Poate ați citit acest îndemn în Biblie sau l-ați auzit în vreo predică. Ori, de ce nu, cineva l-a citat ca o sursă cu autoritate. Și poate v-ați și întrebat ce vrea să însemne, nu? Poate omul să se mânie și să nu greșească? Cu siguranță, da! Și avem viu exemplul Mântuitorului Hristos, care S-a mâniat pe negustorii din templu, a luat biciul și a pocnit mânios, certându-i că au ,, făcut din Casa Tatălui (Lui) peșteră de tâlhari”. Și exemplele pot continua. Apostolul Pavel scrie în epistola sa către efeseni, în capitolul 4, că omului îi e permis să se mânie, dar nu trebuie ,, … să apună soarele peste mânia” lui. Ce vrea să zică marele învățător al neamurilor? Că mânia este o emoție firească ( a omului în general, dar în special al celui cu un temperament coleric, vulcanic…), care uneori poate fi manifestată până și de un om blând ca Iisus, atunci când e vădită o nedreptate. Scriptura arată astfel că iertarea este un mod de a reacționa față de o situație, față de o persoană pe care ai fost mânios, dar esențial este să nu lași furia să se cuibărească în sufletul tău. Și mai ales să producă efecte negative asupra altora.
Așadar, mânia este o emoție universală, experimentată de oameni diverși, de toate vârstele, rasele și culturile. Psihologii consideră că această emoție nu este neapărat rea, deoarece mânia pregătește corpul să facă față unei amenințări, ceea ce chiar ne poate salva viața în anumite situații. Totuși, dacă mânia nu este controlată și exprimată adecvat, ea poate avea anumite urmări negative asupra sănătății proprii, a relațiilor dintre oameni, asupra locului de muncă însuși, etc. Deși prin ea are loc o descărcare a hormonului ce produce stresul, dar din păcate, dacă nu e controlată, omul pierzându-și cumpătul, ea poate produce serioase leziuni ale învelișului vaselor de sânge, implicit poate duce la formarea unor depozite de calciu pe arterele coronariene și astfel un atac de cord. Iar Biblia, la Fericiri, arată că,, cei fericiți care vor moșteni pământul sunt cei blânzi, cumpătați, mai puțin temperamentali, care se lasă pradă impulsurilor de moment. Aceia vor trăi …cât lumea, spune o vorbă din bătrâni, vor moșteni pământul acesta, atingând bătrânețile, față de un impulsiv, care poate muri în urma unui infarct.Dar vor câștiga și Raiul pt. virtutea blândeții. Cu siguranță, cei ce s-au mâniat tare vreodată au experimentat starea de rău care i-a cuprins-fierbințeală, creșterea pulsului, dureri de cap sau precordiale… Cu toate acestea, dacă firea îți este îndreptată spre iuțime, nu-ți va fi ușor să gestionezi situația mereu. Atunci ce e de făcut? Întâi de toate, să ne întrebăm de ce apare furia?
Ce este mânia si care sunt cauzele ei? Dincolo de faptul că este o emoție omenească, mania este un semnal de alarmă că suntem nemultumiți, nedreptățiti sau abuzați, real sau imaginar. Este ceea ce simțim atunci cândsuntem răniți, înșelați, umiliți, când drepturile și libertățile ne sunt violate, nevoile nu-s satisfăcute sau suntem reduși la tăcere, criticați sau acuzați, când simțim că pierdem controlul, speranța ori credem că am eșuat. În fapt, ea apare ca un impuls de autoapărare, de autoconservare în fața unei traume, de apărare împotriva compromiterii Eu-lui nostru: fie dăm mai mult decât putem (ceea ce ne pune într-o poziție de victimă), fie primim mai mult decât ar trebui (ceea ce ne pune într-o pozitie de dependență). De aceea, furia este o emoție secundară, pentru că în spatele ei se ascund alte emoții și stărica teama, rușinea, trădarea, respingerea, durerea, etc.
Trebuie să conștientizăm că avem nevoie de timp și exercițiu pentru domolirea mâniei. Controlul furiei nu apare de-a gata și nici nu există incantații sau formule speciale prin care să piară de la sine, imediat, ci trebuie luptă, nu glumă! Dar întâi trebuie să ne îndreptăm atenția și gândul nostru spre Dumnezeu! Ce mai putem face practic? Iată câteva sugestii concrete mai jos.
1. Ne oprim și respirăm adânc. Oxigenul ne va ajuta să gândim mai clar.
2. Putem ridica mâinile, pentru a indica faptul că suntem gata să lăsăm de la noi(ca și cum ne-am preda).
3. Vorbim calm, încet, pt. a nu aprinde şi mai mult spiritele.
4. Putem explica nevoia unei amânări a discuției, pt. a căpăta timp să ne calmăm şi să acţionăm clar.
5. Putem face o plimbare sau să ne retragem în linişte să ascultăm muzică sau să ne rugăm.
6. Amânând, putem relua conversaţia într-un mediu mai prietenos, după calmare.
Dacă nu putem remedia starea și discuția la mânie, putem citi următoarele sfaturi traduse de pr. Valentin Istrati:
1. Să fim de acord că suntem diferiți și că avem opinii diferite asupra subiectului, dar să nu lăsăm ca ele să creeze o problemă în relaţie.
2. Să ne amintim că dacă doi oameni sunt de acord în orice, relaţia lor este în mare risc de a deveni stagnantă, liniară, plictisitoare. Așadar, disputa poate fi constructivă!
3. Să purtăm conversații stimulative, învățând să ascultăm pe alții, învățând de la ei, să gândim și să ne exprimăm într-o formă clară şi ne-ofensivă, ca să nu supărăm.
4. Să încercăm să respectăm și să acceptăm pe ceilalţi,.
Pentru a scăpa de furie, trebuie să ne ocupăm de cauzele amintite. Dar înainte, să aducem furia în faţa lui Dumnezeu şi să-L rugăm să ne schimbe. Să avem încredere în El, că ne va ajuta să privim constructiv orice problemă. Să-I descoperim Lui, prin rugă, durerile noastre și să Îi cerem ajutorul.
1. Să acceptăm sentimentele noastre: durerea, simţul nedreptăţii, fricii sau frustrării.
2. Să nu ne așteptăm ca toate în viață să meargă așa cum vrem noi.
Controlul mâniei poate fi realizat în diferite forme, nu doar prin terapie religioasă-prin rugă și meditație, ci și având suportul psihologului. prin terapii de comportament cognitiv sau tehnici mai noi, bazate pe compasiune sau de eliberare emoțională-EFT(recomandate de Societatea Australiană de Psihologie) sau de neurofeedback.. Aceste metode ne determină să conștientizăm sentimentele negative care ne duc la mânie și ne calmează. EFT pot ajuta în sensul reprogramării reacțiilor corpului la factorii de stres prin stimularea diferitelor puncte de pe meridianele energetice din corp. Aceasta se realizează prin apăsarea anumitor puncte cheie cu vârfurile degetelor, în timp ce se repetă unele afirmații verbale proprii(numai sub supravegherea unui terapeut). De asemenea, a deveni cât mai conștient de momentul prezent – focalizându-vă asupra a ceea ce faceți și asupra senzațiilor pe care le experimentați în acel moment vă poate ajuta să vă echilibrați atât perspectiva mentală, cât și cea emoțională. Unii specialiști recomandă scrierea unui jurnal, alții să ne vărsăm furia asupra unei perne, de pildă… În momentele în care simțiți multă mânie, încercați să o exprimați însă într-un mod constructiv: de exemplu, concentrați-vă energia mâniei în realizarea anumitor exerciții fizice, a unei plimbări în ritm alert sau faceți curățenie în casă.(sursa-mercola.com).
În definitiv, ca o concluzie, cereți ajutor divin sau celor în măsură să vă asculte și ajute, dar înainte de toate, IERTAȚI-VĂ ȘI IUBIȚI-VĂ!
,,Cine azi nu are timp pentru sănătate, mâine va trebui să-si facă timp pentru boală!!!„
DE CE AQUARION?
În cele câteva articole personale, apărute pe site-ul Acassa Bordești ( la adresa https://acassaromania.wordpress.com), aminteam despre nevoia de a bea apă alcalină, omul modern fiind bombardat cu mâncare și băuturi acide, care pregătesc terenul bolilor cronice și incurabile. Menționam că nu mai este un moft azi să cauți hrană alcalină și apă alcalină, nu este o modă, ci este o nevoie teribilă de a-ți salva viața! Multe persoane se miră când aud despre moartea suspectă, rapidă, neprevăzută a unor cunoscuți, răpuși de cancere galopante ori mai silențioase, adesea fără să știe că au avut boala, deși unele simptome aveau. Lipsa unor analize medicale făcute în timp util i-a dus… la mormânt, din păcate. Sau, mai sigur, stilul de viață trăit-stres, hrană procesată și acidă, apă impură, sedentarism. Sigur, toți plecăm o dată! DAR…NU E GRABĂ, OAMENI BUNI! NI S-A DAT ȘANSA ASTA UNICĂ PE PĂMÂNT DIN BUNĂTATEA LUI DUMNEZEU ȘI NOI TREBUIE SĂ BENEFICIEM DE EA CÂT MAI MULT! DUMNEZEU NE-A FĂCUT VEȘNICI, DESIGUR, ȘI VOM FI CU EL ÎN VEȘNICIE ȘI CU CEI DRAGI AI NOȘTRI, LA UN MOMENT DAT, DINCOLO, DA! DAR AVEM DATORIA PĂSTRĂRII SACRALITĂȚII ACESTUI DAR! Avem azi, în plus, șansa cunoașterii unor aparate , a informațiilor pe internet pt. a ști! Avem aparate deștepte, croite de mintea umană luminată, prin care putem obține apa ionizată alcalină, precum sunt cele două avute de mine, Aquarionul și Imunocube-ul .
