SĂPUNUL LA RECE, UN NOU MEȘTEȘUG

Cel mai folosit produs pentru spălat a fost și rămâne săpunul. Din păcate, femeia de azi nu doar că nu se mai străduiește să obțină ea însăși săpunul, în casă, pe cale naturală, ci privește cu detașare săpunul de casă, cumpărând cele mai parfumate săpunuri din magazine. Și nici măcar nu realizează cum se intoxică zilnic cu atâtea substanțe chimice aflate în compoziția lui! Ori, dacă-i dă vreo bucată o băbuță ce încă mai prepară acasă săpun, îl consieră a fi de rufe…sau nici măcar rufele nu le mai spală cu el. De aceea, vă voi da rețeta clasică de săpun de casă al mamei, care și azi, la cei 85 de ani, mai face astfel de săpun, uneori chiar pentru alte vecine. Dar vă voi da și câteva dintre rețetele mele, realizate și consumate de noi și de alții, de aproape 2 ani. Uitându-vă la fotografiile din anexe  știu că veți spune:,,Uite că se poate!” Iar dacă veți evalua riscurile majore potențiale din viața cotidiană, vă veți îngrozi și-mi veți da dreptate. Veți spune că se merită puțin efort depus în lupta pentru sănătate și viață, cele două daruri dumnezeiești, pentru care, cândva, chiar vom da și un răspuns asupra felului în care le-am folosit.

 În anul  dinaintea pandemiei, la simpozion, în cadrul expoziției ACASSA, m-am prezentat cu câteva rețete de săpunuri obținute la rece, personal, dar nu după rețete copiate de pe internet, ci după rețete proprii, realizate după cunoștințele mele despre plante, ca să pot obține beneficii maxime asupra sănătății. Studiind binișor problema cosmeticelor…de pe vremea bunicii, dar și de prin cărți de medicină naturistă ori de cosmetice naturale, obținute în casă, am concluzionat că este imperios necesar să schimb gama de produse cosmetice, tocmai datorită pericolului lor tot mai mare asupra sănătății…Poate părea greu să te îndepărtezi de aceste cuceriri ale științei, de care, din păcate, depinzi! Dar, credeți-mă, cine le înțelege pericolul, mai ales asupra copiilor, nu va mai sta cu mâinile în sân, ci va schimba acest lucru atât de important din viața omului contemporan!

 Și pentru că am vorbit despre toxicitate, nu aș trece la rețete, înainte să vă înșir o listă de substanțe chimice toxice găsite în produsele noastre de zi cu zi! Ori, chiar în asta stă diferența dintre săpunul bunicii, cu care ne spălam pe cap, corp și pe mâini, și cosmeticele din vremea noastră, atât de frumos mirositoare și estetice, dar atât de toxice. Deja ați văzut scris pe unele produse mesaje ca: ,,Fără parabeni”…,,Fără silicon!” Sau ,,fără coloranți si conservanți sintetici!” Așadar, unii producători au văzut care sunt tendințele pieții, am văzut că oamenii se trezesc și înțeleg nevoia de  natural, de organic, de…bio (vezi reclama cu : bio-vaca, bio-brânza…bio-bâzâie…)! Pricep tot mai mult că trebuie să ia atitudine, sloganul ,,Clientul nostru, stăpânul nostru!” nemaifiind suficient, nemaifind o garanție. Așa că veți întâlni destui farmaciști, naturopați și nu numai, care produc tot felul de produse cosmetice naturale. Doar că unele nu sunt 100% naturale și, în plus, sunt scumpe (chiar dacă justificat). Și atunci trebuie regândită atitudinea comportamentală față de achiziția cosmeticelor de pe piață. În doar 2 ore poți avea săpunul tău, șamponul și pasta ta de dinți, după cum vrei și ai tu nevoie, cu cheltuieli mult mai mici. Sau poate nu, dar cu garanția și satisfacția personală maximă, credeți-mă! Am experimentat și știu asta personal, de ani buni!

Categoriile de substanțe toxice cele mai populare, în afara celor de sus, generic numite, mai sunt: mineral oil, petroleum jelly, dioxină, parafină, PG-propilenglicol, PEG-polietilenglicol, formaldehidă, metale grele (mercur, aluminiu, plumb, ș.a), denumiri/produse combinate cu sufixul metyl, butyl sau propyl, isobutylparaben, dimeticonă, ciclometiconă, ftalați- DEP, DBP, DEA, TEA, MEA, SLS, SLES, lauril sulfat de sodiu, stabilizator de ph, agent anticalcar, ș.a.

