REȚETE SĂNĂTOASE

In articolele mele online, ca și în cărțile mele publicate fizic, la câteva edituri, am promovat alimentația sănătoasă, cât mai naturală, fără aditivi chimici și cât mai puțin procesată. Am pledat mereu pt. o hrană vegetală, pt. o mâncare de post, cu gândul la ,,traiul matusalemic” și la o viață sănătoasă, neafectată de boli, care să ne reamintească de binecuvântarea dată de Dumnezeu primilor oameni, Adam și Eva, apoi de legământul reînnoit cu Noe și urmașii lui, prin care s-a reclădit lumea. Mereu am dorit să ofer semenilor mei speranță și soluții la problemele contemporane, pornind chiar de la exemplul meu, un om pasional, cu multe emoții și afecțiuni, posesor al unei ,,cărți de vizită” impresionante în privința anamnezei medicale. Am spus mereu că Dumnezeu nu ne-a creat pt. boală, ci pt viață veșnică, în comuniune cu El. Că El ne-a oferit ceea ce a avut mai bun în Grădina Sa, pt a avea o viață pământească bună, de calitate, iar după căderea în păcat, un sfârșit bun. Depinde de noi însă cum ne gestionăm emoțiile, furia și fricile, pt a trăi ,,mult și bine”. Vreme de 18 ani nu m-am atins de carne. Iar în rest, 3/4 din zilele anului postesc , ținând posturile Dreptmăritoarei noastre Biserici. Cu toate acestea, trecutul și-a pus amprenta pe ființa mea, iar Bunul Dumnezeu a îngăduit să facă o mare minune cu mine: să pot trăi cu zeci de afecțiuni o viață aproape normală! Pentru slava Numelui Său!

În continuare voi reda câteva dintre rețetele mele vegane/de post, verificate de mine și apreciate și de cititori. Vă învit să le încercați în Postul Mare, care urmează a începe!

Parizer de migdale

Cu siguranță,  vegetarienii vor adulmeca aceste mezeluri vegane, apoi se vor apuca de preparat, întrucât nu multe sunt firmele de pe piață   care să producă asemenea preparate care chiar  să placă. Ca să nu mai vorbim de prospețime! Mi s-a întâmplat să primesc 2 salamuri de la o firmă de top, care se laudă că are produse nemaiântâlnite, dar vândute la prețuri  foarte mari, față de competitori, și care nu  au fost doar fade ca gust, ci  și… expirate! Așa că nu ne rămâne, celor ce postim sau dorim sănătate cu orice preț, decât să ne apucăm noi înșine să preparăm asemenea produse: proaspete și sănătoase. Eu am verificat multe dintre rețetele de pe net și am modificat ulterior  rețeta, după gustul meu, de aceea voi posta doar rețetele reușite. Acum, deh, după gustul fiecăruia ele pot fi acceptate sau nu! Recomandarea mea este  ca prima data să preparați cantități mici. Dacă vă place și merită, apoi veți dubla porțiile. Important este că asemenea produse, adesea f puțin supuse prelucrării termice, sunt f consistente și e nevoie de puțin pt  a vă sătura!

Avem nevoie de următoarele ingrediente: circa 200 g migdale(proaspete, hidratate o noapte, apoi decojite),  cam 500-600 ml apă, 20g fulgi drojdie inactivă, jumătate de ceapă, 3-4 căței usturoi, o lingură-două de suc de sfeclă roșie-pt culoare (pus la final), 2 lg suc lămâie,  1-2 lg ulei măsline/altul(la nevoie), 10-20 g gelatină vegană sau agar-agar(la nevoie din cealaltă-dar, atenție, e de origine animală!), 7-8 g condimente- de cârnați,boia dulce, cimbru, busuioc, corinadru, fiecare după gust(puse treptat și gustat), sare.

Migdalele scurse și clătite cu apă rece se vor  mixa  cu jumătate  din cantitatea de apă, cca 2 minute, la viteză mare, obținând astfel o pastă moale. Separat, preparam liantul de îngroșare, gelatina vegetală(agar agarul)- punem în cealaltă jumătate de cantitate de apă(250-300ml) agarul și se aduce la temperatura de fierbere, dar se fierbe câteva secunde(cf instucținilor de pe pachet) apoi il punem peste pasta de migdale mixând pt încorporare. La sfârșit, punem sucul de sfeclă roșie.

Un secret al reușitei este să avem un agar-agar testat, cât mai proaspăt, ca să se închege. Se unge forma cu ulei (o sticlă de plastic, cu gâtul tăiat, sau un pahar de mixer!), se pune compoziția și se dă la frigider câteva ore (o noapte).

Iese destul și este fain la gust.

La fel putem face parizer de caju, de năut, chiar de soia granule și de  linte, etc. Eu am făcut chiar și de pește și mi-a plăcut f mult!

O altă rețetă grozavă este cea de brânză de năut.

Este f sățioasă și iese tare.

Folosim 200 g năut boabe, hidratat o noapte,   2 linguri fulgi de drojdie inactivă, o ceapă f f mică,/pulbere după preferință,  2 căței usturoi/pulbere, 2 lg zeamă lămâie, 400 ml apă, sare, condimente –pt aspect-semințe chimen, mărar tocat, boia dulce, măsline tocate.

Mixăm  totul la viteză mare 1-2 minute și apoi fierbem la foc mic 10-15 minute, amestecând să nu se prindă. Alegem forma dorită(caserolă, castron, etc), o ungem cu ulei și turnăm brânza, o nivelăm frumos. Dacă vrem să aibă un ados în conținut, amestecăm fie mărar verde, fie măsline bucăți, ș.a De asemenea, pt un exterior deosebit, putem presăra adaosul dorit în formă și ulterior deasupra compoziției.(eu am făcut cu mărar și cu boia). Se răcește și apoi se dă la frigider pt 5-6 ore sau mai mult. Iese f tare și se păstrează  mult timp la rece.