Dacă ar fi o modă, sincer nu mi-aș permite moda asta, mai ales că mi-a trecut timpul… Dacă ar fi numai un moft, chiar nu ar fi de mine, pt. că nu-s între cei avuți… De ce credeți că eu, o consumatoare a produselor CaliVita, dar mereu cu datorii la bănci, ca mai toți oamenii, am făcut împrumut să pot achiziționa acest aparat de obținere a apei, Aquarionul? Doar din MOTIVE DE SĂNĂTATE ȘI FINANCIARE! PT. CĂ VREAU SĂ CONSUM CEEA CE ȘTIU CĂ E VERIFICAT, CĂ ESTE BUN, ADICĂ APA IONIZATĂ ALCALINĂ, ADJUVANT ÎN OBȚINEREA SĂNĂTĂȚII, ȘI NU CEEA CE GĂSESC PE PIAȚĂ, INCERT ȘI SLAB CALITATIV! DE ASEMENEA, PT. CĂ SUNTEM PREA SĂRACI CA SĂ CUMPĂRĂM UN LUCRU IEFTIN, cum zice o vorbă românească! Din păcate, prea mulți și prea adesea facem asta: cumpărăm lucruri ieftine și proaste calitativ…Fără să cunoaștem problema în adâncime…Piața este saturată de aparate, de la simple filtre care doar înlătură impuritățile la aparate complexe cu multe plăci de titan, care urcă mult pe scara ph-ului bazal, cu mult mai scumpe decât cel de la CaliVita, de 2-3 ori mai mult chiar (de ex. aparatul japonez Kangen)! Și unele sunt puțin eficiente, comparativ. Nu fac reclamă produsului calivitean, de care chiar mă bucur de ani buni, căci nu câștig nimic prin faptul că și alții ar cumpăra aparatul, doar satisfacția că am putut ajuta în alegere. Dar hai să vedeți cum au gândit cei ce l-au cumpărat deja, pornind tocmai de la acest fapt concret! Ce argumente solide au găsit:
1.M-am săturat să merg la supermarket pt. apă, pe care s-o târăsc singur(ă)!.De ce să nu am apă bună, certificată, verificată și de mine, direct la robinetul din bucătărie? Mai ales că folosirea aparatului Aquarion va asigura și un confort sporit, e rapid și are un design super!
2. Cumpărând aparatul Aquarion, voi putea economisi banii pe care i-aș cheltui cu apa cumpărată, încă din primul an ( durata de funcționare este de 20 de ani, in timp ce costurile acestuia se amortizează încă din primul an!)
3. Cantitatea de apă pe zi, necesară funcționării organismului unui om, e de circa 35 ml pe kg corp, adică costurile cu apa pe lună erau acum 3-4 ani undeva la 540 lei și anual 6500!!!!, la familia cu 3 persoane, sau de 720 lei si anual 8600 lei!!! , pt. cea cu 4 persoane!!! Ca să funcționeze normal organele! Dar ce fac românașii noștri? Se deshidratează și se îmbolnăvesc de diverse boli ( rinichi, TA, obezitate, etc) pt. că se rețin de la consumul normal de apă!Adesea, din neștiință…Mulți spun că nu beau apă pt. că nu le e sete, dar celula …urlă, cum zicea profesoara mea de nutriție. Alții, fac economii… cred ei. Și-au găsit la ce! Lichidul vieții, apa care intră în componența organismului uman în jur de 70-80%! Și care trebuie înlocuit zilnic în circuitul său! Ce fac cei care nu-și acoperă necesarul zilnic? Mor încet, latent, fără să știe! Își agonisesc boală mai întâi, dureri, probleme cu celula, țesutul, organul…! Se deshidratează!
DUPĂ CE ȘI EU AM AFLAT ATÂTEA LUCRURI VITALE, M-AM TOT ÎNTREBAT DE CE NU NE SPUNE NIMENI CÂT DE IMPORTANT E SĂ BEM APĂ? DE CE NU NE SPUNE NIMENI CĂ SIMPLUL FAPT CĂ NU BEM APĂ BUNĂ ȘI SUFICIENTĂ NE ADUCE NEPLĂCERI, BOALĂ!?? VĂ ÎNTREB ȘI EU, AȘA CUM ÎI ÎNTREB PE ELEVII MEI: V-A SPUS CINEVA VREODATĂ CÂT DE IMPORTANTĂ E APA? CARE E ROLUL EI? POATE DA, LA ORA DE BIOLOGIE, TANGENȚIAL...V-A SPUS CINEVA VREODATĂ CE APĂ TREBUIE SĂ BEȚI, CÂTĂ ȘI CUM? NUUUU! NIMENI, NICIODATĂ! E PREA BANAL, NU? TOATĂ LUMEA ȘTIE! DAR ADEVĂRUL ESTE CĂ DOAR CREDE CĂ ȘTIE…ACUM , CU NETUL, AFLĂM CÂTE CEVA…DAR SUNT INFORMAȚII MULTE ȘI UNEORI CONTRADICTORII…ȘI…NU AVEM RĂBDARE SĂ CITIM! ȘTIU CĂ ACEST ARTICOL LUNG RISCĂ SĂ NU FIE CITIT… DĂM UN LIKE SĂ CREEM IMPRESIA CĂ AM CITIT, DOAR ATAT. SI PIERDEM ESENȚIALUL, DRAGILOR! UN BEBE ARE NEVOIE DE MULT MAI MULTĂ APĂ, DE 4-5 ORI MAI MULT! UN COPIL, LA FEL, DUBLU DECÂT ADULTUL…DECI ÎNTRE 1-2,5 SAU 3 L PE ZI! Dr. Robert Young a popularizat întreaga teorie a nevoii de alcalinizare, mai mult decât oricare alt cercetator. „ Dacă cineva m-ar întreba care este singurul lucru pe care pot să-l fac să-mi îmbunătățesc sănătatea, atunci răspunsul meu e simplu: BEA APĂ ALCALINĂ IONIZATĂ!”, a spus cercetătorul.
Apa trebuie să fie ușor alcalină, dacă nu chiar alcalină, cu un ph mai mare de 7,5 către 8-9! Și cu un ORP NEGATIV (MINUS CÂTEVA SUTE!!!) AM CĂUTAT, DAR AM GĂSIT DOAR DOUĂ MĂRCI SPRE UN PH DE 8-9…UNA, LA TESTARE, FIIND …MINCINOASĂ. DOAR PERLA MOLDOVEI ARE ACEST PH! ORP-ul e mai bun la altele, care nu au în schimb un ph alcalin, ci mai acid! Așadar, culmea, e foarte greu de găsit apa aia bună, sănătoasă, lăsată de Dumnezeu! Pentru că oamenii au schimbat totul pe fața pământului: apă, aer, sol, hrană și băutură! De dragul confortului și al dorinței de înavuțire, s-au declarat dumnezei, care taie și spânzură tot, în detrimentul sănătății, chiar a copiilor lor!
Informația ajunge azi la om atât de mult și totuși…distorsionată, alambicată-greu de priceput…și când ajunge, e greu de crezut!!! Totuși, mințile luminate ale cercetătorilor nu stau degeaba, inventează pt. om întruna…CÂT COSTĂ APARATUL ACESTA ?CU SIGURANȚĂ MULT MAI PUȚIN DECÂT PREȚUL MEDICAMENTELOR LUATE ÎN CÂȚIVA ANI, AL DIALIZEI PT. RINICHI, AL CHIMIOTERAPIEI PT. CANCER. SIGUR MAI PUȚIN DECÂT CHINURILE UNOR BOLI!
DACĂ AQUARIONUL A FOST LUAT ÎNAINTE DE PANDEMIE SI AM VĂZUT REZULTATE CERTE ÎN STILUL DE VIAȚA, ÎN LUPTA CU BOLILE CRONICE MAI DEGRABĂ, CEL DE AL DOILEA APARAT, IMUNOCUBE-UL L-AM LUAT LA ÎNCEPUTUL PANDEMIEI, pt. că văzusem câteva emisiuni despre știință și tehnică și aflasem că d-l D-tru Prunariu îl folosise în călătoria sa intergalactică, în spațiu. Apoi am aflat cum se ocupă el de creșterea imunității omului ( de unde și denumirea), nu doar oferind apă alcalină, ci și eliminând hormonii, pesticidele, metalele grele și bacteriile atât din apă, din alimente precum carnea, peștele, legumele , cât și din aer! Așadar, la un preț mic, aflat sub 2000 lei, asigură consumatorului aer, apă și alimente, toate curățate de negativitatea încărcăturii microbiologice conținute.
In zilele noastre suntem expuși la numeroși factori care ne îmbătrânesc prematur si ne afectează starea de sănătate. Dintre aceștia, cei mai importanți sunt poluarea, stresul si alimentația nesănătoasă. Cea mai buna metodă de a contracara toate aceste probleme este consumul zilnic de apă alcalină ionizată. Care a fost binecuvântarea naturii, la creație, lăsată omului de către Dumnezeu, dar care a fost schimbată de oameni prin industrializare, în primul rând. Chiar dacă pe undeva prin munți mai sunt și azi izvoare cu apă curată, chiar alcalină, îmbutelierea, transportul și păstrarea apei în pet-uri o fac să se deprecieze și să se transforme din lichidul vital în radicali liberi la sticlă. În asemenea condiții moderne, nemaiputând să păstrăm calitatea apei de la sursă până la robinet, singura soluție este aparatul de flitrare și ionizare a apei. Nu e suficientă filtrarea de impurități însă, ci apa trebuie supusă și electrolizei dirijate, prin care să se impregneze cu ioni negativi.
Iată mai jos câteva beneficii majore ale apei alcaline:
1) Detoxifiere – Apa alcalină detoxifică organismul de reziduurile acide, eliminând toxinele acumulate in corp din mediul inconjurător, prescripția de medicamente, mâncare nesănătoasă si din procesul normal de îmbătrânire. Reziduurile acide din organism pot conduce la afectiuni foarte grave. Prin consumul zilnic de apă alcalină, sunt eliminate aceste reziduuri din celule si tesuturi.
2) Hidratare – Apa alcalină hidratează organismul. Aceasta este baza mentinerii si recăpătării sănătății optime. In timpul ionizării, aparatul Aquarion transformă apa in microclusteri, care sunt mult mai bine absorbiți de către organism la nivel celular. Are loc un fel de „super hidratare”. De aceea, când bem apă ar trebui să ,,o mâncăm”, cum zic specialiștii, să o amestecăm bine cu saliva (care are enzime folositoare digestiei), apoi să îi dăm drumul pe gât. Adică o transformăm în clusteri mici.
3) Oxigenare. Efect Antioxidant. Apa alcalină actionează ca un antioxidant, care neutralizează radicalii liberi. Deoarece apa alcalină are proprietarea de a ceda electroni, ea poate efectiv să neutralizeze afectele distrugătoare ale radicalilor liberi. Apa alcalină ionizată caută radicalii liberi si ii transformă in oxigen, pe care organismul il poate folosi pentru producerea de energie si oxigenarea tesuturilor. Cancerul si alte afectiuni grave nu pot fi menținute in mediul oxigenat. Cu alte cuvinte, E MAI BINE ALCALIN DECÂT ACID!