   Rețeta clasică de săpun obținut la cald, prin fierbere, este redată în cele ce urmează. În funcție de cantitatea de grăsime  folosită (untură, de regulă), vom avea un raport de 4:1. De exemplu, la 8-10 de kg de untură vom folosi 2-2,5 kg de sodă caustică (hidroxid de sodiu) de puritate mai mică (cea găsită la piață, în mod curent). Se topește untura, apoi se adaugă treptat soda în apă (4-5 litri apă), cu mare atenție și se pun la foc împreună, într-un ceaun mai mare. Mai târziu se adaugă plante medicinale, de regulă izmă (mentă) și pelin, sau lămâiță (numită și melissa sau roiniță), care vor rămâne pe fundul vasului, cu restul de apă, amestec numit vrecie. Când se alege grăsimea deasupra și se solidifică, săpunul este gata. Se acoperă și se lasă până a doua zi, când se taie calupuri, care se vor usca mai multe săptămâni la rând. Vrecia se folosea la spălat preșuri sau curățat divese oale. Bineînțeles, asta este rețeta clasică. Dar, după timpuri și după personalitatea omului, creativitatea își poate spune cuvântul, diversificând acest sortiment clasic de săpun la cald. În loc de apă, poți face o infuzie sau un decoct concentrat de tei, gălbenele. Poți să nu lași plantele în ceaun, ele fiind mai inestetice! Doar strecori infuzia (ceaiul). Pe lângă mentă și pelin, se mai pune urzică sau lămâiță, pentru mirosul ei puternic, dacă vrei ca săpunul să fie mai verde. Dacă îl vrei mai alb, nu pui plante, ci doar esențe pentru miros, adică uleiuri esențiale puternice, ce se adaugă la final! Și ceva bicarbonat de sodiu.

       Săpun  obținut la rece (fără foc)

 Dragi gospodine, un săpun  la îndemâna voastră este cel care se face cu orice materii prime aveți în casă, nu-i așa? Da, dar măcar să fie naturale! Așadar, vă dezvălui o rețetă de bază pentru săpunul la rece, pe care o poate face oricine. Vă revine sarcina de a o adapta, cu riscurile de rigoare (dacă nu urmați propriu zis o rețetă anume!), dar cu plăcerea…inovației proprii! Deci, la orice rețetă aveți nevoie de circa 150 g de sodă caustică de puritate mai mare (preferabil pură 98%), 1 l ulei, o cană apă, 20-30 ml ulei esențial, cel puțin.

Chiar dacă nu vor avea miresme care să reziste  mult în timp (acestea costă cu cât sunt mai concentrate și de firmă), săpunurile preparate în casă nu au fenoli, parabeni, silicon și alte ingrediente chimice care să afecteze sănătatea. Ele sunt  naturale și medicinale, ca atare având efecte benefice asupra corpului și chiar…a minții,  relaxându-ne! Înainte de toate, trebuie folosite materii  naturale, de calitate, de pildă uleiurile să fie presate la rece, preferabil. În lipsă, puțeți folosi orice ulei, chiar și numai de floarea soarelui sau untură de porc! Ba chiar și pe cele râncede și rezultate de la prăjit! Dar eu am folosit ce am spus. Nu aș face pentru față un săpun cu ulei rânced! Dar  ar merge pentru rufe, covoare, ș.a.! În funcție de materiile prime, de coloranții și uleiurile esențiale folosite (de uz extern, nu neapărat intern!), de combinarea cantităților, nu întotdeauna săpunul va ieși la fel, firește! Nu se comportă identic! Odată se usucă mai repede, odată e mai parfumat, odată mai decolorat. Dar, indiferent cum arată, important e să fie natural, organic, dacă se poate. Și să înlocuiască pe cel din comerț, atât de agresiv pentru ficat, în primul rând. Cu timpul, repetând figura, veți vedea cât e de simplu și va deveni o artă, nu doar o necesitate folosirea lor. Poate credeți că soda caustică e atât de toxică…și vă întrebați dacă nu putem face fără ea? Și eu m-am întrebat, dar am găsit răspunsul studiind: soda se transformă în glicerină, fără efecte negative, zic mulți, dimpotrivă! Și dacă ar avea          (pentru că și eu am încă o mică rezervă…), ceea ce  obținem noi înșine nu ar avea și alte componente periculoase pentru noi, cel mult una: soda caustică.