          Brânză  vegană de caju

Avem nevoie de 150 g caju , 75 ml apă, suc de la o lămâie, 1-2 lg agar agar si 100 ml apă, o lg fulgi drojdie inactivă, sare. Clătim nucile caju și le mixăm cu 75 ml apă, sucul de lămâie, drojdia și sarea. Separat, preparam agarul și-l adăugăm compoziției.Se pune în foma dorită (unsă) și se dă la frigider. Dacă dorim să aibă un anume înveliș, punem în formă și deasupra compoziției nivelate un strat de boia afumată, mărar sau ierburi aromatice, ș.a.

 Dacă o dorim tartinabilă, atunci va fi mai moale. De aceea, nu mai punem  gelatină vegetală.Se poate adăuga ceapă verde sau mărar în compoziție, pt.  un aspect diferit și aromă.

Parmezan de post (pt paste)

Folosim 50 g caju sau un amestec de migdale și caju, fără a le hidrata, de astă dată! Punem și 2 linguri de fulgi de drojdie, puțină sare și optional 2 lg fulgi de porumb măcinați (pt o ușoară nuanță gălbuie). Râșnim și  apoi folosim ca atare.Putem pune și la pizza, nu doar la paste.Îl păstrăm într-un borcan  închis ermetic.

CAȘCAVAL DE POST

O altă rețetă  făcută în casă  a fost cea de cașcaval din tofu.Am aparat de făcut lapte vegetal și presă pt tofu, așa că am preparat întâi brânza tofu. Puteți cumpăra de la Inedit sau de la Lidl-acel tofu natur(dulce).

Avem nevoie de: 300 ml lapte de soia, 150 g tofu, 100 ml ulei măsline, 2 lg drojdie inactivă, jumătate cană amidon porumb, 2 lg tapioca sau amidon cartof, ½ linguriță praf turmeric(curcuma), zeamă de la jumătate de lămâie, 2 lg agar-agar, sare. Punem  totul în blender, fără agar, obținând o pastă. O punem apoi în tuci/tigaie antiaderentă la foc mediu și amestecăm continuu 15 minute. Devine elastică, ca un cașcaval topit. Adăugăm agarul, apoi brânza o turnăm în vasul uns (însă nu din plastic!) și o dăm o noapte la frigider, răcită.

 Dacă folosim perle de tapioca, le înmuiem inainte în puțină apă, altfel rămân în conținut și nu e potrivit.

Margarina din soia

Avem nevoie de circa ¾ cană de făină de soia, o cană și jumătate de apă, ¾ cană morcov fiert ras, o linguriță sare, o linguriță pudră ceapă, o cană jumătate de ulei, ¾ căni apă-pt. blendat Făina cu apa se fierb la foc mic circa 20 minute.Se bendează cu restul ingredientelor, apoi punem treptat uleiul. Se poate pune în forme mai mici și se dau la frigider.

  Unt vegan

O rețetă de unt , verificată personal, este cea de mai jos. Folosim ¾ cană ulei cocos fără miros, topit pe baie marină( nu direct pe flacără!), ¼  cană ulei rapiță, ½ cană lapte soia, 1-2 lg suc lămâie, ¼ lgț sare, 1 lg fulgi drojdie inactivă,  suplimentar-o lgț lecitină soia. Se mixează totul 1 minut, se toarnă in forma dorită și se dă la frigider câteva ore.

 Altă variantă e cea care folosește unt de cocos(100g) și o cantitate mai mica de caju hidratat(50-70 g),  50 ml lapte, o lg fulgi drojdie,  o lg suc lămâie,1/2 lgț sare, un praf turmeric. Mixăm totul la mare viteză și punem în forma dorită , apoi dăm la frigider.

VIN ,,MOȘII”! DE CE FACEM COLIVĂ?

Ei, pentru cei care nu și-au dat seama, încă, imaginile de mai sus reprezintă  două farfurii cu colivă! Nu vă vine să credeți, nu-i așa? Par mai degrabă două picturi! Atâta simplitate se cere în pregătirea ei și totuși atâta artă în decorare, pentru a arăta astfel în stadiul final! Dar oare ce reprezintă coliva? Ce este acest ,,dulce’’ atât de cunoscut pentru noi, ortodocșii? Oare  chiar ajută ea cu ceva sufletul mortului?

Influențați de unele teorii neortodoxe,  și cu cugete egoiste uneori, unii ortodocși de-ai noștri dar… ,,neduși’’ la biserică…cum se zice-n popor pe bună dreptate, spun revoltați ori supărați pe tradiție: ,,Dar de ce să fac eu colivă…ce, mai mănâncă mortul?!”

Dacă e să luăm în seamă asemenea reacții ale unora și-ale altora, ne crucim și  noi și ne punem, uneori, mâinile-n cap: ,,Vai, Doamne, că mulți…mai ai în Grădina Ta! Doar că unii…mai sar și gardul!’’Stupid! Și un copil de clasa I știe că cel ce a murit nu mai poate mânca! Apoi, dând coliva sau alte bucate  altuia, viu, vedem și știm că acela o mănâncă, nu?

Pe  de altă parte, omul credincios are convingerea că cel plecat nu este mort! El este viu prin sufletul său, cu care percepe realitatea noastră altfel, din alt spațiu și stare. Și oricum am da-o, el este viu în inimile celor rămași. Sufletul se bucură tot așa cum a făcut-o pe pământ, prin puterea sa, de sine stătătoare, chiar dacă atunci avea și satisfacția trupească, gustativă, asupra mâncării. Acum se bucură mai mult de iubirea pe care o vede la cei ce-l pomenesc și se roagă pt. el acum ,când el  însuși nu mai poate face (nemaiavând trupul aici!).