4) Alcalinizarea organimului. Apa alcalină ajută la mentinerea echilibrului pH-ului, care tinde sa fie acid din cauza mâncării, stresului si poluării mediului inconjurător. Folosind apa alcalină, ne vom alcaliniza organismul, ridicând ph-ul de la unul acid la unul mai bazic, alcalin și ținând astfel departe de noi bolile grave -cum este cancerul, boli ce nu apar in mediul alcalin. O persoană sănătoasă trebuie să aibă în corp un mediu alcalin, așadar. Aciditatea sângelui trebuie să ne pună pe gânduri!
5) Intărirea sistemul imunitar. Apa alcalină stimulează activitatea sistemului imunitar de a lupta cu bolile.
Afecțiunile pentru care este recomandată apa alcalină si modul ei de folosire le găsim în următorul tabel, recomandat de specialiștii caliviteni:
Acnee Afectiuni ale rinichilor Alergii Amigdalita, laringita Arsuri Arsuri in zona stomacului Artrita Astm Boli degenerative Cancer Colesterol Constipatie Cosuri Imunitate scazuta Depresie Dermatite, dermatoze Diabet Dureri de cap Dureri de dinti Dureri de piept pe raceala Dureri musculare Ciuperci pe piele Gripa Raceala Guta Guturai Hemoragii Hemoroizi Herpes Hipertensiune Inflamatii in general Inflamatii ale ficatului Inflamatii ale vaginului Mahmureala Prostata marita Migrena Obezitate Osteoporoza Picior de atlet Pierderea parului Pietre la fiere Pietre la rinichi Probleme ale inimii Probleme circulatorii Psoriazis Rani si zgarieturi Rau de dimineata Retentie de apa in tesuturi Tuse Ulceratii ale picioarelor
se spala fata intai cu apa acida, dupa care cu apa alcalina se bea cat mai multa apa alcalina se consuma 1 l/zi apa alacalina gargara de 5 ori/zi cu apa acida comprese cu apa acida 10 minute, apoi se spala cu apa alcalina se bea 100 ml de apa alcalina se beau cantitati cat mai mari de apa alcalina 1 l/zi apa alcalina se beau cantitati cat mai mari de apa alcalina se consuma uzual apa alcalina se bea apa alcalina se bea apa alcalina se bea 1 l/zi de apa alcalina se bea 1 l/zi de apa alcalina se bea apa alcalina se spala cu apa acida, dupa care se spala cu apa alcalina se bea multa apa alcalina comprese cu apa acida clatirea gurii cu apa acida se spala cu apa acida 10 min, apoi 5 min cu apa alcalina ingerare suplimente cu apa alcalina ionizanta se spala pielea cu apa acida, dupa care 5 min cu apa alcalina se bea apa alcalina 200 ml gargara 10 min apa alcalina 200 ml; se bea apa alcalina seara se bea multa apa alcalina se bea 1l/zi apa alcalina se bea apa multa alcalina se bea 250 ml de apa alcalina din 4 in 4 ore se spala 10 min cu apa acida, dupa care clatim cu apa alcalina se bea 1l/zi apa alcalina spalat cu apa acida, apoi aplicam compresa de apa alcalina se bea multa apa alcalina se spala cu apa acida, dupa care cu apa alcalina se bea cat mai multa apa alcalina se bea 100 ml apa alcalina de 4 ori/zi, timp de 8-12 zile se bea apa alcalina se bea uzual multa apa alcalina se bea cat multa apa alcalina se spala zilnic piciorul cu apa acida incalzita la aprox. 40 C se spala 10 min cu apa acida, 5 min cu apa alcalina se bea multa apa alcalina se bea multa apa alcalina se bea 1 l/zi de apa alcalina se bea mutla apa alcalina se spala zona afectata cu apa acida si se bea apa alcalina se spala cu apa acida se bea apa alcalina se bea uzual apa alcalina se bea bin 100 ml/zi de apa alcalina, timp de 2 zile din 4 in 4 ore se spala cu apa acida si se bea zilnic 200-300 ml de apa alcalina
Vrei să îți schimbi viața, vrei să nu trăiești degeaba în dureri? Vrei să fii sănătos? Nu e o promisiune deșartă! E verificată! Poate cei mai tineri, care-și permit să se mai mintă, cred că pot fi sănătoși și fără aceste aparate, dar noi, cei trecuți de 40-50 de ani, nu mai avem timp! Cei mai tineri care nu știu ce e boala încă da, își permit să amâne, dar seniorii, nu! Dar și ei trebuie să prevină să ajungă ca noi. Dacă îl iei tu, seniorule, faci un bine întregii tale familii și tinerii vor avea șansa să rămână sănătoși, iar tu vei putea să-ți recuperezi sănătatea
…
POȚI ÎNVINGE BOALA! POȚI SĂ-ȚI VINDECI VIAȚA!
IA-ȚI AQUARIONUL, AȘA CUM ȘI EU L-AM LUAT, ÎN CIUDA LIPSURILOR. E CEA MAI TARE INVESTIȚIE ÎN SĂNĂTATE! NU E LOC DE COMPARAȚIE CU NICIUN FILTRU DE PE PIAȚA! CHIAR ȘI APA KANGEN A JAPONEZILOR E MAI SCUMPĂ-PRODUCE TOT 7 TIPURI DE APĂ , DAR COSTĂ MAI MULT ! IATĂ, CALIVITA IȚI OFERĂ O APĂ BUNĂ, PT. SĂNĂTATEA FAMILIEI TALE!
Imbunătătiți-vă starea de sănătate, întăriți-vă sistemul imunitar și luptați împotriva îmbătrânirii precoce, prin consumul de Apă Alcalină Ionizată! Acesta e sfatul unui consumator fidel!
Cursurile de Nutriție m-au ajutat să conștientizez mai mult ceea ce știam deja: suntem ceea ce mâncăm…dar deopotrivă și ceea ce gândim! Am avut șansa să studiez și puțin despre terapii alternative/ complementare (aromoterapie, fitoterapie, cromoterapie,etc) dar și să cunosc oameni care s-au vindecat de boli incurabile (cancer, leucemie, ș.a) prin metode diferite, cum ar fi una dintre acestea…dar în care ei chiar au crezut! Și nu neapărat prin terapia prin rugăciune și slujbe ortodoxe, așa cum eu personal aș fi vrut! Dacă mult timp am crezut exclusiv în intervenția divină, în Biserică, adică am acceptat că numai așa te poți vindeca la modul real și …ortodox, cinstit și firesc, iată că Dumnezeu a vrut să mă smerească, în ultimii ani arătându-mi rolul alimentației și al doctorului în viața omului. La București, la cursurile de nutriție, vazându-i pe acești oameni vindecați prin terapii aparent contrare Ortodoxiei, am început să accept că puterea de vindecare stă în noi, tot așa cum a arătat-o și Domnul Hristos, care a zis celor vindecați de El: ,,Credința ta te-a mântuit!”(vindecat). Ori pt. cei care nu-s creștini, această ,,credință’ este clar că este alta decât credința în puterea lui Hristos! ( pt. că ei nu-L cunosc pe El, Hristos-Dumnezeul Întrupat, pe Fiul lui Dumnezeu!)
Cursul însuși este presărat cu multiple fraze din care reiese idea expusă deja: fiecare se vindecă cu ceea ce crede că-i face bine lui (apropo de efectul placebo…când bolnavul primește pastila pe care o ia mereu, despre care crede el că-i face bine, dar de fapt îi e dată alta… iar el se simte bine, ameliorat sau vindecat!).
În plus, acum știu mai bine că puterea de autovindecare este în fiecare, în noi, nu în afara noastră! Mult timp am ignorat acest concept de teama de a nu greși, dată fiind dechiderea generală atât de mare spre tot felul de terapii neortodoxe, chiar oculte. Așadar, ca un bun creștin, am dat loc doctorului, cum îndeamnă Biblia, pt. că și el are locul lui sub soare…Așa este, dar, din păcate, doar când boala deja s-a instalat! Pentru prevenție și nutriție, pt. un stil de viață sănătos, iarăși zic ,,din păcate”, medicul nu aduce decât o vagă informație, el neintervenind! Poate, mai nou, în zilele noastre, când informatica a avansat atât și când sunt atât de multe descoperiri științifice, poate vom trăi să vedem că medicii sunt pregătiți să trateze holistic, integral, pacientul, mergând la cauză, nu tratând simptome, adică doar efecte! Nu doresc să credeți că am ceva cu medicul, în general, deși i s-a pus de multe ori eticheta de ,,dumnezeu”, căruia omul îi dă tot creditul și prea mulți merg la doctor ca la… preot! Dacă nu aș fi avut ,,șansa” să trec prin spitale, să fac câteva operații, să devin tot mai bolnavă cu trecerea anilor, și dacă medicina ar fi fost capabilă să mă vindece cu adevărat de cele peste 20 de boli, adunate din copilărie chiar, m-aș fi declarat de acord cu cele de mai sus. Numai că, dimpotrivă, așteptările mele au fost mult prea mari…iar efectul aproape nul…0! Ba chiar bolile s-au înmulțit, una după alta! Am înțeles prea târziu (și nu aș fi înțeles nici acum…dacă nu făceam cunoștință cu un terapeut bio feed back –de biorezonanță și nu aș fi făcut cursuri de nutriție...) că depinde foarte mult de mine ce fac și cine sunt și nu atât de altcineva, fie el și medic! La urma urmei, abia acum am priceput că un medic sau un terapeut, o dietă sau un mod de viețuire pot fi doar un spriin pt. noi, dar forța este înlăuntrul nostru, cum a zis Domnul Hristos.