 Regulile esențiale  de urmat în obținerea săpunului la rece sunt următoarele:

-e nevoie de un blender vertical, de  cutii diverse (în loc de forme speciale), cântar electronic, vase de obținut;

-trebuie lucrat cu mănuși, ochelari de protecție și…foarte rapid;

-e de preferat să lăsați compoziția mai moale (de consistența checului), la turnare;

-facem proba mâinii pentru temperatura uleiurilor (adică să fie puțin mai călduț decât 37 grade, temperatura mâinii);

-punem soda caustică (hidroxid de sodiu de puritate 98%!!!, nu din cea folosită la cald, de bunica!) în apă, foarte atent, nu invers! Treptat, nu toată odată, dizolvând-o (atenție, arde!), cu mare atenție (de preferat cu mănuși și cu ochelari!);

Cantitățile sunt: 150g (145-147g, de fapt) sodă caustică la 1 l uleiuri, temperatura sodei trebuie să fie doar cu maxim 10 grade mai mare decât cea  a uleiurilor (deci se mai lasă la răcit puțin);

– uleiurile, (în combinația dorită) trebuie încălzite (mai ales cele solide- de cocos și palmier) pe baie marină (nu le topim direct pe foc!), de se poate, sau la microunde și trebuie lucrat repede;

-pui soluția de sodă peste ulei, nu invers, și mixezi  atent;

-pentru un miros puternic, pui undeva la 50 ml uleiuri esențiale  la 1 l ulei,  dar la final, treptat (în timp, mirosul se mai șterge), cumpărate de pe internet sau din plafar/etc;

-poți pune și flori uscate de lavandă, frunze trandafir, etc, polen, mac, ca și resturi de altă dată de la săpun, de altă culoare, pentru a da nuanțe diferite, sau coajă de portocală sau lămâie, mandarină, grefă- rase-care sunt de efect, dar nu totdeauna de dorit (le găsești prin chiuvetă,  la fel  ca și condimentele…);

– trebuie experiență, pentru a nu lăsa goluri în interiorul săpunului- de aceea, după ce torni în formă compoziția lovești bine forma de o masă/blat, să nu rămână goluri, iar deasupra netezești cu o spatulă (lingură) cât poți de bine; ba chiar trebuie folosit alcool, pulverizând  atât forma de săpun, cât și suprafețele (mai ales dacă pui mai multe straturi, de culori diferite!);

-tai săpunul (dacă e turnat în formă mare!) sau îl scoți din formă după 1-2 zile, după cum se întărește  forma și se debavurează resturile (se rotunjesc marginile) cu un curățitor de legume;

-se lasă la uscat cel puțin 2 săptămâni, la aer undeva, în lădițe uscate, eventual agățate sus, apoi poți folosi; dar, reține, cu cât e mai uscat, cu atât va ține mai mult!;

-se păstrează bine în pungi de hârtie (ambalat individual, spre  a-și păstra aroma!);

Obs. Uleiurile deschise la culoare fac ca săpunul să fie mai alb (cel de cocos, palmier, chiar și untura), dar, pentru o culoare deschisă, albă, poți pune și dioxid de titan (2 linguri dioxid titan la 1 l uleiuri), și chiar lapte dulce, în loc de apă. Pentru colorat, eu folosesc doar ingrediente naturale, precum curcuma, scorțișoară, argilă de diverse culori, pudră de orz verde, praf de roșcove (carob), curry, boia, cafea, colorantul dizolvându-se fie în alcool, fie în ulei. Se pot folosi și sucuri extrase de la sfeclă roșie, varză roșie, cătină, porumbe, struguri negri, morcov, dar puse la sfârșit, fiind mai instabile și prezentând riscul decolorării sub acțiunea soluției de sodă (n.n- mi s-a întâmplat!); sau poți, mai întâi, scădea bine sucul, la foc mic, pentru  a obține un colorant stabil (frunze de lobodă roșie, de pildă!) și-l pui la final;

-pentru  ca săpunul să facă mai multă spumă, la spălat, se pune ulei de ricin, neapărat! Pentru a nu face bule, se folosește  acid stearic sau alcool, cum am sugerat deja, pus într-un recipient perforat, cu care se stropește compoziția cel puțin la suprafață, sau într-unul cu dispersor, refolosit!

Notă : toate săpunurile care au culori foarte vii, ce nu se pot obține din plante sau fructe/legume și fără sodă caustică!, NU SUNT NATURALE 100%, evident! Dacă veți vedea așa ceva, veți ști! Acesta este primul test, testul organoleptic, al simțurilor. Nu vă lăsați păcăliți de culoare și miros! Mirosul îl poți obține cu uleiuri esențiale, extrase din plante. Dar un miros persistent la un preț mic, nu veți găsi, pentru că nu există așa ceva! Un săpun la 2-3 lei este clar că are o formulă chimică, nu una  naturală! Și e obținut în serie, nu  ca unicat!