 Dar ce este coliva și la ce ajută ea cu adevărat? Haideți să aflăm amănunte din Tradiția Bisericii! Materia folosită în cultul morţilor este coliva, înainte de toate. Practica obţinerii colivei a început prin secolul al IV lea, după jumătate de veac după Sfântul Teodor Tiron, de numele căruia Tradiţia leagă  practica colivei. Deşi la început coliva din grâu a servit ca hrană pentru creştinii îndemnaţi în vis de către Sfântul Teodor, mai apoi a început să se facă pentru pomenirea morţilor. Ea preînchipuia trupul mortului, dar era  totodată şi expresia materială a credinţei în nemurirea sufletului şi în înviere. Legănarea colivei  exprimă legătura  celor vii cu cei morţi, dar ne aminteşte şi de gestul liturgic pe care-l fac preoţii la momentul Crezului, gest care aminteşte de cutremurul dinaintea Învierii Domnului. Dacă grâul capătă acest  ,,simbol paulian”  de ,,înviere”, de ,,nemurire”, după semnificaţia dată de Apostolul Pavel, dulciurile (zahărul, bomboanele, etc) sunt simboluri ale virtuţilor răposaţilor (ale Sfinţilor, îndeosebi). În unele zone, dulciurile împodobesc şi ,,pomul”, alături de fructe. Care pom (un copăcel sau o creangă, în fapt) ne aduce aminte de pomul cunoştinţei  binelui şi răului  şi de Rai.[1]

Biblia arăta, prin Sfântul Pavel, Apostolul Domnului,  că la biserică se ducea ,,colivă din seminţe de grâu şi din alte roade  de mai multe feluri”[2], ca prinos lui Dumnezeu. Omul este ca o sămânţă îngropată în pământ, supusă putrezirii, pentru a putea rodi  planta cea nouă. Tradiţia arată că din a doua jumătate a secolului al IV lea se face colivă din grâu, care se duce la biserică pentru sfinţire. Până atunci, se ducea  pâine de grâu, măsline, orez, chiar brânză, toate alături de vin. Colăceii de astăzi sunt, practic, reminiscenţe ale cultului morţilor din acea vreme.

La Sfânta Liturghie se poate duce ca dar de pâine prescura, necesară Proscomidiei. Din ea se scot părticele şi pentru vii şi pentru adormiţi. Sfântul Ioan Hrisostom, autor al unei Sfinte Liturghii, subliniază importanţa pomenirii numelui celor adormiţi la Sfânta Liturghie. Bunurile date sărmanilor nu pot echivala cu  folosul liturghiei. Din această pricină, se ştie că pomenirea numelui la liturghie este cel mai de folos lucru făcut pentru aducerea aminte a celor dinaintea noastră, răposaţi în Domnul.

Se duc, de asemenea, lumânări şi tămâie, care se dau la altar ca daruri, alături de pomelnic. Despre  simbolistica  amănunţită a  materiei folosită în rugăciunile pentru adormiţi vom face referire în cele ce urmează.

Vinul  ne aminteşte de  aromatele cu care a fost uns Trupul Mântuitorului. Totuşi, vinul se obţine din struguri şi devine materie liturgică, cu o simbolistică aparte. Rodul viţei de vie devine simbolul Sângelui Său, preînchipuit la Sfânta Jertfă. Vinul folosit  în cultul morţilor  se numeşte paos sau paus, în anumite zone ale ţării noastre. El se amestecă cu miere, ulei sau cu agheasmă şi  are sensul de ,, odihnă” sau ,, moarte”.

 Colacul, care în unele zone se numeşte ,,parastas”, însoţeşte coliva şi vinul. Fie că este un covrig împletit, fie un colac mare, împodobit cu diverse ornamente din aluat, colacul simbolizează tot trupul celui adormit. Felul în care este împletit  şi împodobit cu cruci şi alte motive ne arată şi  credinţa dar şi gustul artistic al  ortodoxului român.

Zilele generale de pomenire, când pomenim pe toţi cei din neamul nostru, s-au stabilit a fi: Moşii de  iarnă (sâmbăta dinaintea duminicii lăsatului sec de carne), Moşii de vară (sâmbăta dinaintea Pogorârii Sfântului Duh), Moşii de toamnă (sâmbăta dinaintea praznicului Arhanghelilor Mihail şi Gavriil), primele 6 sâmbete ale Postului Mare, Joia Mare, Joia Înălţării (pentru eroi), Paştele Blajinilor, Tăierea capului Sfântului Ioan Botezătoru (pentru eroii căzuți în războaie), ziua hramului bisericii şi Ajunul Crăciunului (în unele zone).

 ,,Sâmbetele morţilor” sau aşa zisele ,,sâmbete ecumenice” ale Părinţilor sunt numite ,,Moşi” pentru că poporul, în general, numeşte părinţi sau moşi pe toţi răposaţi (ai lor  sau străini). Ziua ,,Moşilor de iarnă” are meritul de a aduna laolaltă  rugile pentru toţi moşii şi strămoşii noştri, cei din veac, inclusiv  cei din Vechiul Testament (!), care nu s-au pregătit pentru întâlnirea cu Domnul Hristos. Atunci se pomenesc cei din neamul nostru, îndeosebi care au murit de moarte năprasnică, adesea, nespovediţi şi neîmpărtăşiţi, dar mai ales  cei morţi în războaie.[3] Ziua ,,Moşilor de vară” reiterează pomenirea lor, a tuturor strămoşilor din toate timpurile şi locurile, pentru ca ei să se bucure de darurile Sfântului Duh (ce urmează a se serba). Pe  alocuri, oamenii credeau că  sufletele morţilor părăseau mormintele în Joia Mare şi  reveneau  după 50 de zile, în Sâmbăta Rusaliilor. De aceea, ei căutau să îmbuneze sufletele morţilor, ca ele să se întoarcă fără incidente, punând crengi de tei prin gospodărie şi la morminte.  Tot cu acest gând  făceau pomeni  de proporţii, împărţind  vase de lut cu linguri de lemn şi  cofe de lemn. Acest obicei  se practică şi azi, femeile împărţind dis  de dimineaţă farfurii cu bucate şi căni sau cofere cu vin sau  apă ori lapte,  împodobindu-le toartele cu  flori sau fructe  mici de sezon. Apoi se obişnuieşte să se meargă la biserică, unde se face praznic  lângă mormintele curăţate şi împodobite din timp ( ca de pildă în Bucovina)[4].