Cât despre suferință, nu Dumnezeu a dorit suferința pt. om, dimpotrivă! Boala și moartea sunt consecințele neascultării. Dar, repet, chiar și așa, părând că Dumnezeu ne pedepsește, omul nu trebuie să stea să aștepte la alții, ci trebuie să-și ia viața în propriile sale mâini și să caute să înțeleagă de unde vine boala și cum poate s-o alunge. Este de precizat că nu El, Creatorul și Proniatorul nostru, ne condamnă la acestea! Dumnezeu ne-a lăsat liberul arbitru fiecăruia, motiv pt. care omul își face viața după cum vrea, în acord cu învățătura Lui sau în dezacord. Când omul merge spre Izvorul vieții, alegând Binele, totul este bine în lumea lui (interioară și exterioară). Biserica întemeiată de Domnul Hristos, Casa de oaspeți din Pilda Samarineanului milostiv, propune iubirea și iertarea ca metodă de a păstra starea de bine câștigată. Ea propune interiorizarea (ca cercetare spirituală) și condamnă vorbirea de rău, gândul păcătos îndreptat împotriva Binelui. Și arată și urmarea: neliniștea instalată, boala, stricarea relației cu Dumnezeu și cu semenii și chiar cu tine! (războiul interior). Iisus a zis: ,,Iubește-l pe aproapele ca pe tine însuți!’’ Așadar, stă în firea lucrurilor să nu poți iubi pe altul mai mult ca pe tine! În plus, știa Iisus că omul trebuie să se iubească pe sine întâi, să experimenteze această iubire pt. a vedea apoi cum poate face să-l iubească și pe celăllat… dacă se poate, măcar la fel.
Ca și autoarea cărții ,,Poți să-ți vindeci viața”, pe care vreau să v-o prezint, Louise Hay, trebuie să învățăm să ne iubim, să ne acceptăm așa cum suntem, necondiționat, ca mai apoi să-l putem iubi necondiționat pe cel de lângă noi. Viața, așa cum a cădit-o Dumnezeu, este perfectă, zice autoarea, tot așa cum spune Biblia: ,,Toate erau bune foarte!” Este un ,,întreg, ceva complet, complex”. Iar D-zeu ne dă puterea de a fi una cu El, prin harul Lui, prin energia dată de El, cu care umple lumea creată. ,,Cel ce rămâne în Mine și Eu rămân întru el,” zice Domnul. Cum așa? Prin Trupul și Sângele Lui, prin Sf. Împărtșanie în chip deplin. Pt. a fi una cu El trebuie să-L iubesc și să-mi curăț ,,blidul interior”, pt. a putea El așeza Duhul Său cel lucrător împreună cu omul. Să mă iubesc pe mine însumi, cel ce port chipul Lui Divin. Pt. că tocmai am spus că-i port chipul, am datoria să mă iubesc pe mine însumi. Dacă nu iubesc acest chip, pus în sămânța mea omenească de Dumnezeu, nu pot zice că-L iubesc pe El! Și nu putem iubi decât ceea ce știm, ceea ce cunoaștem. Deci, prin puterea minții și a sentimentelor putem să-L cunoaștem pe Dumnezeu în energiile Lui necreate. Și așa cunoscându-L, putem spune că ,,totul e bine în această lume veșnică creată de El”.
Și Louise Hay zice asta: ,,Totul este bine în lumea mea!” Când ne iubim, totul e bine în lumea noastră. De aceea trebuie să ne eliberăm de trecut și să-i iertăm pe toți. Eliberarea de resentimente( sentimente negative, contrare, rele) și de autocritică este, mai ales când simțim că ne zdrobesc, benefică, putând fi chiar cheia schimbării pozitive din viața noastră.Ea spune că studile au demostrat că până și cancerul se vindecă prin puterea sufletului, iertând și iubind.
Ce spune religia? ,,Celui ce crede, toate-i sunt cu putință!” …,,Cere și ți se va da, bate și ți se va dechide…” Domnul pune accent pe cuvânt, adică pe ,,cere’’…Pe credința în Dumnezeu-Cuvântul, prin care toate s-au făcut…Hristos e Dumnezeul iubirii și al iertării, care le ridică la rang de dogme, de taine, arătate a fi cheia existenței binelui în lume. Cel ce a iertat va fi și el iertat, așa ne arată Rugăciunea Domnească, Tatăl nostru. Ce le spune El ucenicilor Săi? Că numai așa se vor arăta a fi ucenicii Lui cu adevărat, că vor fi deosebiți de lume, numai dacă se vor iubi așa cum El Însuși i-a iubit: deplin, până la Jertfă!
În paralel, L.Hay zice că viața e simplă, bazându-se pe legea compensației: ceea ce dăruiești, aia primești! Ea își bazează afirmația pe o lege firească, existentă în lume: cu ce uzi (planta), aia iese (afară)! Aia iese, aia primești: o legumă bună, sănătoasă…sau nu! De aceea, și noi suntem responsabili de cele ce trăim, încă din stadiul de gând! Gândurile noastre spun despre noi ceea ce suntem. Ca și vorbele, acele gânduri ieșite la suprafață, afară, gândurile interioare creează experiențe de viață, viitorul nostru. Din moment ce le vom controla, sortându-le, alegându-le, noi le dăm putere. Prin ele ne creăm propria realitate, percepută de noi înșine. DECI SUNTEM 100% RESPONSABILI DE CEEA CE SE PETRECE ÎN VIAȚA NOASTRĂ, cu noi, bun sau rău! Dacă aleg să cred că nimeni nu mă iubește, atunci asta voi găsi (voi vedea). Dorind să mă eliberez de acest gând, crezul meu, repetând mereu asta, viața îmi va aduce alături oameni iubitori, îi va transforma pe cei de lângă mine în acest fel!
Dacă atunci când suntem mici învățăm să gândim pin prisma celor care ne înconjoară, adulții (părinți și bunici, nași, profesori, etc) după ,,tiparele” lor, când devenim adulți recreem și noi relațiile avute cu ceilalți și ne tratăm așa cum ne tratau ei atunci (pedepsindu-ne, de pildă). Sau, viceversa, ne iubim! Oricum ar fi, nu trebuie să învinovățim pe nimeni, nici măcar pe noi înșine.Ceilalți, părinți ori bunici, au făcut și ei ce au știut, cum au putut ei mai bine.
Nu contează cât timp am avut un anume tipar de gândire, un etalon, un model! EL NU MAI E, E DEJA…TRECUT! IAR PUTEREA NOASTRĂ DE AZI NU ȚINE DE TRECUT, DE ,,IERI,’’ CI DE PREZENT! Acum, aici, pot să-mi schimb viața, pot s-o vindec! Dacă nu am un tipar bun, atunci trebuie să-l schimb, pt. că se poate! La urma urmei, dacă Dumnezeu te acceptă așa cum ești, nepedepsindu-te, acum și aici, pt. ce ai făcut de L-ai jignit…, și asta deoarece te iubește, atunci nu o face nici tu! Nu te învinovăți și nu te pedepsi! Îndemnul Său de a face binele, și nu doar altora, ci și ție personal, e valabil mereu. Cu asta trebuie să începi! Să lucrezi pt. sănătatea ta, fizică și sufletească, începând cu lucrurile bune! Pentru că trebuie să ne raportăm la Dumnezeu, pt. noi creștinii se poate spune că este foarte importantă pocăința și sentimentul conștientizării vinovăției interioare. Domnul ne îndeamnă a vedea ,,bârna’’ din ochiul nostru prin raportarea la ,,paiul” vecinului doar pt. a nu ne mândri și a nu-i judeca pe alții. Asta nu înseamnă că acest fapt se traduce la a gândi prost, rău, despre noi! O zicală spune că ceea ce nu-ți place ție să nu faci nici altora. Pt. a ne smeri, Dumnezeu permite să ,,se întoarcă roata vieții” , astfel înțelegându-ne limitele proprii și conștientizând că am nedreptățit pe alții. Dacă am fi responsabili pt. tot ceea ce ni se întâmplă nu am mai da vina pe alții, nu am mai critica.
Dar ce trebuie să facem pentru a ne schimba în bine, concret? Este nevoie să ne observăm gândurile, inainte de toate! Iar ceea ce ne ajută cel mai mult este iertarea. Ea ne ajută să ne eliberăm de tot răul din noi, spun specialiștii.Și cea de a șasea Fericire a Noului Testament, rostită de Iisus, zice că cei curați cu inima sunt fericiți. Pentru împlinirea acesteia trebuie, deci, să ne curățim sufletește! Din inimă ies toate relele- minciuna, furtișagul, curvia…Din interior, deci nu din exterior! Și nouă, culmea, ni se pare că alții sunt de vină, că ceillați ne îmbie și ne atrag spre rău! Așadar, când le vom scoate afară, vom fi și liberi! Iată de ce ortodocșii știu că păcatele nu te fac liber cu adevărat, ci te subjugă. Așa cum spune și psihologia…Deci, iar ne întrebăm: ce trebuie să facem? SĂ IERTĂM TOATE TUTUROR…pt. Înviere, cum spune o cântare pascală. Măcar pt. asta, dacă nu pt. noi! Măcar Jertfa Domnului să nu fie în zadar, dacă de noi nu ne mai pasă uneori!
Imperios este a ierta pe cel ce crezi că e greu să-l ierți. Nu interesează cum (prin ce metodă), dar trebuie! Și nu scuzele cerute superficial contează, ci dorința sinceră de a ierta! Important e să vrem. Și Dumnezeu va face posibil chiar imposibilul, așa cum ne-a promis!
Dacă ne aprobăm și ne iubim pe noi înșine, vom ajunge să-i iubim și pe ceillați. Așa vom alunga răul și vom atrage Binele în viața noastră. Eliberându-ne de criticism, de vinovăție și de fricile noastre. Autoaprobarea și autoacceptarea în prezent este cheia schimbării noastre personale. Dacă atâția ani te-ai tot criticat și nu a fost bine, zice L. Hay, e vremea să încerci să gândești pozitiv despre tine. ACESTA E PRIMUL PAS SPRE IUBIREA DE SINE. Nu dorim astfel iubirea de sine pe care o condamnă Biserica (îngâmfarea, lauda de sine, emfaza), ci dorim să vedem în noi omul cel cu slăbiciuni, dar chemat de Dumnezeu la desâvârșire! Nu ființa perfectă fără cusururi dar… cununa creației divine și purtătoare a chipului lui Hristos, pentru care El a crezut că merită să-și dea viața pe Cruce!
Ce face Louise Hay mai departe? Propune câteva gânduri pozitive la care să medităm, în general, indiferent de persoană și problemă:,,Totul este perfect, întreg, complet în lumea mea…”. ,,Există o putere divină, mult mai mare ca mine, singura Inteligență superioară, Care-mi oferă soluția vindecării, la momentul potrivit.”POT SĂ-MI VINDEC VIAȚA!…,,TOTUL ESTE BINE ÎN LUMEA MEA!”