Reteța 1.săpun de liliac

150 g sodă caustică, 1l uleiuri, asociate cum vreți,  o cană mare  de apă, 20-30 ml ulei esențial de liliac, un sfert  de linguriță de  argilă roșie. Mi-a plăcut mult cum mi-a ieșit. L-am turnat în forme de floare. Obs. Nu vă speriați dacă la spălat argila se va dizolva! E firesc ca acel praf să se regăsească în conținut!

Reteta 2. săpun de  cătină  cu eucalipt

700-800ml ulei, restul de 200-300 ml pui ulei de cătină, cumpărat de la plafar sau obținut în casă, prin macerarea  boabelor de cătină în ulei de măsline; 150 g sodă, o cană infuzie cătină sau gălbenele, puțin turmeric/curry  pentru culoare, 30 ml ulei esențial de  eucalipt (sau de portocală, în lipsă);

poezie…

          NIMENI NU POATE IUBI ATÂT 
          CÂT IUBEȘTE O MAMĂ!

    (Mamei... cu dor adânc, la 6 luni de la plecare...)


1.Într-o zi, am întrebat  azurul cerului, în care adesea          
 îmi desfătam privirile:
,,Tu știi cine iubește mai mult pe pământ?”
Iar luna mi-a răspuns că ea iubește  noaptea, 
Iar soarele, că el iubește ziua.
Am privit apoi pământul imens, cu apele lui adânci și reci 
și cu pădurile sale mărețe, dar el... a tăcut pentru o 
vreme...
S-a auzit apoi un tunet,  ce parcă  a legat cerul  de 
pământ:  în sfârșit, cerul mi-a răspuns!
,,Nimeni nu poate iubi atât cât iubește o mamă! ”

2. Am vrut să mai știu apoi de ce Dumnezeu a creat 
femeia pentru bărbat, 
De vreme ce el n-o poate iubi ca pe sine însuși, ca pe 
propriul mădular?!?
Și iarăși...tăcere! Nici măcar biblicele pietre nu mi-au 
vorbit!
Soarele  a dispărut și cerul s-a întunecat, iar păsările s-au 
risipit speriate, ascunzându-și aripile...
Atunci am strigat iar către Cer:,,Doamne, de ce taci? 
Pentru ce m-ai făcut, numai pentru dureri?!?”
După o vreme, El mi-a răspuns: ,,Ți-am dat ceva mai bun! 
Iubirea eternă a mamei!
Căci nimeni nu poate iubi atât cât iubește o mamă!’’ 

3.,,Dacă-i așa, de ce mi-ai luat-o, Doamne”?!?, am mai 
îndrăznit să întreb, cu lacrimile șiroinde, de dor...
,,Ard de dorul ei, Doamne”!, am scâncit eu iar, ca un copil. 
,,Vreau să  o mai văd măcar o dată! Să mai fie lângă mine 
măcar o zi! Căci am impresia că n-am prețuit-o   
îndeajuns! Și că nu i-am spus cât de mult o iubesc!
Să-i sărut mâna bătătorită mirosind a busuioc,
Să-i văd zâmbetul blând din ochi-i de smarald!
Și mai ales să-mi sărute obrajii roși de boală...
Și să-mi dea o caldă mângâiere... și curaj  să pot 
merge mai departe!
De-o viață mă știu orfană, Doamne, dar lângă ea nu m-am 
simțit niciodată așa”...
 ,,Știu,nimeni nu-ți cunoaște zbuciumul mai mult ca Mine!”, 
am auzit iar Glasul. ,,Dar pe pământ, nimeni nu  
poate iubi atât cât iubește o mamă! ”  

4.De 6 luni nu-mi pot stăvili plânsul...De dor, de durere...! 
De milă...pentru ea, pentru mine...
De când mi-am pierdut mama mă simt cu adevărat orfană!
Mă uit la mormântul pecetluit și o strig, adesea spunându-
i, așa cum spunea ea mamei ei, să meargă acasă... 
Dar degeaba...! Plec singură de fiecare dată.
Trupul ei firav și obosit de atâta muncă și-a găsit, în 
sfârșit, odihna veșnică! De aceea nu se întoarce!
Doar în vis ce mi se mai arată...Spre  ostoirea dorului...
Și, recunosc, am un loc tainic unde o regăsesc mereu vie: 
în amintiri...! Avem atâtea amintiri împreună! Pe care  
uitarea nu va reuși să mi le smulgă!
Pentru că nimeni nu poate iubi atât cât iubește o mamă!

