință!” …,,Cere și ți se va da, bate și ți se va dechide…” Domnul pune accent pe cuvânt, adică pe  ,,cere’’…Pe  credința în Dumnezeu-Cuvântul, prin care toate s-au făcut…Hristos e Dumnezeul iubirii și al iertării, care le ridică la rang de dogme, de taine, arătate a fi cheia existenței binelui în lume. Cel ce a iertat va fi și el iertat, așa ne arată Rugăciunea Domnească, Tatăl nostru. Ce le spune El ucenicilor Săi? Că numai așa se vor arăta a fi ucenicii Lui cu adevărat, că vor fi deosebiți de lume, numai dacă se vor iubi așa cum El Însuși i-a  iubit: deplin, până la Jertfă!

În paralel, L.Hay zice că viața e simplă, bazându-se pe legea compensației: ceea ce dăruiești, aia primești! Ea își bazează afirmația pe o lege firească, existentă în lume: cu ce uzi (planta), aia iese (afară)! Aia iese, aia primești: o legumă bună, sănătoasă…sau nu! De aceea, și noi suntem responsabili de cele ce trăim, încă din stadiul de gând! Gândurile noastre spun despre noi ceea ce suntem. Ca și vorbele, acele gânduri ieșite la suprafață, afară, gândurile interioare creează experiențe de viață, viitorul nostru. Din moment ce le vom controla, sortându-le, alegându-le, noi le dăm putere. Prin ele ne creăm propria realitate, percepută de noi înșine. DECI SUNTEM 100% RESPONSABILI DE CEEA CE SE PETRECE ÎN VIAȚA NOASTRĂ, cu noi, bun sau rău! Dacă aleg să cred că nimeni nu mă iubește, atunci asta voi găsi (voi vedea). Dorind să mă eliberez de acest gând, crezul meu, repetând mereu asta, viața îmi va aduce alături oameni iubitori, îi va transforma pe cei de lângă mine în acest fel!

Dacă atunci când suntem mici învățăm să gândim pin prisma celor care ne înconjoară, adulții (părinți și bunici, nași, profesori, etc) după ,,tiparele” lor, când devenim adulți recreem și noi relațiile avute cu ceilalți și ne tratăm așa cum ne tratau ei atunci (pedepsindu-ne, de pildă). Sau, viceversa, ne iubim! Oricum ar fi, nu trebuie să învinovățim pe nimeni, nici  măcar pe noi înșine.Ceilalți, părinți ori bunici, au făcut și ei ce au știut, cum au putut ei mai bine.

Nu contează cât timp am avut un anume tipar de gândire, un etalon, un model! EL NU MAI E, E DEJA…TRECUT! IAR PUTEREA NOASTRĂ DE AZI NU ȚINE DE TRECUT, DE ,,IERI,’’ CI DE PREZENT! Acum, aici, pot să-mi schimb viața, pot s-o vindec! Dacă nu am un tipar bun, atunci trebuie să-l schimb, pt. că se poate! La urma urmei, dacă Dumnezeu te acceptă așa  cum ești, nepedepsindu-te, acum și aici, pt. ce ai făcut  de L-ai jignit…, și asta deoarece te iubește, atunci nu o face nici tu! Nu te învinovăți și nu te pedepsi! Îndemnul Său de a face binele, și nu doar altora, ci și ție personal, e valabil mereu. Cu asta trebuie să începi! Să lucrezi pt. sănătatea ta, fizică și sufletească, începând cu lucrurile bune! Pentru că trebuie să ne raportăm la Dumnezeu, pt. noi creștinii se poate spune că este foarte importantă pocăința și sentimentul  conștientizării vinovăției  interioare. Domnul ne îndeamnă a vedea ,,bârna’’ din ochiul nostru  prin raportarea la ,,paiul” vecinului  doar pt. a nu ne mândri și a nu-i judeca pe alții. Asta nu înseamnă că acest fapt se traduce la a gândi prost, rău, despre noi! O zicală spune că ceea ce nu-ți place ție să nu faci nici altora. Pt.  a ne smeri, Dumnezeu permite să ,,se întoarcă roata vieții” , astfel înțelegându-ne limitele proprii și conștientizând că am nedreptățit pe alții. Dacă am fi responsabili pt. tot ceea  ce ni se întâmplă nu am mai da vina pe alții, nu am mai critica.