Dragii mei, la aceste gânduri să medităm dacă vrem să schimbăm ceva în viața noastră…Vă pare o prostie sau o nebunie? Poate! ȘI EU AM GÂNDIT LA FEL la început, nu-i nicio problemă dacă asta vă trece prin minte! Dar mă adresez în principal celor care au o problemă, se simt anxioși, neliniștiți, au probleme cu somnul, se simt neînțeleși, au picat în depresie. Nu sunt psiholog, sunt teolog. Nu sunt doctor, dar mă puteți vedea ca pe un terapeut, fie el și începător, cu o largă dorință de a se perfecționa continuu, dorind să-și schimbe viața, gustând Binele din viața lui sub toate formele…Și care, din iubire pt. semenii lui, dorește să împărtășească propria sa experiență în lupta pt. viață, din dorința fierbinte pe care o simte de a-și PREȚUI VIAȚA, DARUL LUI DUMNEZEU PT. OM! La asta se pricepe cel mi bine un profesor: la a împărtăși celorllalți! Îi mulțumesc lui Dumnezeu pt. toate, pt. darurile date mie, ca și celorlalți, și vreau să-mi împlinesc menirea de a învăța pe alții, chiar dacă uneori întâlnim oameni care trăiesc într-o deplină autosuficiență și cred că le știu pe toate…Cu siguranță, NU E NIMIC NOU SUB SOARE! DAR, TOTODATĂ, NIMENI NU E UN ATOATEȘTIUTOR! TOTDEAUNA AVEM DE ÎNVĂȚAT CEVA! SPUNE O ZICALĂ ROMÂNEASCĂ ,,NUMAI PROSTUL NU CREDE CĂ ARE CEVA DE ÎNVĂȚAT DE LA ALȚII….!”
Biserica ne îndeamnă să ne purtăm sarcinile unii altora, să fim una, să relaționăm în comuniune, deci să împărtășim reciproc totul. Pe mine m-a învățat acest lucru chiar și CaliVita, firma de la care consum suplimente de circa 12 ani, ea îngrijindu-se de sănătatea noastră prin suplimentele alimentare ecologice (așa zisele medicamente naturiste) distribuite și în România de aproape trei decenii. Și pt. că am cunoscut-o personal pe D-na Eva Papp din Oradea, inițiatoarea suplimentării nutriționale din țara noastră, specialist în nutriție și biorezonanță, nu pot decât să-i promit că nu voi pregeta să fac cunoscute produsele CaliVita, care au schimbat viața a milioane de români, inclusiv principiile sănătoase necesar a fi însușite pt. a trăi o viață de calitate. Mulțumesc d-nei Luminița Obreja, mentorul meu CaliVita, care m-a ajutat să înțeleg multe din cele legate de lupta pt. o sănătate deplină și o viață de calitate, cel mai minunat psiholog și terapeut de bio- feed back (biorezonanță magnetică) din Vrancea. Mulțumesc apoi d-nei prof. dr. nutriționist Veronica Mitescu, președintele UPMCA( Uniunea Practicienilor de Medicină Complementară și Alternativă) din România, un mare cunoscător în ale nutriției și un excelent profesionist în domeniu, profesorul meu de nutriție de la MasterClass- București și nu în ultimul rând acestui lider CaliVita, d-nei Eva Papp, care nu doar mi-au oferit speranțe reale de viață, conștientizând lupta pt. a prețui viața și posibilitatea de refacere a organismului uman, ci mi-au împărtășit cu bucurie secretele nutriției și ale aparatului de diagnostic și tratament Scio, de care m-am îndrăgostit, regretând că nu am absolvit cursurile de nutriție de la Fac. de Medicină atunci când se putea, în tinerețe ( Medicina neputând fi făcută la FF-Distanță, ca alte facultăți…)! Aceste stimabile doamne și neprețuite prietene m-au trezit la realitate și mi-au dat șansa să studiez, de 5 ani încoace, nutriția și biorezonanța, atât pt. propriul beneficiu, cât și pt. cei dragi ai mei: familie, rude, colegi, prieteni. Mi-au deschis mintea spre posibilitatea refacerii sănătății pe cale naturală și prin metode neconvenționale dar ,,cuminți”, care nu contravin religiei. Mi-au dat curaj mai mult pt. a prețui sănătatea și viața, darul cel mai de preț pe care Dumnezeu l-a făcut omului.
Din acest motiv, încă studiez și consum produsele CaliVita, experimentând pe mine însămi efectele lor benefice. Din același motiv, am realizat și un site ACASSA și un blog ,,PREȚUIM VIAȚA ȘI SANATATEA TUTUROR!”, în paginile cărora o să pot posta diverse articole tematice, fie pe teme de sănătate, fie pe teme psihologice, fie despre produsele CaliVita și despre biorezonanță, și nu în ultimul rând teme cu iz religios. Vreau să spun tuturor că se poate ȘI ALTFEL decât majoritatea, CĂ SE POATE TRĂI ȘI AZI AȘA CUM A LĂSAT DUMNEZEU CU MII DE ANI ÎN URMĂ, având alimentele drept medicamente și medicamentele să le luăm din natură! Vă invit, așadar, pe cei interesați de a investi în sănătate, sufletească și trupească, să îmi fiți alături!ȘI SĂ DAȚI INFORMAȚIA MAI DEPARTE, atașând linkul din pagina de FB Acassa Bordești sau distribuind postările mele. DOAMNE IISUSE HRISTOASE, MILUIEȘTE-NE ȘI AJUTĂ-NE PE TOȚI! AMIN!
VITAMINA C -O SUPER-VITAMINĂ PENTRU VIAȚA OMULUI MODERN!
E TIMPUL VIROZELOR….! GRIPA BÂNTUIE IAR ȘI SPERIE GROZAV ȘI ACUM, ÎN SECOLUL XXI. CÂND MEDICINA AFIRMĂ CĂ DEȚINE TOATE SECRETELE VINDECĂRII. NU A PLECAT BINE SARS-COVUL ȘI LUMEA S-A ÎNTORS LA …NORMAL.ȘI-A AMINTIT DE GRIPA SEZONIERĂ, DESPRE CARE, PE TIMPUL PANDEMIEI DE COVID, NU S-A MAI VORBIT DELOC, CA ȘI CUM NU MAI EXISTA! SINCER, EU AR TREBUI SĂ FIU ȘI MAI SPERIATĂ, FIIND ASTMATICĂ ȘI, DIN COPILĂRIE, O ,,BENEFICIARĂ” A UNEI SĂNĂTĂȚII PULMONARE PRECARE…ȘI ACUM IMI ADUC AMINTE CUM PLÂNGEAM LA UȘA DR-ULUI LAZĂR, ȘTIIND CE URMA: 36 STICLE DE PENICILINA INJECTABILĂ SAU EFITARD, CÂTEODATĂ, FĂCUTE LA 6 SAU 8 ORE…DAR MAI ALES ȘI PT. MOTIVUL CĂ ,,D-L COVID” ERA SĂ MĂ OMOARE… ȘI TOTUSI, ACUM NU MĂ MAI TEM CA ÎN COPILĂRIE, DEȘI IMUNITATEA MEA A SUFERIT MULT, DATORITĂ INTERVENȚIEI DIN AFARĂ ȘI A IMPOSIBILITĂȚII ORGANISMULUI DE A SE LUPTA SINGUR, PRIN CARE ÎȘI ÎNTĂREA ASTFEL IMUNITATEA ÎNNĂSCUTĂ, CU CARE A VENIT PE LUME.
CREDEȚI CĂ MI-A SPUS CINEVA PE ATUNCI DESPRE PREVENȚIE? NU! NICI ATUNCI, NICI DUPĂ! ASTA E DUREREA MEA, A UNEIA CARE S-A LUPTAT SĂ TRĂIASCĂ, CU MULT CHIN ȘI JALE, CU NEOSTOITELE DURERI ȘI CARE A AFLAT DE PREVENȚIE DUPĂ CE A CONSUMAT TONE DE MEDICAMENTE, ÎMBOLNĂVINDU-SE MAI MULT… DAR AZI NU MĂ MAI SPERIE NIMIC, NICI FRICA DE GRIPĂ, NICI CEA DE CANCER, BOALA AȘA ZISĂ A SECOLULUI! AM INCEPUT LUPTA PERSONALĂ DE SUBZISTENȚĂ PRIN EDUCAȚIE…AM CITIT, AM DISCUTAT, AM FACUT CURSURI PESTE CURSURI… CU TOATE ASTEA, TOT NU-S MULȚUMITĂ…MĂ DOARE CUMPLIT SĂ VĂD ÎNCĂ INDIFERENȚA SISTEMULUI MEDICAL(CA SĂ NU ZIC A CUI…) ȘI IGNORANȚA NOASTRĂ, A… PACIENȚILOR…IN CIUDA INFORMAȚIILOR, A PROGRESULUI TEHNIC, OMUL NU E ÎN STARE SĂ DISCEARNĂ, SĂ ÎNCERCE SĂ SE LUPTE PT VIAȚA SA! NE OCUPĂM DE TOATE-CASĂ, MAȘINĂ, ETC, DOAR DE SĂNĂTATE NU! NI SE PARE CĂ MÂNCĂM SĂNĂTOS, DOAR PT. CĂ STĂM LA ȚARĂ…
EXACT ÎNAINTEA DECLANȘĂRII PANDEMIEI, AM HOTĂRÂT SĂ VORBESC MAI MULT DESPRE PREVENȚIE ȘI IMUNITATE LA ȘCOALĂ, CU ELEVII, APOI AM INVITAT PĂRINȚII ELEVILOR SĂ CONȘTIENTIZEZE IMPORTANȚA PREVENȚIEI…AM VĂZUT ATUNCI MAI CLAR CUM STAU LUCRURILE…DIN PĂCATE, OMUL NU MAI ȘTIE CE SĂ ALEAGĂ, CINE ARE DREPTATE…S-A VĂZUT ASTA MAI ALES ÎN PANDEMIE, CÂND S- A TRECUT DE LA O EXTREMĂ LA ALTA…AM DISTRIBUIT PE ATUNCI, CÂND CEI MAI MULȚI NU AUZISERĂ DE IMUNITATE, O POSTARE A UNEI D-NE ASISTENTE (FLOREA C), O PĂRERE A UNUI SPECIALIST DE O VIAȚĂ…EXACT PE TEMA GRIPEI.. FAC ȘI AZI CE AM FĂCUT ATUNCI, ÎNCURAJÂNDU-VĂ: NU LĂSAȚI ÎNDOIALA SĂ VĂ CUPRINDĂ PRIVIND IMPORTANȚA MEDICAȚIEI NATURALE, PT. CĂ E SINGURA FĂRĂ EFECTE SECUNDARE, SINGURA BENEFICĂ ȘI CARE PĂSTREAZĂ INFORMAȚIA PUSĂ DE DUMNEZEU ÎN EA ( ÎN ALIMENTE!)! ȘI DACĂ AȚI ȘTI ADEVĂRATELE MINUNI CE LE POATE FACE VITAMINA C NATURALĂ NU V-AȚI MAI GÂNDI LA ,,MITUL INGRĂȘĂRII” (CARE E DOAR UN MIT, PE MOTIV CĂ FACE POFTA DE MÂNCARE!!!)