5.Orice cuvânt al ei e și azi un balsam pentru sufletul 
meu și a devenit un testament sfânt.
Orice sfat de ieri  reînvie mereu în inima mea.
Pentru că  a fost  atât de prezentă în tot ce a făcut 
aici! Pentru că a fost mereu între Cer și pământ!
Încât oamenii mă opresc să-mi vorbească despre ea:
O femeie-bărbat, o ființă dârză ce-a pus lumea la picioare
Prin faptele ei mari, prin iubirea-i necondiționată, smerită,
Prin curajul ei, prin credința sa neclintită!
O mamă eroină ce și-a plâns cu nădejde fiica răpită de 
moarte,
Care și-a îngrijit până la ultima suflare fiul supus 
dependențelor,
 Care a pus deasupra iubirea ei altruistă, spunându-mi să o 
          las
Pentru  a nu fi eu singură după plecarea ei Dincolo!
De aceea  azi știu, mai presus decât toți, 
Că nimeni nu poate iubi atât cât iubește o mamă!

6.Ziua trudea din greu  pentru alți, pentru că așa a  înțeles 
că fusese croită de Sus: să-i pese!
Să fie reazem altora, să pună deasupra nevoile altora, pe 
cei nevoiași, sărmani sau goi de fapte.
 Iar noaptea era trudită de grijile ce n-o ocoliseră, ca 
   văduvă, vreme de 33 de ani...
Griji pentru pământ, pentru casă, pentru copiii risipiți prin 
lume.
Și așa își îngemăna  cu luna nopțile ei albe!
 Mulți o-ntrebau cum de rezistă,  de unde-și ia puterea?
,,De Sus! Dumnezeu nu mă lasă”, răspundea simplu.  
Pentru că acesta e rostul creștinului:
Să poarte  pe umeri poverile celor slabi! 
Dar mai cu seamă să-și ajute copiii, atât timp cât trăiește!
Căci nimeni de pe pământ nu-i poate iubi atât cât iubește 
o mamă!

7.De-ar fi să mă mai nasc o dată, am spus, că tot în casa 
ei aș vrea să fie...
Tot din trupul și  din coapsele ei aș vrea să ies!
O femeie simplă, fără multă carte, dar atât de înțeleaptă și 
dibace!
O mână de humă, care  și-a împlinit chemarea în lume și 
care a făcut mândru un neam întreg!
Care și-a înțeles rostul și l-a predat mai departe tuturor 
urmașilor ei...
O făclie, care a ars curat, sub Mâna Providenței, până la 
ultima suflare, 
Dând slavă lui Dumnezeu pentru toate!
Dar mai ales pentru maternitate, pentru darul neprețuit dat 
mamei!
Pentru negrăita bucurie de a fi fost mama mea...
 Căci a putut dovedi că nimeni pe pământ 
           nu poate iubi atât cât iubește o mamă!

8. Alesesem fecioria, de aceea am înțeles târziu că-n lume 
femeia strălucește ca luna, dacă nu are copii,
Ori  ca soarele, dacă dă naștere pruncilor buni, pentru Rai.
Dar știam că mântuirea fiecăruia rămâne în Mâna lui 
Dumnezeu!
Mai știam că femeia care-și leapădă pruncii și le răpește 
iubirea de mamă demnă e de gheena focului!
Și că pruncii care nu au avut o mamă ca a mea și n-au 
cunoscut cu adevărat ce e  iubirea ei, demni sunt de milă!
Toate se duc aici ca aburul și ca fumul: rangul, averea, 
până și anii!
 Dar ceea  ce rămâne  în veșnicie e iubirea mamei pentru 
 pruncii ei!
 Căci așa am fost dăruiți de Sus, cu cel mai de preț sprijin!
 Ca niciun pământean să nu poată striga vreodată lui 
 Dumnezeu că este singur, părăsit,
 Atât timp cât i-a dat să aibă o mamă!
 Căci, un pământean nu poate fi iubit atât de mult decât de 
 propria sa  mamă! 
  
MAMA la 81 ani, la majoratul nepoatei Mălina-Cluj, 2017
Mama cu ginerele și nepoata Denisa-Crăciun, 2020
Ultima toamnă, ultimele povețe-cules la vie, 2021