Sărbătoarea zisă ,,Paştele Blajinilor” provine din Biserica Rusă.[5] Ea se prăznuieşte fie  luni  sau marţi după Duminica Tomii,  fie chiar în  această zi, în Banat,  dar şi în zilele de  luni  ori marţi din Săptămâna Luminată (de pildă la noi, în Vrancea). Această zi e  o zi  de bucurie pentru pomenirea celor fericiţi (de unde denumirea de Blajini), întâmpinaţi cu salutul de bucurie ,,Hristos a înviat!”  şi cu ouă roşii şi cozonac.

Eroii morţi în războaie sunt pomeniţi şi  la praznicul  Sfântului  Ioan Botezătorul din 29  august, ca şi-n sâmbăta dinaintea sărbătorii Sfântului Dimitrie Izvorâtorul de Mir, fiind cinstiţi ca şi mucenicii.

 În Joia Mare răposaţii sunt chemaţii şi ei să ia parte  la Cina cea de Taină, deşi vechile canoane se pare că  opreau a se face colivă atunci.

 În primele şase sâmbete din Postul Mare se poartă prescuri (sau capete) în anumite zone ale ţării, iar în ,,sâmbăta lui Lazăr” se iese la cimitir, în amintirea drumului făcut de Mântuitorul  spre a-l învia pe prietenul său Lazăr.

 Biserica Ortodoxă Română  prăznuieşte ,,Ziua eroilor” deopotrivă cu Înălţarea Domnului la Cer,  în chip simbolic, dorind ca  sufletele celor ce s-au jertfit pentru neam şi ţară să se înalţe la Domnul, în slava cerească, precum martirii de odinioară.

Anual, la noi în liceu, un grup de profesori din aria curriculară ,,Om si Societate”, de regulă din Catedra de Istorie si cea de Religie, și-au dat mâna pentru a colabora în realizarea unor acțiuni menite cinstirii eroilor neamului. Pe rând, elevii au mers la monumentele din comuna Dumitrești  și la câte o biserică pentru a participa la ceremonia obștească, depunând coroane de flori,  făcute de mâinile lor adesea, și susținând activități artistice.

Pe timpul pandemiei, în anii 2020 și 2021, ne-au lipsit mult asemenea acțiuni de suflet, cu toții simțindu-ne mai săraci sufletește! În primăvara lui 2020, pentru prima dată în istoria Bisericii Ortodoxe Române, bisericile au fost închise, neputând participa nici măcar la slujba Învierii! Un lucru grav! Nu s-a întâmplat acest lucru nici măcar în perioada comunistă! Pentru creștinii  practicanți asta  a cântărit foarte mult! Lumea a fost dezorientată, temătoare, iar preoții au slujit singuri, cu lacrimile șiroind pe obraji!

Anul acesta ne-am întors cu tot sufletul la dangătul clopotului, care se face auzit tot mai tare…Scriam într-o monografie personală, lansată în 2021 la Bordești, locul meu natal, în cadrul simpozionului anual, că …,,Frumusețile naturale, atât de diversificate la noi, acasă, în România mileniului trei, niciunde nu există în lume, chiar și așa nepuse total în valoare! Munții, Dunărea și Marea Neagră fac din acest tărâm carpato-danubiano-pontic un loc drag sufletului, de istorie milenară și de vis totodată pentru cei ce pun piciorul aici. Cu adevărat, un plai de rugă și de dor! De rugă, pentru că nicăieri în lume nu se aude dangătul clopotului bisericii străbune mai clar ca aici, tărâmul celor peste 18.000 de biserici! Și de dor, pentru că nicăieri în lume nu există mai mult dor și drag de patria strămoșească și neamul cel binecuvântat al moldovenilor lui Ștefan cel Sfânt, al valahilor martirului Constantin Brâncoveanu și al moților lui Horea, Cloșca și Crișan! Niciunde în afara țărișoarei noastre nu există o tradiție milenară a poporului atât de bogată, dar mai ales căldura cu care și-au primit oaspeții ce le-au călcat pragul urmașii lui Mircea cel Bătrân…

Cultura noastră este considerată unică în lume! În ea se îngemănează valorile materiale cu cele spirituale într-o formă unică, poporul nostru fiind singurul popor creștin ortodox dintre popoarele latine. Identitatea românească a fost formată pe fundamentul unui amestec de elemente dacice și romane, cum bine știm, dar cu influența altor popoare, în timp (ca popoare slave, francez, german!). Cultura populară este identitatea noastră și izvorul atâtor creații de artă modernă, o adevărată enciclopedie a vieții la țară! Iar tradiția este partea activă a cunoașterii prin cultură. Patrimoniul nostru are un rol esențial în dezvoltarea culturală, socială și economică a țării”.