 Dar ce trebuie să facem pentru a ne schimba în bine, concret? Este nevoie să ne observăm gândurile, inainte de toate! Iar ceea ce ne ajută cel mai mult este iertarea. Ea ne ajută să ne eliberăm de tot răul din noi, spun specialiștii.Și cea de a șasea Fericire a Noului Testament, rostită de Iisus, zice că cei curați cu inima sunt fericiți. Pentru împlinirea acesteia trebuie, deci, să ne curățim sufletește! Din inimă ies toate relele- minciuna, furtișagul, curvia…Din interior, deci nu din exterior! Și nouă, culmea, ni se pare că alții sunt de vină, că ceillați ne îmbie și ne atrag spre rău! Așadar, când le vom scoate afară, vom fi și liberi! Iată de ce ortodocșii știu că păcatele nu te fac liber cu adevărat, ci te subjugă. Așa cum spune și psihologia…Deci, iar ne întrebăm: ce trebuie să facem? SĂ IERTĂM TOATE TUTUROR…pt. Înviere, cum spune o cântare pascală. Măcar pt. asta, dacă nu pt. noi!  Măcar Jertfa Domnului să nu fie în zadar, dacă de noi nu ne mai pasă uneori!

Imperios este a ierta pe cel ce  crezi că e greu să-l ierți. Nu interesează cum (prin ce metodă), dar trebuie! Și nu scuzele cerute superficial contează, ci dorința sinceră de a ierta! Important e să vrem. Și Dumnezeu va face posibil chiar imposibilul, așa cum ne-a promis!

Dacă ne aprobăm  și ne iubim  pe noi înșine, vom ajunge să-i iubim și pe ceillați. Așa vom alunga răul și vom atrage Binele în viața noastră. Eliberându-ne de criticism, de vinovăție și de fricile noastre. Autoaprobarea și autoacceptarea în prezent este cheia schimbării noastre personale. Dacă atâția ani te-ai tot criticat și nu a fost bine, zice L. Hay, e vremea să încerci să gândești pozitiv despre tine. ACESTA E PRIMUL PAS SPRE IUBIREA DE SINE. Nu dorim astfel iubirea de sine pe care o condamnă Biserica (îngâmfarea, lauda de sine, emfaza), ci dorim să vedem în noi omul cel cu slăbiciuni, dar chemat de Dumnezeu la desâvârșire! Nu ființa perfectă fără cusururi dar… cununa creației divine și purtătoare a chipului lui Hristos, pentru care El a crezut că merită să-și dea viața pe Cruce!

 Ce face Louise Hay mai departe? Propune câteva gânduri pozitive la care să medităm, în general, indiferent de persoană și problemă:,,Totul este perfect, întreg, complet în lumea mea…”. ,,Există o putere divină, mult mai mare ca mine, singura Inteligență superioară, Care-mi oferă soluția vindecării, la momentul potrivit.”POT SĂ-MI VINDEC VIAȚA!…,,TOTUL ESTE BINE ÎN LUMEA MEA!”

Dragii mei, la aceste gânduri să medităm dacă vrem să schimbăm ceva în viața noastră…Vă pare o prostie sau o nebunie? Poate! ȘI EU AM GÂNDIT LA FEL la început, nu-i nicio problemă dacă asta vă trece prin minte! Dar mă adresez în principal celor care  au o problemă, se simt anxioși, neliniștiți, au probleme cu somnul, se simt neînțeleși, au picat în depresie. Nu sunt psiholog, sunt teolog. Nu sunt doctor, dar mă puteți vedea ca  pe  un  terapeut, fie el și începător, cu o largă dorință de a se perfecționa continuu, dorind să-și schimbe viața, gustând Binele din viața lui sub toate formele…Și care, din iubire pt. semenii lui, dorește să împărtășească propria sa experiență în lupta pt. viață, din dorința fierbinte pe  care o simte de a-și PREȚUI VIAȚA, DARUL LUI DUMNEZEU PT. OM! La asta se pricepe cel mi bine un profesor: la a împărtăși  celorllalți! Îi mulțumesc lui Dumnezeu pt. toate, pt. darurile date mie, ca și celorlalți, și vreau să-mi împlinesc menirea de a învăța pe alții, chiar dacă uneori întâlnim oameni care trăiesc într-o deplină autosuficiență și cred că le știu pe toate…Cu siguranță, NU E NIMIC NOU SUB SOARE! DAR, TOTODATĂ, NIMENI NU E UN ATOATEȘTIUTOR! TOTDEAUNA AVEM DE ÎNVĂȚAT CEVA! SPUNE O ZICALĂ ROMÂNEASCĂ ,,NUMAI PROSTUL NU CREDE CĂ ARE CEVA DE ÎNVĂȚAT DE LA ALȚII….!”