BENEFICIILE ACESTEI SUPER-VITAMINE SUNT MULTIPLE. EA NU DOAR CREȘTE IMUNITATEA, AJUTĂ PIELEA ȘI PĂRUL, ÎNCHIDE RĂNILE ȘI SCADE RISCUL CARDIOVASCULAR, CI ESTE UN ANTIOXIDANT CAPABIL SĂ REDUCĂ TUMORILE CANCEROASE. SĂ DISTRUGĂ PIETRELE RINICHILOR, DAR SĂ ȘI ELIMINE METALELE DIN TUMORILE CANCEROASE! ÎN EMISIUNEA ,,ISTORIA MEDICINEI” DE LA INEDIT TV, DR JOHN.G. IONESCU, UN PROF. DR. ROMÂN PLECAT IN GERMANIA, A VORBIT DESPRE NEVOIA FORMĂRII MEDICILOR PRIN STUDII INTEGRATIVE DE MEDICINĂ, DE A TRATA PACIENȚII HOLISTIC, INTEGRATIV, NATURAL, DAR ȘI COMPLEMENTAR, NU PT. SIMPTOME, CI MEARGÂND LA CAUZE! MESAJUL SĂU ERA CLAR: LUATI-VĂ IN MÂINI PROPRIA SOARTĂ ȘI DECIDEȚI, NU MAI AȘTEPTAȚI SĂ VĂ ÎMBOLNĂVIȚI MAI RĂU ȘI ATUNCI SĂ VĂ TRATAȚI CLASIC, CU MEDICAMENTE COMPENSATE , CARE COMPENSEAZĂ, TACIT, MOARTEA… E TRIST CA ATÂȚIA TINERI SĂ MOARĂ… CONDIȚIILE DE MEDIU RĂMÂN: APA ȘI ALIMENTELE PROASTE, IMPROPRII, AERUL VICIAT…DAR SINGURA NOASTRĂ ȘANSĂ ESTE ÎNTĂRIREA IMUNITĂȚII ȘI PREVENȚIA, CARE NE VA FERI DE DURERI INUTILE ȘI MOARTE PREMATURĂ. AVEM OBLIGAȚIA SĂ LUPTĂM PT. DARUL VIEȚII!
AZI AVEM INFORMAȚIE ,NE MAI TREBUIE PUTERE DE DECIZIE! SURSE DE ÎNCREDERE ÎNTÂI, APOI PUTERE DE A VERIFICA. PUTEM FI CEI MAI ÎN MĂSURĂ SĂ PROBĂM EFECTUL . VITAMINA C NATURALĂ( NU CEA DE SINTEZĂ, CHIMICĂ, DIN MAJORITATEA FARMACIILOR!, CU EFECTE ADVERSE!), ESTE UN PANACEU UNIVERSAL, AȘ ZICE, CARE NU TREBUIE SĂ LIPSEASCĂ DIN CASA OMULUI! ÎN RĂCELI SAU VIROZE CREȘTEȚI CONSUMUL, CÂTEVA ZILE! DACĂ LUAȚI ANALGEZICE, DACĂ FUMAȚI SAU CONSUMAȚI ALCOOL, DACĂ AVEȚI FEBRĂ, ENEVOIE DE MAI MULTĂ! S-A DEMONSTRAT CĂ SE POATE CONSUMA ZECI DE GRAME PE ZI, FĂRĂ VREUN EFECT NEGATIV (CEL MULT DIAREE, LA MULTE GRAME LUATE PE ZI!). EU NU MĂ LIPSESC DE EA! AM LUAT 2 CAPSULE(2 G!) LA 6 ORE, CU ASPIRINĂ VEGETALĂ( CARE NU AFECTEAZĂ INIMA!) ȘI CU LECITINĂ ȘI AM SCĂPAT ÎN 3 ZILE DE GRIPĂ! FAMILIA MEA FACE PREVENȚIE ȘI LUNI DE ZILE O CONSUMĂ. CALIVITA, DE UNDE CONSUM EU PRODUSE SIGURE ȘI NATURALE, ARE DOZE F. MARI, 1000 MG(1 G) PER COMPRIMAT ȘI O CUTIE AJUNGE UNEI PERSOANE 3 LUNI . SIGUR CĂ GĂSIM LA FARMACII MULTE MĂRCI, CARE DE CARE MAI IEFTINĂ, SAU AȘA NE PARE. DA, AVEM ȘI BRANDURI ROMÂNEȘTI CA FAVISAN, HOFIGAL Ș.A, PE CARE LE-AM ȘI FOLOSIT. DAR COMPARATIV, CA GRAMAJ, CONCENTRAȚIE, SURSĂ DE PROVENIENȚĂ. FORMĂ DE PREZENTARE (NU SE TOPEȘTE ÎN GURĂ ȘI-ȚI VINE SĂ VERȘI!), AM RĂMAS TOT LA CALIVITA. ÎN TIMP, CONSUMÂND, GĂSIM CEVA BUN PRIVIND RAPORTUL CALITATE-PREȚ. NU CONTEAZĂ DE UNDE, DOAR SĂ FIE SIGURĂ, CERTIFICATĂ ȘI FĂRĂ EFECTE ADVERSE!
AȘADAR, DRAGI PRIETENI, CARE AVEȚI RĂBDARE SĂ CITIȚI POSTAREA MEA, GÂNDIȚI-VĂ CĂ MERITAȚI SĂ PREVENIȚI BOALA SAU SĂ O TRATAȚI NATURAL, CUM A VRUT DINTRU ÎNCEPUT DUMNEZEU PT. OM( CARE I-A DAT OMULUI IARBA ȘI RODUL POMILOR SPRE HRANĂ!), FĂRĂ COMPLICAȚII. MIE ȘI GRATIS DE MI-AR DA CINEVA UN PRODUS DE SINTEZĂ NU-L CONSUM! PT. CĂ M-AM CONVINS CUM ,,M-A AJUTAT” MEDICINA. ASTA FAC DE CIRCA 12 ANI, DAR IN SPECIAL DE 4 ANI, DE CÂND CONSUM LUNAR! MAI DEVREME SAU MAI TÂRZIU, VEȚI VEDEA EFECTELE… AȘA CUM EU NU AM FOST NICIODATĂ VINDECATĂ DE ASTM SAU DE ALTE BOLI, DE MEDICI, ÎN CIUDA ZECILOR DE ANI ÎN CARE M-AM PREOCUPAT, PT. CĂ NU E POSIBIL ÎN FAPT, NICI VOI NU VEȚI FI…EXISTĂ MULTE CĂRȚI CARE ARATĂ REALITATEA, SPECIALIȘTI CARE SPUN CĂ E DOAR O ILUZIE SĂ CREDEM CĂ NE VINDECĂM…NU MAI IEI PILULA, AI ACEEAȘI STARE DE DISCONFORT, ACEEAȘI DURERE, PT. CĂ MEDICAMENTUL NU A MERS LA CAUZĂ, CI A ELIMINAT PT. O VREME EFECTUL, ATÂT! DACĂ ERA ALTFEL, EU TREBUIA SĂ O SLĂVESC CEL MAI MULT , DAR DIN PĂCATE MI-A AFECTAT IMUNITATEA, DIGESTIA, FICATUL, STOMACUL… ȘI DESCOPĂR CONTINUU, CITIND ARTICOLE MEDICALE, TOT MAI MULTE LEGĂTURI ÎNTRE MEDICAMENTE ȘI PROBLEME DE SĂNĂTATE…AICI SE VEDE LIMITA MEDICAȚIEI ALOPATE ȘI AVANTAJUL ALIMENTAȚIEI NATURALE, CARE, REPET, PĂSTREAZĂ NEMODIFICATĂ INFORMAȚIA DE LA DUMNEZEU ȘI CARE ESTE PROPRIE VIEȚII NOASTRE…ALIMENTE ȘI SUBSTANȚE FĂCUTE DE DUMNEZEU, GĂSITE ÎN NATURĂ ȘI RECUNOSCUTE DE ORGANISM(Cf. Acad. Ghe Mencinicopshi)… RESTUL, ESTE ÎNĂLȚARE A MINȚII…OMUL A JUNS CU CAPUL..ÎN NORI, DAR NU CU MINTEA LA CER, LA DUMNEZEU, PT. CĂ S-A SUBSTITUIT ACESTUIA! DOAMNE AJUTĂ! GÂNDURI BUNE!
Cursul de Nutriție, prof. dr Veronica Mitescu-Masterclass, București
Ca profesor de Religie, totdeauna am crezut că e de dorit să mă întâlnesc cu Providența Divină (purtarea Sa de grijă) în mod mistic, religios. Și, ca atare, așa am așteptat ca Dumnezeu să mi se descopere: în legătură nemijlocită, în Biserică! Am înțeles că orice creștin botezat are acces liber la purtarea Sa de grijă, care i se va revela …gratuit. Și asta cred și azi! Doar că, după 20 de ani de conștientizare a relației personale cu Dumnezeu, de experiență, să zicem, de lecturi și discuții tematice, am realizat clar că El se poate revela și în viața de zi cu zi, cum eu însămi le spun la lecții copiilor, …,,în necazuri și în bucurii”… Așa că L-am cunoscut pe Domnul Hristos și în persoana oamenilor de bine, care m-au ajutat și sfătuit. Deși totdeauna am fost atentă la relația cu oamenii, insistând pe cea împletită cu cei de o religie cu mine. Astfel că, deși sunt într-o perioadă a vieții mele în care puține lucruri reușesc să mă mai uimească, am întâlnit oameni care și-au schimbat destinul propriu și implicit pe cel al familiilor lor și au dorit s-o facă și cu alții.