Scriam că ,,sunt mândră că m-am născut pe aceste plaiuri de rugă și de dor de la Curbura Carpaților! Sunt mândră că m-am născut aici și că am rămas (aici) să trec <<pe lângă plopii fără soț>> ai lui Eminescu, că  am tenacitatea să măsor când și când <<coloana Infinitului>> lui Brâncuși și că mă afund adesea în liniștea sfintelor lăcașuri întâlnite în <<Descriptio Moldavae” a lui Dimitrie Cantemir! >>(…) Și… ,,de-ar fi să mă mai nasc o dată, tot aici aș vrea să fie… și tot în casa părinților mei, oameni simpli dar verticali, care m-au învățat că <<fie pâinea cât de rea, tot mai bună e în țara mea>>!” Care  m-au învățat să duc cu mine pretutindeni iubirea pentru locurile mele natale și pentru oamenii locului…Dar mai ales mi-au spus că  fiecare om, cât trăiește sub soare, trebuie să dea valoare locului străbunilor lui, punându-se în slujba oamenilor și readucându-l pe buzele tuturor…!” Pentru că, dragii mei, așa cum spun și versurile unui cântec, devenit ca și un imn național pentru ortodocșii români,… ,,Avem o țară unde au stăpânit odată/Vitejii daci, bărbați nemuritori… ” Avem  un pământ sfânt și un neam jertfitor, a cărui vină a fost că ascultând de Dumnezeu ,,Ortodoxia a iubit” …Exact așa cum am spus-o în biserica din Giurcari (Dumitrești) anul acesta, exact asta cred și eu: că eroii sunt icoana neamului nostru românesc, la care nu trebuie nicicând  a uita să ne închinăm! Eroii sunt martirii credinței, pe care au apărat-o cu prețul vieții împotriva unor neamuri străine, cotropitoare! Ei sunt aidoma Sfinților martiri de la începuturile creștinismului. De aceea sărbătorim fără a sta pe gânduri moartea lor ca pe o renaștere spirituală, ca pe o înălțare la Cer aidoma  înălțării Domnului Hristos! Și aici aflăm laolaltă toți eroii căzuți în toate războaiele vremii, inclusiv pe eroii din perioada comunistă, care au fost aruncați în temnițe și apoi în gropi comune! ,,Avem un Rai de Sfinți, în temniți dați la moarte,/ Și aruncați în groapă neștiuți/ Dar astăzi dând pământul la o parte/Ies Moaște Sfinte-n zeghe grea de deținuți.”

(fragmente din lucrarea de grad didactic I, preluate în revista școlară ,,Învățăcelul”)


[1] Pr. prof. dr. Ene Branişte, Liturgică, p.380;

[2]  Sf. Simeon al Tesalonicului, Scrieri, apud Benedict Aghioritul, op. cit, pp. 30-31;

[3]  Rânduiala înmormântării şi parastasele pentru cei adormiţi. Acatistul celor adormiţi, Editura Anestis, p.23;

[4] Cf. Adrian Cocoşilă, pe site-ul. www,crestinorodox.ro;

[5] Cf. S.A. Arhanghelow

AMINTIRI ,, CULINARE” … DIN COPILĂRIA DE DEMULT…povestite de mama mea pt.cititorii mei

Plăcintă de gighir

,,De Paști făciam plăcintî di gighir. Hierbeam ficatu, bojocu (plămân), inima mai puțin… și uneori și ceva măruntaii (mațe) mai acătării. Le hierbeam cam pă jumătati, nu di tot. Tocam deoparti verdeațî, ceapî verdi și usturoi verdi, dacî apărea în grădină pînî atuncea. Dacă nu, nu; puneam din celi uscati. Puneam o mânuțî di orez înflorit așa, hiert pă jumati, câteva ouî, sari, piper după gustu fiecăruia. Ungeam tava, puneam prapuru pă jumătati, îl umpleam cu compoziția, trăgiam  jumatea cealaltî di prapur pesti ea, băgând-o puțin dedesupt.O dădeam la cuptior cam jumati di oră. Trebuia mâncatî când să răcea puțin, altfel nu să tăia bini. Da pentru cei fărî răbdari, ca tac-tu, o  mâncam și așa, caldî. Poftî bunî și dumneavoastrî!

Plăcintă cu orez

Pentru cî aveam oi la stînî și brânzî mai iuțic-așa, făceam, mai ales iarna, o plăcintî cu brânzî di oi și orez. Cum făceam? Orezu îl hierbeam puțin în lapti dulci, cam pânî sî să-nchegi, dădeam apoi deoparti tigaia sî să răcească oleacî, puneam brânza rasî și câteva ouî pesti orez, puținî vanilii, amestecam și făceam ruladî. Cam 3 ruladi, în funcții di mărimea tăvi. Foaia normalî, rulatî cu sucitoru, puneam umpluturî și rulam strâns și o lipeam la capiti cu puțin ou. Aluatu, am uitat sî spun, îl făceam cu țaic. Dacî nu era țaic la prăvălii, puneam bicarbonat…să știie…

Tăiței de casă

Poati te mirî, mamî, pentru cî, de ani buni, la mine nu ai prea văzut făcând tăiței acasî…dar, când eram copchil acasî la mini, făciam des și tăiței…nu cumpăram, ca acuma!…Spărgiam 2-3 ouî, le băteam bini-bini, puneam oleacî di sari, făinî cât cuprindea pentru o foie vîrtoșicî…O întindeam și tăiam cu cuțitu fâșii subțireli, ca tăiței lați di acuma, nu ca fideaua di subțiri! Îi uscai pă ziar, dar nu prea tari! Foloseai la ciorbi, făceai cu lapti, cum ți-era pofta! Cî era lumea năcăjitî, mamî! Nu ca acuma, cumpiri di toati di la magazin! Pocnești din dești…și gata, sacoșa plinî! Doamni, ajutî la toatî lumea, să fie bini în țara noastrî!

       Pusat

În loc di griș, cum e acuma, făceam pusat (n.n-păsat). Cerneai mălaiu și-l alegeai p-ăl mai mari, îl dădeai deoparti și-l puneai la sarmali, di carni sau di post, cum voiai sî faci. Uneori, chiar la pilaf sau la ciorbî, ca să le mai îngroși, dacî era cazu. Sau chiar la unili prăjituri mai simpli. Deci, în locu grișuli di azi, noi foloseam mălaiu!