Biserica ne îndeamnă să ne purtăm sarcinile unii altora, să fim una, să relaționăm în comuniune, deci să împărtășim reciproc totul. Pe mine m-a învățat acest lucru chiar și CaliVita, firma de la care consum suplimente de circa 12 ani, ea îngrijindu-se de sănătatea noastră prin suplimentele alimentare ecologice (așa zisele medicamente naturiste) distribuite și în România de aproape trei decenii. Și pt. că am cunoscut-o personal pe D-na Eva Papp din Oradea, inițiatoarea suplimentării nutriționale din țara noastră, specialist în nutriție și biorezonanță, nu pot decât să-i promit că nu voi pregeta să fac cunoscute produsele CaliVita, care au schimbat viața a milioane de români, inclusiv principiile sănătoase necesar a fi însușite pt. a trăi o viață de calitate. Mulțumesc d-nei Luminița Obreja, mentorul meu CaliVita, care m-a ajutat să înțeleg multe din cele legate de lupta pt. o sănătate deplină și o viață de calitate, cel mai minunat psiholog și terapeut  de bio- feed back (biorezonanță magnetică) din Vrancea. Mulțumesc apoi  d-nei prof. dr. nutriționist Veronica Mitescu, președintele UPMCA( Uniunea Practicienilor de Medicină Complementară și Alternativă) din România, un mare  cunoscător în ale nutriției și un excelent profesionist în domeniu, profesorul meu de nutriție de la MasterClass- București și nu în ultimul rând acestui lider CaliVita, d-nei Eva Papp, care  nu doar   mi-au oferit speranțe reale de viață, conștientizând lupta pt. a prețui viața și posibilitatea de refacere a organismului uman, ci mi-au împărtășit cu bucurie secretele nutriției și ale aparatului de diagnostic și tratament Scio, de care m-am îndrăgostit, regretând că nu am absolvit  cursurile de nutriție de la Fac. de Medicină atunci când se putea, în tinerețe ( Medicina neputând fi făcută la FF-Distanță, ca alte facultăți…)! Aceste stimabile doamne și neprețuite prietene m-au trezit la realitate și mi-au dat șansa să studiez, de 5 ani încoace,  nutriția și biorezonanța, atât pt. propriul beneficiu, cât și pt. cei dragi ai mei: familie, rude, colegi, prieteni. Mi-au deschis mintea  spre posibilitatea refacerii sănătății pe cale naturală și prin metode neconvenționale dar ,,cuminți”, care nu contravin religiei. Mi-au dat curaj mai mult pt. a prețui sănătatea și viața, darul cel mai de preț pe care Dumnezeu l-a făcut omului.

Din acest motiv, încă studiez și consum produsele CaliVita, experimentând pe mine însămi efectele lor benefice. Din același motiv, am realizat și un site ACASSA și un blog ,,PREȚUIM VIAȚA ȘI SANATATEA TUTUROR!”, în paginile cărora o să pot posta diverse articole tematice, fie  pe teme de sănătate, fie pe teme psihologice,  fie despre produsele CaliVita și despre biorezonanță, și nu în ultimul rând teme  cu iz religios. Vreau să spun tuturor că se poate ȘI ALTFEL decât majoritatea, CĂ SE POATE TRĂI ȘI AZI AȘA CUM A LĂSAT DUMNEZEU CU MII DE ANI ÎN URMĂ, având alimentele drept medicamente și medicamentele să le luăm din natură! Vă invit, așadar, pe cei interesați de a investi în sănătate,  sufletească și trupească, să îmi fiți alături!ȘI SĂ DAȚI INFORMAȚIA MAI DEPARTE, atașând linkul din pagina de FB Acassa Bordești sau distribuind postările mele. DOAMNE  IISUSE HRISTOASE, MILUIEȘTE-NE ȘI AJUTĂ-NE PE TOȚI! AMIN!