Un astfel de om deosebit a fost și d-na Eva Papp, o unguroaică din Ardeal, frumoasă și caldă, care prin 1995 a avut curajul ,,s-o ia de la zero”. Când am cunoscut-o, în urmă cu câțiva ani, spunea că i-a plăcut să se trezească dimineața fără grija ceasului care s-o zorească, ci dorind să savureze pe îndelete cafeaua de dimineață. A vrut să fie independentă, fără un șef propriu zis. Asta a făcut-o să pornească spre lumea ,,California Fitnees”, cu o mare deschidere, plină de speranță, deși era într-o vreme când nu existau mijloace de comunicare în masă ca cele de azi, când lumea nu știa mai nimic despre vitamine sau viață de calitate, mai ales de alimentația pe grupe sanguine. A adus CaliVita de azi, fosta California Fitness, din Ungaria, unde Gerry Hargitai, ungurul care a avut visul de a oferi lumii o viață de calitate, avusese grijă să-și ducă afacerea cu suplimente naturiste în țara de baștină. Și așa Eva a adus împreună cu visul proprietarului acestei firme și un teanc de cutii goale, în scop promoțional, uimind pe cei de la CFR… Ce a urmat, nici nu vreți să știți…O jertfă întreagă, titanică, pe care cei care nu se duc la baie fără telefon, nu au cum s-o înțeleagă…. S-a perfecționat apoi în Germania, a făcut cursuri de tot soiul, obținând calificarea de nutriționist expert și de terapeut biofeedback (biorezonanță magnetică), nu doar pe cea de distribuitor de suplimente naturale! Aceea de a învăța oamenii să se ajute pe sine asupra înțelegerii și obținerii unei vieți sănătoase, a căpătării longevității.
Eva Papp este emblema CaliVita în România! Dotată din toate punctele de vedere, emanând putere, îmbietoare și prietenoasă, Eva promite și oferă…Reușește să strălucească și acum, la aproape trei decenii de CaliVita! Sincer, am văzut puțini oameni cu așa mare putere de a dărui: dăruiește informația, o dă mai departe! Nu refuză pe nimeni, nu suportă durerea…nici măcar a animalelor, pe care consideră că avem obligația morală să le ajutăm (inclusiv pe cele abandonate!) Iubește pe toată lumea, indiferent de considerentele moral-religioase și problemele avute. M-a primit în casa ei, alături de soțul ei, Iosif-Ioșca cum îl alintă ea, cu o deschidere ce m-a făcut să plâng! Și să mă simt lovită în inima mea, care tot timpul i-a iubit mai mult pe ortodocși decât pe ceilalți…Mi-a dat o lecție, fără s-o vrea…M-a ajutat să înțeleg cum se pot tolera cei din Ardeal din punct de vedere religios, chiar dacă ea susține că nu este un om profund religios. DAR E OM! Ori, A FI OM E LUCRU MARE! Așa zicea răposatul meu tată…Am plâns, la plecare… Și acum plâng… văzând cum o persoană atât de importantă pe scara socială se pleacă, fără a-ți lăsa impresia că te privește de sus…, cum o fac atât de mulți…din păcate. Iată că am primit o lecție de la o catolică și un reformat, care m-au cinstit în casa lor și M-AU OMENIT vreme de 5 zile! Eva Papp nu a ținut nasul pe sus…mi-a făcut mâncare cu mâna ei, mi-a servit totul cu mare căldură sufletească, am povestit cu ea de parcă ne știam de-o viață..Am făcut cumpărături împreună, am râs împreună…Și, mai presus de asta, m-a învățat meseria sa, oferindu-mi nu doar informații utile, ci și sfaturi și posibillitatea de a face primele mele teste pe aparatul de biorezonanță Scio. M-a încurajat și mi-a arătat multă deschidere în tot ce am realizat împreună. M-a sfătuit și m-a tratat cu respect, ca pe egala ei.
M-am întors acasă cu mult mai bogată sufletește, cu fereastra sufletului larg deschisă spre CaliVita și biorezonanță, știind că alături de Luminița Obreja, buna mea prietenă din Focșani, specialistul meu în biorezonanță de 12 ani, am ca prieten unul din managerii de aur ai firmei CaliVita. Știu că Dumnezeu a făcut cu mine o mare minune: am trăit cu o sumedenie de boli atâția ani! Dar, prin purtarea Sa de grijă, mi-a oferit mai mult: două asemenea prietene ca Eva Papp și Luminița Obreja. Prima, Eva, o adevărată ,,mamă” pt toți cei ce pășesc spre o viață de calitate, spre sănătate ca la carte, așa cum a fost prima femeie-strămoașa noastră. Iar cea de a doua, Luminița, o luminiță aprinsă la capătul tunelului care duce spre o sănătate veritabilă! Care m-a tratat cu considerație și pricepere, susținându-mă, chiar dacă nu am fost consecventă în relația noastră, client-terapeut! Știa că nu am prea mulți bani din învățământ pt a lua mereu produse, de aceea încuraja toate eforturile mele de a-mi găsi sănătatea fie și într-o rețetă proprie, pe care mi-o permiteam a face! De mult timp am învățat lecția pe care ne-o oferă natura: de a ne oferi ceea ce dorim, DACĂ O DORIM! Așa sunt și cele două doamne calivitene: îți oferă tot ce ai nevoie pt. A ÎNVĂȚA SĂ TE AJUȚI SINGUR SĂ TE VINDECI! PENTRU CĂ ELE ȘTIU CĂ AUTOVINDECAREA ȚINE DE NOI, NU DE DOCTOR SAU TERAPEUT! Am știut mereu în cei peste 25 ani de când l-am cunoscut pe părintele Gabriel Nicu că Dumnezeu a oferit omului natura ca sursă de hrană și de sănătate, că alimentele au fost date ca adevărate medicamente, atât timp cât nu se intervine chimic spre modificarea lor! Știam de atunci că avem capacitatea să ne însănătoșim, că organismul propriu luptă pt. viața lui și refacerea sănătății. Preotul, medicul și terapeutul sunt doar călăuzitorii și sfătuitorii noștri pe calea menținerii și redobândirii sănătății. Dumnezeu Însuși ne-a poruncit să ne menținem sănătatea și să ne prelungim viața! E datoria sacră a omulu!
Dar ce facem pt. asta? Am aflat târziu și eu…Dorința însă m-a pus față în față cu aparatul de biorezonanță, de care m-am îndrăgostit tot mai mult, și cu cursurile de nutriție. Iată că și la 50 de ani pot să învăț! Pot să fac ceea ce doresc, dezvoltându-mă tot mai mult! Abia acum știu, NU DOAR CITIND (căci sunt informații on line, pretutindeni!), CI TRĂIND O EXPERIENȚĂ PROPRIE, pe pielea mea! Abia acum știu( și ÎNCĂ MAI ÎNVĂȚ!), că pt, a duce un stil de viață sănătos e important nu doar să fac semnul crucii asupra alimentelor aditivate, chimizate și modificate genetic!(cum am crezut zeci de ani…) Nu doar să consult eticheta produselor și să mă feresc de ele! Ci mai ales să testez alimentele, să manânc cât mai sănătos, să beau o apă bună, alcalină, dar mai ales SĂ CONSUM SUPLIMENTE NATURALE ALIMENTARE! FĂRĂ ACESTEA TREI, NE AMĂGIM CĂ TRĂIM SĂNĂTOS! NU AI CUM ALTFEL!(și sunt destui care se îmbată cu apă rece pe tema asta…). Nu putem consuma alimente bune, dacă ele nu există! Nu putem să ne hidratăm corect dacă apa e infestată, murdară, improprie consumului! Omul a murdărit azi apa, aerul, alimentele, dorind confort mai presus de sănătate. Mulți ridică din umeri, spunând că nu se pot pune cu ,,valul”, alții cred că e o teorie a conspirației exagerată și problema asta e doar în capul unora, ca să-și vândă produsele. Dar ce nu știu ei este faptul că s-au inventat de mult timp aparate pt. diferite teste, că sunt oameni care măsoară, cântăresc și testează tot ce prind. Că există aparate avansate care detectează bolile și disfuncțiile provocate de unele alimente, de apa murdară, etc. Nu știu de ce se miră oamenii că se poate face asta, azi, în lumea computerurului, când sunt atâtea descoperiri!