INTRE TEAMA DE INFESTARE ȘI EXAGERAREA MEDIATICĂ.

                     PARAZIȚII DE  LA ,,A FI”  LA ,,A NU FI” !

De luni de zile, la deschiderea calculatorului ori telefonului, vedem cum suntem invadați de articole privind paraziții și legatura lor cu bolile. Pentru insistența unor asemenea articole și pt direcționarea către un anume site de vânzări, nu putem să nu ne gândim la  interesul unora de a scoate bani  și din asta, nu? Ni se  cam…,,ia”… de la atâtea studii și cazuri tratate…Ne par chiar incredibile pozele care arată organe, precum inima sau creierul, pline de astfel de paraziți vizibili.

Nu știu câți dintre dvs, prietenii și cunoscuții mei, și-au pus problema în mod real și câți au trecut mai departe…Pot să pun pariu că cei mai mulți au ignorat. Și pe bună dreptate, pt că se clasează în prima categorie de oameni, cei cărora nu le pasă de sănătatea lor sau a familiei lor. Aceștia nu s-au detoxifiat niciodată la modul conștient și nu și-au pus problema existenței unor paraziți …de care, culmea, să nu scape (ieftin,  cu puțin pelin sau ulei de cuișoare)! Alții însă, foarte puțini la număr, mai știu câte ceva, citesc, aplică…Curiozitatea lor i-a adus fața în față cu produse specifice, chiar.

Deși lumea a progresat vizibil, pe toate planurile, în ziua de azi nici măcar nu se pune problema ca oamenii să nu fie infestați cu paraziți, spun studiile. Cum așa? Pare exagerat….și totuși nu e, întrucât aerul este poluat, apa, murdară și mâncarea  e infestată( în ciuda chimizării ei!).

Să  știți că și eu am fost mirată să aflu că am așa ceva, în urmă cu 12 ani! Testele aparatului de biorezonanță magnetică mi-au tot arătat prezența lor ani la rând. De ce? Pentru că  nu am fost  convinsă și am tratat superficial problema. Adică  nu am făcut un tratament dur și consistent, câteva luni la rând, nerepetând procedura. Poate și pt că mi s-a părut bătaie de joc să irosesc banii pentru…paraziți! Așa cum gândim mulți…Abia după ce am luat problema în serios pot spune că sunt pe calea cea bună… Dar, există totdeauna un DAR, trebuie avut în vedere repetarea tratamentului naturist de 2 ori pe an, pt a putea omorî și ouăle paraziților.

Vestea cea bună este că azi știu ce să fac… a trebuit să fac cursuri de nutriție, ca să aflu ce dreptate avea  d-na Luminița Obreja, în cabinetul căreia am mers pt a-mi afla sănătatea. Printr-un stil de viață sănătos, îi poți ține la distanță.Prin creșterea imunității, în special. Acum știu clar, pe pielea mea, că paraziții există și oamenii sunt ,,bune gazde”, care-i poartă fără să le pese de ei…Dacă nu ai grijă de sănătate, mai știu că paraziții pot să provoace mari dezechilibre și boli  înfiorătoare, ca giardoza, oxiuroza, toxoplasmoza, etc. National Geographic scria că paraziții au ucis, de –a lungul istoriei, mai mulți oameni decât războaiele mondiale!

Care sunt simptomele, știți, nu-i așa? Diaree, greață și vărsături, balonări și dureri de burtă, mâncărimi anale, lipsa poftei de mâncare și chiar scăderea în greutate. Paraziții se hrănesc zilnic cu substanțe din corpul gazdei, din țesuturi și organe, unii migrând în plămâni, inimă și chiar în creier!

Studii de specialitate au arătat că bolnavii de astm, de schizofrenie, de  cancer, au astfel de paraziți microscopici, nu neapărat limbrici sau tenii! Puteți afla mai multe din cartea Huldei Clark -Vindecarea tuturor formelor de cancer, lucrare recomandată  nouă de specialiștii CaliVita.

Așadar, dacă vrem să scăpăm de boli, e imperios necesar să ne deparazităm de 2-3 ori pe an. Există pe piață multe rețete ieftine,financiar vorbind, dar nu atât de eficiente. Concentrațiile mici aduc rezultate mici. CaliVita, firma mea de nădejde și un adevărat brand pe piața suplimentelor naturale, vine cu  mai multe propuneri, pt a preveni si a trata parazitozele, care, cum spuneam,  se fac vinovate de multe complicații privind sănătatea de zi cu zi. Aceste produse sunt organice, cu efect maxim și fără efecte secundare sau adverse. Pe perioada deparazitării se evită lactatele și dulciurile, alimente  preferate nu doar de noi, ci și de amicii noștri, paraziții!Toată familia trebuie s-o facă, altfel existând riscul contaminării! Și repetând, pt a fi sigur că ai eliminat tot, inclusiv ouăle lor.Cum vei ști asta, dacă a avut efect deparazitarea? După lipsa simptomatologiei, în primul rând, desigur. Dar și prin testele de laborator/care sunt, din păcate,lipsite de acuratețe! Cel mai sigur examen este cel pus de aparatul de biorezonanță magnetică, care arată mult mai multe decât un test coproparazitologic(viermii migrând, uneori!, iar pt cei microscopici, care străbat tot organismul, nu-s prezenți doar în fecale, este irelevant!).