Un asemenea aparat este Scio sau Eductorul, aparatul de biofeedback, de biorezonantă magnetică, care se bazează pe principiile fizicii cuantice, tratând omul în întregul lui, holistic, nu doar ca trup fizic, material, ci și energetic și spiritual. Pentru că SUNTEM ENERGIE! Și nu m-am lăsat până nu mi l-am luat, pt. mine, familie și prietenii care cred în redobândirea sănătății!Pentru că da, nu sunt mulți cei care înțeleg asemenea lucruri sau sunt preocupați de ele! Acest aparat detectează disfuncțiile organelor omenești cu ani înainte, energetic, până să apară boala fizică. El culege informații prin intermediul unor electrozi, așa ca la EEG și EKG, și rezonează cu organismal uman, putând fi capabil de a trata disfuncțiile semnalate. Altfel spus, determină starea de sănătate și o echilibrează. Această metodă neinvazivă și nedureroasă scanează energetic și armonizează dezechilbrele, reamintind corpului tiparele vibraționale de vindecare. Câmpul electromagnetic emis de aparat interacționează direct cu celulele omului, sporindu-le frecvența. El arată dacă suntem sănătoși sau nu, măsurând câmpul de energie subtilă a corpului și arătând unde sunt blocaje și care sunt cauzele lor. Așadar, el determină cauzele disfuncțiilor, nu simptome ale bolilor! Măsoară câmpul de energie, prediagnosticând, și dă informații despre stresul existent și impactul lui asupra organelor omului. În mare, asta face aparatul despre care studiez de peste 20 de ani! Informativ, mult timp, ce-i drept, pt. a mă încredința că nu se aduce nicio atingere voinței omenești (manipulând) și religiei mele. Sunt foarte bucuroasă că acum am studiat funcționarea lui și am făcut personal primele teste. Nu vreți să știți ce poate face acest aparat! Cât de multe investigații și terapii! Dar despre asta vom mai vorbi! Consider că am căpătat ,,o jucărie” foarte valoroasă, care să-mi ofere o cale în plus spre cunoașterea stării de sănătate și un ajutor în rezolvarea problemelor mele de sănătate și ale celor dragi. Am însă mai multe aparate prin care încă îmi demonstrez mie însămi că sănătatea se poate redobândi. Am aparatul la purtător, BioHarmonexul 4, luat cu bani puțini de la CaliVita, obiect de care m-am atașat pe veci, pt .că mi-a rezolvat stările crunte legate de menopauză, în special insomnia!!! Și pe care și-l poate lua oricine(chiar la preț mai mic, dacă devin membri CaliVita…) Am aparate pt recuperare- ultima achiziție este patul de masaj automat de la Casa Jad, cu pietre de jad și turmalină, care lucrează cu ioni negativi de argint și raze infraroșii, cu căldură și care face elongație mecanică asupra coloanei, remodelând-o și rezolvând problemele de locomoție și durerea cronică, plus multe alte boli. Am B cure laserul, aparatul pt. terapia prin laser a durerii, luat la ieșirea din spital, după ce am învins în lupta cu covidul, în aprilie 2021. Am aparatul de terapie TENS, pt dureri de mâini și picioare, dar nu numai. Am saltele diverse-cu turmalină și jad-care încălzește musculatura înainte de a folosi patul de masaj, dar care îl și poate suplini ca funcționalitate, în parte. Am saltea cu căldură și vibrații, am multe aparate de fitness și gimnastică,… Pot să deschid cu ele un real centru de sănătate! Poate vă întrebați de ce atâta cheltuială? Pentru un hobby? Da și nu. Am vrut să achiziționez toată această aparatură cu gândul la recuperarea sănătății personale și a membrilor familiei mele. Poate am vrut , în timp, să ajut și pe alții care vor dori, la sediul Acassa. GRATIS!Nu vizez profituri! Doar am vrut să dau mai departe informația! Să atrag atenția asupra nevoii de a ne testa sănătatea periodic prin metode alternative, complementare, sigure și nedureroase, întrucât am avut șansa să descopăr pe propria piele, dar și citind zeci de cărți, unde este adevărul privind sănătatea publică și impactul negativ al marei afaceri numită Big Pharma. Am avut șansa să descopăr trista realitate a necesității tratării holistice prin alte metode decât ale medicinei clasice, aflată mână în mână cu campaniile farmaceutice. A luării în mână a propriului destin, prin abordarea unui stil de viață sănătos, al folosirii suplimentelor alimentare, a plantelor cu forță vindecătoare. Așa am aflat că tot ce e creat de om este de ,,mâna a doua”, culturalizat și lipsit de vitalitate, de informația divină! Așa am aflat că medicina nu rezolvă cauza prin medicamente alopate, chimice, ci tratează doar efectul, simptomele. Și ce e mai grozav că medicul trebuie să prevină înainte de toate, apoi să trateze! Acesta a fost rostul lui de la începuturi, să meargă la cauză!
Așa că nu pot decât să mulțumesc din toată inima celor două dragi prietene, Luminița și Eva, care au avut răbdare cu mine spre a mă lumina în privița a ceea ce face Scio cu adevărat. Și, sincer, mi-a luat ani ca să înțeleg, mai ales să verific modul lui de lucru cu omul și să-mi alung temerile nefondate pe care le-am avut inițial, ca profesor de Religie. Căci, foarte mult timp m-am lăsat numai în Mâna Domnului, cerșind sănătate doar prin Tainele Bisericii. Dar când Dumnezeu vrea să ne smerească ne lasă să cădem în mâna doctorilor și terapeuților, să ne trateze omenește, cu leacuri și aparate descoperite de mintea omului.
Când te întâlnești cu Providența, drag cititor, oricine ai fi-prieten, coleg, vecin, etc, fii atent la mesaj, nu la fața mesagerului! Tot așa cum Dumnezeu nu caută la fața omului, ci doar la faptele lui, care vin din inimă! Ori roadele arată cum este pomul, bun sau rău. Nu contează dacă el crește în grădina unui catolic ori a unui ortodox! Aceștia sunt frați în Domnul! Și pot afla unul la celălalt multe lucruri bune…doar să vrea să înțeleagă faptul că Dumnezeu iubește pe toți la fel; că nu-i unul mai bun ca celălalt (poate ceva mai ascultător…vezi Pilda fiului risipitor)… Așa că vom putea în viață să cunoaștem că nu trebuie să ne înălțăm cu duhul, ci să ne smerim și să cerem să putem lucra voia Domnului, nu doar după voința noastră, care se poate dovedi adesea imperfectă ori greșită.
Tot prin purtarea de grijă a Tatălui Ceresc, în echipa CaliVita au loc toți cei care vor să consume produse sănătoase, cei care vor o apă bună-obținută cu Aquarionul, cei care vor produse de curățenie și cosmetice care nu agresează pielea și ficatul! Poate veți spune că sunt scumpe (pt .bugetul vostru), cum am spus și eu…Dar sănătatea e mult mai scumpă, mult mai greu de obținut dacă apare boala! Nu e mai scump Aquarionul( care se amortizează în circa 2 ani, dacă nu-ți mai cumperi apă!) decât o operație de rinichi…sau decât munții de suferință a celui care face dializă! Așa ar trebui să gândim! Plus alte și alte beneficii aduse de apa alcalină…și de ce nu, și de cea acidă…Așa se face că de 4 ani familia mea consumă apă alcalină…că-i mai bună decât apa din pet-uri, adesea cu un ph acid și care, din sursă de viață, devine cauza multor boli, inclusiv cancer. Aciditatea este cea care duce la fomarea celulelor maligne, canceroase. Așa că e mai bine alcalin, decât acid! Din păcate, nici măcar în munți nu mai e apă alcalină, pt că în circuitul ei spre robinetele moderne, apa antrenează aluviuni, metale grele, rugină, excremente, ș.a și devine sursă de ,, radicali liberi la pet-uri”! Și nu vorbesc aiurea! Am verificat, prin aparaturi specifice, și acest lucru! Știu că apă alcalin naturală este foarte rar întâlnită. De ex, Aquavia, care se laudă că are peste 9 ph ul, în realitate este putin peste 8! Deci, ușor bazică (alcalină).Mai e Perla Moldovei, peste 8, 6, apoi ușor acalină este Aqua Carpatica. Dacă nu aș fi fost șocată de toate aceste adevăruri depre care se discută oarecum cu perdea nu aș fi făcut asemenea investiție în sănătate. Sigur că la Bordești, într-o comună cu doar două sate, nu am prea avut șansa să dau mai departe prețioasele informații, cei mai mulți oameni, foarte simpli, fiind greu abordabili și puțin interesați Așa că am sperat ca Denisa, fiica noastră , să aibă șansa să o facă în alte medii. Dar că o va putea sau nu face la modul cel mai real, eu știu sigur că aș vrea să fac asta (poate mai abitir la pensie…) să promovez sănătatea, menținerea și redobândirea ei pe cale naturală, fără riscurile aduse de produsele farmaceutice. La care am apelat la nevoie, când nu am putut hotarî eu într-un mediu spitalicesc, unde se parcurge un protocol și trebuie să colaborezi! Când te lupți pe viață și pe moarte, nu arunci pilula sub pat! Așa că nu-s ipocrită ori total împotriva medicației alopate, ferească Sfântul! Doar atunci când se poate preveni natural sau evita efectele adeverse ale medicamentelor.
Astept cu nerăbdare să pot pune la dispoziția consătenilor mei doritori aparatura mea, închiriată pt. sediul asociației pe care am fondat-o în anul 2018.De mă credeți sau nu, eu am testat și am văzut progrese, e foarte clar! Nu trăiesc cât pământul, cum spune o vorbă. Dar atât cât trăiesc, vreau să-L slăvesc pe Dumnezeu, Care nu ne-a făcut pt. chin și durere! Noi ne-o agonisim, prin lipsa măsurii sau prin neștiință, cum zicea dr. Menci, sau prin indolență, El a dat omului minte să își caute confortul. Sigur că nu ne potrivim în toate, căci suntem unici! Și cu fiecare Dumnezeu lucrează diferit, până la un punct identic. Dar avem datoria să privim sacralitatea vieții, lucrând tainele Bisericii în primul rând și apoi căutând în natură leacurile Domnului, dar nu numai! Sunt mulți creștini care merg la doctor, dar la Maslu și Împărtășanie( cu spovadă) nu apelează. Alții, invers, pretind că Dumnezeu trebuie să-i facă bine pt. credința personală arătată. Unii, din diverse secte, nici la doctor nu merg, nici la materia sfințită nu apelează, căci nu o au! Domnul Hristos spune să căutâm mai întâi Împărăția Cerului și toate ni se vor adăuga. adică va răspunde Dumnezeu fiecăruia după cum crede El! Îl vindecă prin Sfintele Sale Taine, taumaturgic, prin minune dumnezeiască, sau pe cale naturală, dar tot prin purtarea Sa de grijă se fac toate, și prima cale și a doua.
Așadar, noi trebuie să abordăm și calea sufletului și a trupului, conștienți că Dumnezeu se ocupă și de una și de alta, dar că nu săvârșește minuni în tot ceasul cu fiecare, nu-l vindecă de o banală răceală fără leacuri, ci numai când se cere intervenția Sa minunată! Noi trebuie să ne reamintim cuvântul scripturistic care zice că și doctorului i s-a dat locul său sub soare, ca prin cunoașterea sa să ajute omul. De cele trupești, așadar, se ocupă medicul, iar de cele cerești Domnul, când e voia Domnului, acoperindu-ne harul divin și săvârșindu-se minunea.
Cu toate acestea, noi neavând preștiința, necunoscând viitorul, ne rugăm și cerem să se facă voia Lui și mergem apoi și la medic. Dar pt. a nu cădea în mâna medicului, a nu suferi alte și alte dureri, trebuie să prevenim, ca să nu fim obligați să tratăm! Să credem că se poate și altfel, acum în epoca tehnocrată, a digitalizării, informându-ne și mâncând cât mai sănătos, cunoscându-ne cât mai bine pt. a putea remedia problemele apărute. Dar fără un stil de viață bazat pe o hrană naturală, mișcare și suplimente nu vom reuși să prevenim bolile. Ba aș zice fără luptă asiduă ani de zile, dacă nu întreaga viață, nu vom vedea rezultate! Pentru că ce s-a stricat în zeci de ani nu se poate repara în 2-3 luni, chiar dacă celulele noastre și organele trupești se pot reface periodic! Aceasta e șansa omului- posibilitatea de autovindecare! Slăvit să fie Domnul, Care are grijă mereu de făptura Lui! Care iubește pe păcătoși, deși urăște păcatele săvârșite de ei!
Tabăra Calivita-Calibata, 2019-Eva Papp, Luminița Obreja în primul rând, cu tricouri Calivita