Dragii mei, nu am niciun interes să  vă dau acest ,,pont”…Doar acela de a fi mai sănătoși cu toții. Dar, ca una care a înțeles impactul paraziților în propriul organism și   s-a luptat ani de zile cu ei, și o mai face și azi, preventiv, după 12 ani!!!!, nu pot să tac! Suntem datori să  dăm informația mai departe și să ajutăm real pe cei dragi!!! Dacă mai este timp! Din pacate, pt unii, nu mai  sunt 12 ani, cum au fost la mine…Trebuie acționat rapid! CaliVita m-a ajutat să înțeleg că sănătatea poate fi recuperată, cu efort, dar se poate!Că organele se refac, în câteva luni de zile, după ce le-ai neglijat sau stricat ani la rândul, și că poți să lupți pt o viață de calitate. Acesta este motivul pt care mi-am făcut un blog: să ajut cu infomații pe cei ce vor să știe ce să facă! M-am informat singură, autodidact, până la un punct…dar, așa cum și noi profesorii avem tehnica, stilul propriu și mai ales experiența lui de viață, propriile concluzii, așa și specialiștii naturopați, de medicină naturistă și complementară, au rezultatele proprii, prin care pot convinge  de faptul că au dreptate. Că nu există riscuri ale folosirii suplimentelor alimentare și că nu se poate compara un leac din bătrâni cu unul modern, cuprins intr-o capsulă concentrată, un medicament naturist așa zis! Cu efect sigur, țintit, verificat. Chiar dacă se spune că trebuie timp pt a obține un efect. Toate rezultatele vin în timp, e firesc.Pt că în timp a venit și boala, nu într-o cilpă! Dar există și formule rapide, depinde de afecțiune! DE  ACEEA AM ALES ECHIPA CALIVITA, PT A FI ÎN SIGURANȚĂ: PRODUSE SIGURE, RECUNOSCUTE ȘI APROBATE ÎN PESTE 40 ȚĂRI, CONCENTRATE, ORGANICE-BIO, CU UN RAPORT EXCELENT CALITATE-PREȚ!

Mulțumesc  celor două mari doamne calivitene,  care și-au pus viața în slujba oamenilor, ajutându-i continuu, d-na Lumința Obreja din Focșani și d-na Eva Papp din Arad, numită ,,mămica CaliVita din România”, care m-au ajutat să înțeleg că pot face mai mult pe această linie, de a duce un stil de viață sănătos și de a-l imprima celor cunoscuți, prin informare! Care au crezut în mine și în puterea mea de perseverare! Mulțumesc CaliVita, că exiști și în țara mea, dar mai ales că mi-ai schimbat viața! ȘI E DOAR ÎNCEPUTUL! Doamne ajută!

OMULE, STAI ȘI ASCULTĂ!

                        

Omule, ce-n astă lume, zi și noapte tu trudești,Stai o clipă și ascultă semnele cele cerești!

Stai o clipă și ascultă-ți conștiința-ți întinată Și-ai să vezi că azi salvarea stă în mâna ta cea dreaptă!

Stai și-ascultă azi planeta ce ai vrut să stăpânești Ca s-auzi cum plânge  cerul și puterile cerești!

Și ia seama la icoana din biserica creștină, Care-așteaptă-n tindă astăzi pe creștinii ei să vină

Să descuie iar altarul, pregătiți de Sfânta  Jertfă, Și alături azi de îngeri și de preot iar să cânte.

Să  cerșească îndurare de la Domnul Savaot ,C-ai aprins întreg pământul, cu păduri, cu munți, cu tot!!!

Tu, coroana de pe frunte, cea mai de preț nestemată, Ce-ai pierdut odată Raiul și-ai rămas pe lângă Poartă,

Ai trădat nu doar pământul, ce-ai avut sub stâpânire, Ci și Raiul și pe Domnul, pierzând a ta nemurire.

Ba ai vrut să-I răpești locul de Stăpân și Dumnezeu, Ca Lucifer, altădată…și- ai căzut atât de rău!

Și pierzând prietenia Creatorului cel Sfânt, Toate fură blestemate, de la cer pân la pământ!

Ți-ai venit în fire-o vreme, pocăindu-te puțin, Dar căzut-a apoi Abel, ucis de către Cain.

Și ai pribegit prin lume, blestemat de Dumnezeu, Pân la Babel… vrând la cer să ridici poporul tău.

Fără pocăință însă și prietenul Divin, Toate-s umbră și visare, trecătoare…totu-i chin.

A venit apoi potopul, numai Noe rămânând, Căci stricat ajunse totul, de la cer pân la pământ!

Dat-a binecuvântare Domnul și un început al vremii…Și trimis-a proorocii pt. mântuirea lumii.

Dup’-o vreme-ai croit idoli pt. a ta cârmuire /Și ucis-ai proorocii ce-ți grăiau de îndreptare.

A venit apoi și Fiul, cel mai mare prooroc!/Dar L-ai răstignit pe Cruce… și-ai pus în loc pe Noroc.

El e Dumnezeul lumii, banul, rangul și averea! /De vreo 20 de veacuri, doar în asta-ți stă puterea.

Haosul în loc de lege, ura în loc de iubire,/Trupul nu-ți mai este Templu, ci motiv de grea cădere.

Ai uitat de Domnul iară și de scopul vieții tale! /Timpul zici că ți-e dușmanul rostuirii viitoare.

Și azi spui c-ai vrea, deodată, să stea timpul tău în loc…Să te bucuri iar de darul ce n-ai prețuit deloc!

Să te bucuri azi de-o floare…ce în graba-ți n-ai văzut…de vreo zece zile-ncoace..fiindcă timpul  a trecut…

Să te bucuri de lumina ce inundă tot văzduhul, Ce ți-a dat-o ție Domnul ca să te înalți cu duhul.

Să-nțelegi că Creatorul la viață te-a adus,/ Toate ți le-a pus pe tavă: și de jos, dar și de Sus!

Parcă ți-ai venit în fire ca rătăcitorul fiu /Din parabola iubirii, ce din mort, s-a făcut viu.

Parcă plângi în vers cu David, ce-n psaltire regăsea/ Bucuria…și tristețea astfel ce o alunga.

O uitași pe Magdalena, a nelegiuirii fiică…/Dar acum ți-a amintit-o un mic virus…și, de frică,

Astăzi vrei ca lumea toată, timpul tău în loc să stea…/Să nu vină ,,mâine’’ iară, să nu-ți pierzi familia.

Căci ți-e teamă….nu se știe dacă ,,mâine” o să mai vină…/Dac-o să mai fiți cu toții…încărcați de multă vină.

Azi, dușmanul tău feroce, timpul , cum l-ai socotit,/ L-ai privit întâia oară cu atenție, smerit…

Nu l-ai mai primit în fugă, ignorându-i iar puterea…/Nici de sus, ca un stăpân ce nu și-a cinstit averea.

Căci rostit-a Domnul Crucii în popor, la timpul Său, /Să-și răscumpere toți vremea, credincios și chiar ateu.

Cel ce vrea, în veșnicie, timpul său  să și-l câștige, /De-i o zi, un an, o viață, trebuie  ca să se lupte!

Te-a trimis în timp să cauți ce porunci ai mai călcat…/Și-ai descoperit că totul e murdar, e  întinat.

Darul vieții, sănătatea, tu mereu ai ignorant..,, Ce-o vrea Domnul’’!, ți-e sloganul, chiar și-un chips de ai mâncat.

Nu-ți stă gândul nici la suflet, ce-i legat de Dumnezeu…Și-n zadar condamnă Legea (pre)destinația spre rău.

De te rogi, o faci de frică, nu ca un fiu iubitor…Nu ca să te-mpaci cu Tatăl, ci ca să ceri ajutor!

Acum iată, stați în casă laolaltă-n rugăciune, În comuniune sfântă, toți cu Domnul și cu tine.

Ai descoperit Scriptura, pe Noe și pe Avraam,/ Ce-au negociat cu Domnul pentru-ai lor …și nu fu-n van!

Să nu piardă Domnul lumea, chiar de-i rea și de-i păgână! Doar s-o cearnă și s-o spele, ca s-o facă iarăși bună!

Mama iși ucide  pruncii, iar familia creștină Nu-i la modă, ‘i perimată, da’-ncărcată e de vină…

Copiii nu mai ascultă, își omoară chiar părinții /Că le-au dat o palmă-două sau  le-au refuzat bănuții…

Iar în cuplu desfrânarea este iar la ea acasă, Ca-n Sodoma și Gomora-i toată floarea creștinească!

 Nu mai e rușine astăzi, iar minciuna-i la vedere, E a doua firea-a lumii, buruiană ce nu piere.

Iar poteca dintre case n-o mai vezi, a dispărut! Căci pe facebook toată lumea-i, din zori pân’ la asfințit!

Așa se iubesc flăcăii și fecioarele, pe chat…Se mărită pentr-o lună, apoi merg la divorțat.

Tribunalele sunt pline, avocații, plictisiți…Doar bisericile-s goale…, iar creștinii, risipiți

Prin bordeluri , cabinete conduse de vrăjitori, Ce prin metode oculte te smintesc și-ți dau fiori.

În politică, se vede, un alt Babilon…un os…Cel ce suferă-i românul, se-nțelege, cel de jos.

Doar cultura pare-o punte, ce-o străbat unii confrați, Vrând să șteargă divergențe apărute între frați.

Ce-a rămas curat pe lume, nestricat și-n legea firii? Te întrebi, poate, de-o  vreme, reflectând la mântuire.

Pentru-al tău confort, știința ți-a răpit pe Dumnezeu Și te-a pus mereu de-a stânga, pecetluit ca ateu.

Și plătești din plin și astăzi, c-ai mâncat cu-Adam din pom,Vrând să știi de toate-n lume, să fii dumnezeu, nu om!

Ai deschis, cu prețul păcii, idealuri și noi uși Și-ai ajuns chiar și pe Lună, studiind chiar noi viruși.

Te-ai încărcat cu putere: economic, nucleară!  Și-ai zburat în supersonic, cerul atacându-l iară.

Atmosfera-ntunecând-o, aerul poluând greu,Iar delfinii alungându-i, ca și ursul…, la muzeu.

Stai astăzi și socotește care-i prețul de plătit C-ai ales știința-n viața-ți ce Domnul ți-a oferit.

Da, L-ai alungat departe chiar pe Domnul Dumnezeu! Separând de El știința…și te-ai declarat ateu.

Reflectează azi, străine, ce te-ai depărtat așa, De natură și de Ceruri și de însăși viața ta.

Iată ai răspunsul astăzi: știința e limitată! Numai Domnul stăpânește peste minte și viață!

Strigi la Cer de-o lună-două, speriat de ce-i în țară, Dar ți-e frică o icoană s-o săruți, de ieși afară…

Mergi să cumperi zilnic pâine, la biserici însă NU…Căci ți-e frică de corona, că-l aduci de-acolo tu!

Ce-a făcut micuțul virus, te-a separat de Viață?! Căci Prescura-I Învierea, leac și veșnicia toată!

Încă ești nepriceput, slab la minte și-n credință…Și IL pierzi pe Domnul iară cu a ta nechibzuință…

Când o să-nveți lecțioara despre viață și iubire? Căci Hristos e Domnul Vieții, nicidecum a ta pieire!

Când o să te-mpaci cu Domnul, dacă frica te înmoaie? Când, creștine, dac-un virus te-a închis într-o odaie?!

,,Mâine…mâine’’ …zici întruna că o să-ți găsești puterea Să-L îmbrățișezi pe Domnul și să-I spui că-I asculți vrerea…

Atunci,cere înc-o zi, de mai crezi c-o s-o obții.Dar fă astăzi pocăița…că mâine nu știi de-oi fi!

Cere azi îngăduință, astăzi  să ceri mila Sa! Dacă vrei să câștigi vremea pentru mântuirea ta!
Simpozionul anual-2020
Pandemia și bătrânii satului-slujba Sf. Liturghii